lukas90
05.10.16,08:32
Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu ohľadom rosenia okien v byte. Kúpili sme byt v 10 ročnej novostavbe (teda je zateplená) a máme veľké problémy s vnútornou vlhkosťou a tým pádom aj s rosením okien. Už som si prečítal veľa článkov a porád o tejto problematike ale všetky riešia rosenie v zime. Je normálne že sa nám rosia aj v lete? A samozrejme sa rosia aj teraz keď sa ochladilo. Často vetráme (nárazovo) ale aj tak máme vysokú vlhkosť (65-70% a často aj viac). Pýtal som sa susedou a jedna mi povedala že to je tým že pri výstavbe dali lacné okná a že aj oni majú taký problém. Pomohla by nám teda výmena okien(prípadne iba skiel)? alebo nejaké iné riešenie? a hlavne ma zaujíma či by to riešenie malo vplyv aj na trvalý pokles vlhkosti v byte.
avalik
05.10.16,06:36
aj v lete len narazovo? mikrovetranie na oknach nemate? v ramoch byvaju take nastavovace na pritlak okna - ako to mate nastavene?
lukas90
05.10.16,06:39
v lete sme samozrejme vetrali dlho, ale teraz ked je už chladnejšie vetráme nárazovo a problém s rosením (vlhkostou) stále zostáva
avalik
05.10.16,06:51
A co to mikrovetranie?
lukas90
05.10.16,06:56
predtým áno, teraz už nie
lukas90
05.10.16,07:05
možno pre upresnenie by som mohol povedať že susedia mali takú vlhkosť že im až parkety vydulo takže sa obávam že asi iba vetrania náš problém nevyrieši
afrikánka
05.10.16,07:06
skús mikrovetranie i v tomto období....uvidíš...., s tými nekvalitnými oknami bude asi pravda
lukas90
05.10.16,07:14
dobre skúsim to mikrovetranie teda, dakujem za radu :) a myslíte si že kebyže vymeníme okná tak to bude mať vplyv aj na zníženie vlhkosti? alebo by sa iba nerosili?
ivka70
05.10.16,07:18
Myslim si, ze pokial neodstranite problem s namernou vlhkostou v byte, nepomoze ani vymena okien. Tesnejsie a novsie okna len viac udrzia vlhkost v byte.
Ak take problemy maju aj ini susedia, dohodnite sa a schvalte si tepelny audit budovy, aby ste zistili, nakolko ucinne je zateplenie, kde sa vytvaraju tepelne mosty a aj pricina toho nadmerneho vlhka.
Potom to rieste.

Idealna vlhkost v byte ma byt 45-60%, moja skusenost, ze ak uz je nad 54%, tak sa okna rosia. Ta vasa je privysoka. Na tu ani mikrovetranie nepomoze.

A co sa tyka okien samotnych, skuste si ich dat najskor nastavit niekym, kto sa tomu venuje a zistite, ci vam odporuci ich menit alebo netreba.
afrikánka
05.10.16,07:24
skús na nete vyhľadať....či výmenou okien, ale naozaj kvalitných, sa problém odbúral....lebo nie všetky novostavby majú tento problém. Ale nepestujete v byte veľa kvetov, alebo nesušíte prádlo? Ak áno, tak odstráňte, alebo znížte na minimum.
lukas90
05.10.16,07:30
Ďakujem pekne za radu, ja sa do toho moc nerozumiem ale logicky som si myslel že len výmena okien či vetranie nám nepomôže k zníženiu takej vysokej vlhkosti. Dúfam že zo susedmi bude rozumná reč a podarí sa nám to nejak vyriešiť lebo sa nám už začali tvoriť plesne a to je už neúnosné...
ivka70
05.10.16,07:43
Tu su k tomu nejake informacie ,samotny vyrobok si nevsimaj, len ten nestaci. http://www.stopvlhkosti.sk/o-vlhkosti/
To radsej uvazovat o kupe seriozneho elektrickeho odvlhcovaca. A pouvazovat, co by mohlo znizit vlhkost v byte (zrusit susenie pradla, rastliny, intenzivne vetranie po sprchovani a pod.)
lukas90
05.10.16,07:46
máme iba jeden kvet a aj to malý, zo začiatku sme sušili v byte ale teraz už dávame na balkón. inak varíme väčšinou iba cez víkendy a väčšinou sa sprchujeme, nie kúpeme, aby sme minimalizovali vytváranie vlhkosti. preto som sa pýtal či by výmena zabrala lebo všade na nete som našiel že to zaberie na rosenie, ale nikde som nenašiel či by to aj pomohli z hľadiska vlhkosti, lebo dobré okná sice možno odizolujú studený vzduch z vonku a tým pádom zamedzia roseniu, ale asi nepomôžu na vlhosť ako takú.
lukas90
05.10.16,07:50
Ďakujem, skúsime toho čo najviac. Prádlo už sušíme iba na balkóne, kvet máme iba jeden malý a budeme vetrať čo najčastejšie a hlavne po sprchovaní. Inak sme aj kúpili jeden takýto tabletový odvlhčovač ale pri takej vysokej vlhkosti nemá šancu nejak pomôcť :D
bodliak
05.10.16,07:51
1. ak máš v byte trvalo 65-70 % vlhkosť, tak je to veľa. Vadný merák alebo trvalý zdroj vlhkosti - ktorý musíš nájsť.
2. prebytočnú vlhkosť musíš odvetrať.
3. povrchová teplota vnútornej strany okna je pod rosným bodom, čo môže vyriešiť výmena za iné, kvalitnejšie, ale ak platí bod 1, samo o sebe to nič nevyrieši.
ivka70
05.10.16,08:01
Tabletovy je naozaj mrhanie peniazmi.
lukas90
05.10.16,08:03
Obávam sa že merák nebude zlý lebo sa nám už aj objavila pleseň a opadáva farba :/ My sami nemôžeme toľko vlhkosti produkovať (sme 2, máme iba jednu rastlinu, varíme väčšinou iba cez víkendy, nekúpeme sa ale sprchujeme...) preto sa obávam že to je skôr inou, väčšou, závadou a pokúsime sa to riešiť systémovo cez správcu, tak ako poradila ivka70
lukas90
05.10.16,08:05
prípadne ešte mi kamoš poradil nech si požičiame elektrický odvlhčovač že možno jednorázove, riadne, vysušenie už odstráni problém z vlhkostou, ale kedže taký problém nemáme jediny, tak to asi nepomôže
bodliak
05.10.16,08:07
Podla mna zbytocne vyhodis peniaze za odvlhcovac. Hladaj pricinu.
lukas90
05.10.16,08:12
Dobre tak sa rovno obrátim na správcu, ďakujem za radu
branislavp
13.10.16,20:54
lukas90. moja rada, skús, vydvihnúť na každom okne žalúzie cca 3 cm od dolnej časti rámu okna.
Vetraj byt krátko a viackrát počas dňa.
lukas90
14.10.16,03:39
Ďakujem za radu, budem tak robiť. Už sa mi asi aj podarilo zistiť príčinu vlhkosti. Zistil som že nás susedia ešte pred tým ako sme sa nastahovali (jún) poriadne vytopili, až tak že sa po schodoch na chodbe liala voda, čiže asi ešte máme v stenách prebytočnú vlhkosť.