bjonda87
05.10.16,10:23
Dobrý deň, zakladáme novú firmu so sídlom v Bratislave, e-shop s predajom spotrebného tovaru. Aby sme boli konkurencie schopný chceme požiadať o dobrovoľné pláctovstvo DPH. Vieme, že k tomu je potrebný biznis plás. Vie mi niekto poradiť ako to prebieha čo k tomu treba, či je s tým problém? Budem veľmi vďačná. Ďakujem vopred za každu radu.
Soňa K
05.10.16,08:58
bjonda, aj účtovnícke služby a daňové poradenstvo sú platené služby. Nabudúce sa tu budeš pýtať na spracovanie konkrétnych účtovných operácií.
avalik
05.10.16,09:26
bjonda87
05.10.16,09:45
Ja som chcela skôr radu od niekoho kto to absolvoval...teda či s tým boli nejaké problémy. Ak nechcete nekomentujte to nik Vás neprosí. Porada. sk je od toho aby si ľudia, ktorý majú otázky vzájomne pomohli
kubkokubko
05.10.16,09:51
Najlepšie by bolo zavolať na informačnú linku, ktorú nájdeš na financnasprava.sk, tam ti povedia ako to teraz chodí. My sme dobrovoľnými platcami dávno a nemali sme s vybavovanímžiadne problémy, ale to sa vtedy ešte neriešili podania elektronicky. Držím palce
Sarlotka
05.10.16,09:52
finančná správa preveruje, či ste skutočne zdaniteľnou osobou viac info nájdete aj v tomto metodickom pokyne...

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2014/2014.11.21_MPpar4ZDPH.pdf


prebeh závisí od toho ktorého Du ale predkladajú sa podnikateľské plány (stačí v stručnosti) , nájomné zmluvy, pracovné zmluvy, obchodné zmluvy a pod...
Consultix
05.10.16,09:55
Skusenosti mam velmi bohate, ale informacia, ze je nutny biznis plan ma prekvapuje. Zatial som ziadnemu klinetovi biznis plan nepredkladal a predsa presli registraciou podla par. 4 ods. 2 uplne bez problemov.
Takato cinnost (ako pise Sona) je platena sluzba a treba sa s nou obratit na svojho uctovnika.
jslancik
05.10.16,09:57
žiadosť na DÚ, predvolajú na konzultáciu (resp. mali by prísť oni na fyzické zisťovanie na sídlo firmy či prevádzku), budú sa pýtať na činnosť, budú chcieť vidieť "ekonomickú aktivitu" - faktúry, zmluvy, prípadne hlavnú knihu. Majú asi mesiac na vyjadrenie. žiadny biznis plán asi nie je potrebný (možno prípad od prípadu)
mimochodom, ten spotrebný tovar budete predávať firmám? Veľkoobchod? To ti asi nezožerú na DÚ. Kvôli naháňaniu DPH na vstupe ti to asi neprejde...
Sarlotka
05.10.16,10:19
ja mam skusenost pred cca dvoma týždnami , islo o dobrovolnu ziadost a hned v dverach sa na nás obrátili s otázkou z akého dôvodu sme pri dobrovoľnej žiadosti(posielana elektronicky nepredložili biznis plán)...samozrejme, že sme DU informovali za takúto zákonnú povinnosť nemáme , ten nám ukladá len podať žiadosť pri dobrovoľnej registrácii a sme k dispozícii na zodpovedanie a preukázanie postavenia zdaniteľnej osoby... následne sme ho vytvorili na 5 riadkov :) ... a povinnosť predložiť biznis plán sme mali hneď v roku, keď sprísnili podmienky, išlo o celkom iný daňový úrad vtedy to išlo ešte so zábezpekou 1000 eur (nebol ešte žiaden výnos) ani v jednej z týchto žiadosti nešlo o konateľov, spoločníkov, ktorí by mali dlh na dani...
Sarlotka
05.10.16,10:22
finančná správa nesmie zamietnúť registráciu... nesúhlasím, že by zamietli registráciu v prípade, že bude preukázané postavenie zdaniteľnej osoby... a ak áno treba sa odvolať....
bjonda87
05.10.16,11:10
Ďakujem za radu :)
zk24
05.10.16,11:15
My máme podanú žiadosť o dobrovoľne platcovstvo. Ak ti to ešte vydrží, tak dam vedieť ked sa dozviem výsledok :)
Consultix
05.10.16,14:48
Odmietnutie je mozne tym sposobom, ze kontrolou zistia, ze ziadatel nie je zdanitelnou osobou, nakolko nevykonava ziadnu ekonomicku cinnost a nesplna podmienky registracie.
Napriek tomu sa ready-made firmy veselo registruju pre DPH bez jedineho zapisu v uctovnom denniku.
Consultix
05.10.16,14:49
Tak by som im vo dverach povedal, nech ma najprv poucia, zistia moju totoznost a opravennei podavat informacie. Potom by som sa s nimi bavil na tuto temu dalej :)
Sarlotka
05.10.16,14:58
vsak pisem to iste
Consultix
05.10.16,15:00
Asi ano :) Chcelo by to postel :)
Sarlotka
05.10.16,15:08
určite píšem to iste :) žiadne asi :b , ekonomická činnosť treba obhajovať v aj v súlade so smernicou Eu a rozsudkom Rompelman (C268/83)

- podľa názoru súdneho dvora ekonomická činnosť zahŕňa akékoľvek prípravné práce na výkon zdaniteľných obchodov a teda aj prvé investičné náklady, ktoré vzniknú za účelom a s cieľom podnikať, sa musia považovať za hospodársku (ekonomickú) činnosť v zmysle čl. 4 bod 1 Šiestej smernice
- osoba, ktorá zatiaľ neuskutočňuje žiadne zdaniteľné obchody, avšak už sa pripravuje na výkon svojej podnikateľskej činnosti a v rámci toho nakupuje tovary resp. služby, sa má považovať za osobu vykonávajúcu ekonomickú činnosť (podnikanie),
- z uvedeného vyplýva, že už aj táto osoba má postavenie zdaniteľnej osoby, a preto môže požiadať daňový úrad o registráciu pre daň,
- daňový úrad má však právo vyžadovať dôkaz,

Tak suuup do postele :)
Consultix
05.10.16,17:17
Len taka myslienka z praxe, aj ked samozrejme vsetko, co si napisala plati. Danovy subjekt ma uzavretu zmluvu so spolocnostou, v ktorej ma podiel aj stat (teda asi malo pravdepodobne pojde o fingovane faktury). Za dva mesiace na sluzbach vyfakturovana a uhradena 5-ciferna suma (na 3 fakturach). V zapisnici o pojednavani uvedene faktury predlozenie vypisov, zmluva o spolupraci, dalsie zmluvy. V rozhodnuti napisane: subjekt nepreukazal ekonomicku cinnost, nepredlozik doklady o dosiahnuti vynosov z cinnosti. Tak na taketo je len jedno slovo :) Ale bolo to pred 3 rokmi, aj ked za mnou pisli az po tomto rozhodnuti, tak na to nezabudnem :)
Sarlotka
05.10.16,17:35
hmm tak ja by som sa odvolala, len vies ono je to mozno aj nasledne o tom, ze to chce zaplatil danoveho poradcu a pravnika... a tam to preto skonci ...cize presne sa dostávame tam o com pise SonaK....

na druhej strane možno o mesiac už aj ten obrat presiahli...

ale stojim si za tym, ze sme pisali rovnaký názor :)
Consultix
05.10.16,18:03
Sarlotka, riesis us davno vyriesene :) Jasne ze my dvaja mame vzdy pravdu :D
Inak som sa odvolal a bolo tu uspesne, ale trvalo to zbytocne dlho, natahoval som sa s DU dobre dva mesiace...
Sarlotka
05.10.16,19:27
aha, myslela som ze to nebol tvoj klient, asi idem uz tiez do tej postele :)
Sarlotka
05.10.16,19:54
ale ty si tam tusim furt neni ;)
Consultix
05.10.16,21:20
Ja som vo vlastnej, mam byt inde?:)
Soňa K
06.10.16,04:51
Niekedy treba poúčtovať aj v cudzej .... kancelárii.
Sarlotka
06.10.16,08:24
:)
bjonda87
09.11.16,06:48
Ahoj no ako si dopadla? schválené? koľko ste čakali? My sme to akurát podali.