zia1970
05.10.16,12:28
Obdržali sme faktúru z Nemecka ohľadne vyčíslenia nákladov spojených s prestojom žeriavu pri oneskorení dodávky výrobku od nás. Faktúra je vystavená s DPH s tým, že je tam uvedený paragraf, že dodávka je osobodená v rámci krajín EÚ. Podľa mňa by mala byť faktúra vystavená bez DPH, ale nám ju nechcú opraviť, tvrdia, že to musí byť s daňou, nakoľko služba je vykonaná na území Nemecka. Môžem túto daň vyčíslenú na faktúre zaúčtovať teda na účet 5489.. ako neuplatn.DPH, nedaňový náklad? Ďakujem za odpoveď.
KloferHladny
06.10.16,05:37
Zaveď si analytiku 548xxx - DPH uhradená v DE. Máš ju možnosť vyžiadať cez Finančné riaditeľstvo (to je iná téma). Ak ju nevyžiadaš od Nemcov, potom nie je uzanteľným daňovým nákladom a v DPPO bude pripočítateľnou položkou.
Pravdepodobne ide o refakturáciu stavebných prác na nehnuteľnosti v Nemecku
zia1970
06.10.16,09:32
Ďakujem za odpoveď, dala som to na 548.
Soňa K
06.10.16,10:41
Pri službách súvisiacich s hnuteľným majetkom je pre prenos daňovej povinnosti = fakturácia bez DPH rozhodujúce, či má odberateľ služby prevádzku na území štátu, kde sa služba poskytuje. Pokiaľ na území Nemecka nemáte prevádzku alebo personálne obsadené miesto, má byť fakturácia bez DPH. S DPH by bola pri službách súvisiacich s nehnuteľnosťou. To, že je služba poskytnutá na území Nemecka nie je rozhodujúce.
zia1970
06.10.16,11:02
Ďakujem za odpoveď. Pre upresnenie daného problému uvádzam:
jedná sa o fakturáciu nákladov spojených s prestojom žeriavu, nakoľko tovar, ktorý im prišiel od nás zo Slovenska, meškal k vykládke a tým danej firme vznikli náklady. Naša firma nemá prevádzku na území daného štátu. Čiže faktúra by mala byť vystavená s DPH, ale oni nám ju nechcú opraviť a trvajú na svojom.
Soňa K
06.10.16,11:05
Faktúra mala byť vystavená bez DPH, podľa mňa účtujú veci okolo žeriavu, nie plochu, na ktorej stál.Tu je dôležité to dobre posúdiť, pretože by si mala samozdaniť a hlavne neplatiť nesprávnu nemeckú DPH.
KloferHladny
07.10.16,05:21
Pravdepodobne manipulácia s tovarom je v Nemecku posudzovaná ako služba viažúca sa k nehnuteľnosti (skladu) na rozdiel od našej legislatívy. Preto to zdanili v Nemecku a preto DPH.