seda
05.10.16,13:49
Zabudla som v DP DPH odrátať nadmerný odpočet z predchádzajúceho mesiaca, vystavujem dodatočné DP DPH, keďže som uhradila viac vzniká mi na DU preplatok. Správne som pochopila + a - na r. 37 a r. 38? Ďakujem.
r. 31: 600 Eur
r. 33: - 250 Eur
r. 34: 350 Eur
r. 37: - 250 Eur
r. 38: - 250 Eur
KloferHladny
06.10.16,06:29
Je to zle, riadky 37 a 38 vyplňuješ iba vtedy, keď máš v dodatočnom DPH na riadku 31 inú sumu ako v pôvodnom (riadnom) DPH na riadku 31. V Tvojom prípade nie je dôvod na podanie dodatočného DPH.
seda
06.10.16,06:50
Ďakujem, a to aj vtedy ak som dostala z DU výzvu na odstránenie nedostatkov? Volala som pani na DU a keď som sa jej pýtala či dodatočné, tak, že áno.
KloferHladny
06.10.16,08:16
Zákon 563/2009 - Daňový poriadok - §16:

(4) Daňový subjekt je oprávnený podať dodatočné daňové priznanie, ak zistí, že
a) daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť nižšia alebo nadmerný odpočet vyšší, alebo nárok na vrátenie dane vyšší,
b) daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená,
c) daňové priznanie neobsahuje správne údaje alebo
d) daňová strata je vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní.

1. Takže vzniklo Ti právo na podanie dodatočného, nie povinnosť - podľa odst 4.c.
2. Daň (600 €) si už medzitým uhradila. Finančné riaditeľstvo Ti má vrátiť 250 EUR. Ak podáš dodatočné tak ako si vyplnila, Finanšnej správe nevznikne povinnosť vrátiť odpočet, akurát Tvoju platbu budú vo výške 250 považovať za preplatok na DPH.
3. Aj tak budeš musieť žiadať o vrátenie preplatku
4. Ja by som to po konzultácii so správkyňou riešil "Žiadosť o vrátenie resp. preúčtovanie preplatku na DPH"
seda
06.10.16,08:30
Ďakujem, áno, tiež som vedela, že ak sa mi nič nemení na r. 31, tak nemám dodatočné podávať. Preto som ju volala, že ako opraviť /z výzvy: na r. 33 doplniť údaje, v DP z predchádzajúceho obdobia bol nadmerný odpočet, riadok nie je vyplnený/, povedala, že dodatočné a cez všeobecné podanie žiadať o vrátenie, alebo pri nasledujúcej povinnosti zaplatiť menej. Dúfam, že to pošlem a pošle papier, že som nemala. :-(