Tunco
05.10.16,15:35
Analyzujem aká forma prevádzky pohostinstva je výhodnejšia, ocením vaše rady.
Vychádza mi to však zatiaľ takto :

ŽIVNOSTNÍK – jednoduché účtovníctvo
Príjmy zo živnosti = 15 000,- € Výdavky zo živnosti = 10 000,- €
Základne dane (príjmy – výdavky) = 5 000,- €
Nezdaniteľná časť ZD = 3 803,33 €
Základ dane po úprave = 1 196,67 €
Daň (19%) = 227,36 €

S.R.O. – podvojné účtovníctvo
Výnosy z firmy = 15 000,- € Náklady firmy = 10 000,- €
Základne dane (výnosy - náklady) = 5 000,- €
U právnických osôb neexistuje nezdaniteľná časť základu dane, preto :
Základ dane = 5 000,- €
Daň (21%) = 1 050,-€

V tomto prípade z pohľadu možnosti odpočítania NČZD mi vychádza živnosť pre prevádzku tzv. krčmy výhodnejšia. Aké sú vaše skúsenosti a názory ?
JankaO
05.10.16,15:01
Pri porovnávaní odporúčam brať do úvahy komplexné daňové a odvodové zaťaženie a následne aj očakávaný benefit z poistenia.
Consultix
05.10.16,17:21
Pohlad je velmi zjednoduseny a skresleny. Riesi len dan z prijmu.
Neriesi zdravotne poistenie, ktore je nutne pokryt okamzite, ani socialne poistenie, ktore nie je od veci od zaciatu, ale pri planovanom prijme bolo povinnostou.
NCZD je vyhda, ktora sa da vyuzit aj v pripade prevadzkovania pravnickou osobou.
Aj z hladiska pravnej istoty a ochranu majetku sa priklanam k PO.
mondes
05.10.16,18:38
Reagujem na odpoveď od Consultix.

Čo sa týka odvodov do ZP, tak tie musí v s.r.o. platiť tak, či tak. Buď sa zamestná vo svojej s.r.o., alebo ako konateľ bude musieť platiť ZP ako samoplatca. Takže v tom rozdiel nevidím.
Čo sa týka odvodov do SP, pri FO je prvý rok oslobodený od platenia, ale ak chce platiť, môže dobrovoľné. Pri s.r.o. ak sa nezamestná v nej, tak SP platiť nemusí, ale to na druhej strane okráda sám seba, pretože pri prípadnej PN nemá nárok na nemocenské a taktiež sa mu to neráta do dôchodku.
Ďalej ako FO - môže ti vypomáhať napr. manželka, ktorá je na rodičovskej, alebo dcéra, ktorá je študentka, poprípade rodič, ktorý je na dôchodku bez toho, aby si ich musel zamestnať a platiť za nich odvody.

Jedinú výhodu pri s.r.o vidím v tom, že sa neručí celým majetkom, ale len do výšky ZI. Čo pri takom pohostinstve myslím, že nejaký bankrot nehrozí.
Ďalej je potrebné brať do úvahy aj náklady na spracovanie účtovníctva. Je rozdiel v spracovaní JU a PU. Takže suma - sumarum ja sa zase prikláňam k FO. :)
Consultix
05.10.16,19:32
Ved co sa tyka ZP tak to pokrytie znamenalo, ze plati okamzite, ci uz ako SZCO, alebo ako samoplatca bez PP v sro, alebo z odmeny funkcie, alebo z PP v sro. :)
mondes
06.10.16,05:59
Aha, až teraz mi došlo, ako si to myslel(a). :)
Consultix
06.10.16,07:06
Myslel :)
Tunco
10.10.16,07:31
Ďakujem. NCZD možno v prípade prevádzkovania pravnickou osobou uplatniť iba v tom prípade, ak by majiteľ zamestnal sám seba v spoločnosti, tak si to myslel ? Pri prevádzkovaní krčmy by som až taký dôraz na ochranu majetku nekládol.
Tunco
10.10.16,07:33
Ja sa taktiež viac prikláňam k mondes. Aspoň prvý rok by som do toho šiel. Predsa len, pohostinstvo sa môže ale aj nemusí úspešne rozbehnúť. Ak by to chcel majiteľ po prvom roku zavrieť, rušenie živnosti je jednoduchšie. Zároveň prvý rok ušetrí v jednoduchosti povedané na odvodoch aj dani z príjmov. Samozrejme, jednoznačná odpoveď asi neexistuje :)