peterkovactt
05.10.16,21:58
Zdravim
Z dostupnych informacii som sa docital, ze v pripade umelcov - v mojom pripade skladatel - nemusim mat zivnost. Existuje tzv. slobodne povolanie, kde je treba sa zaregistrovat a dostanem DIC.

Otazka znie, ako je to popri zamestnani. Mam plny pracovny uvazok, kde zamestnavatel za mna vsetko odvadza. Popri tom si chcem ako skladatel zarobit na skladani hudby a to najma do zvukovych bank (princip totozny ako znamejsie fotobanky). Nepredpokladam, ze by som si zarobil viac ako je hranica 5148 eur / rok aby som podaval danove priznanie.




Kde vsade sa treba zaregistrovat a nahlasit?
Co konkretne sa ma nahlasit - som skladatel / hudpbnik?. Treba aj nejake doplnujuce informacie ako pre koho, resp. prispievatel do zvukovych bank a podobne?
Treba nieco nahlasovat aj do socialnej a zdravotnej poistovne?
Ako sa ma v tomto pripade viest uctovnictvo? (vsetko je to cez internet).
Ak zarobim menej ako 5148 eur za rok, treba niekde aj nieco nahlasit, resp. zahrnut nieco do danoveho priznania? (pozn. danove robi za mna zamestnavatel, takze ak by som sumu neprekrocil, nic mu nemusim oznamovat a moze za mna normalne robit danove?)
V pripade, ak zarobim viac ako 5148 eur za rok a podam danove priznanie, daju sa nejakym sposbom odpocitat naklady? (napr. nakup novych hudobnych nastrojov atd.). Samozrejme som neplatca DPH, kedze by to nemalo zmysel, ale pre istotu sa pytam, ake su moznosti.
Zaroven ak tuto sumu prekrocim, musim cely nasledujuci rok platit do socialky a zdravotky, alebo sa vypocita len nejaka suma z mojho prijmu na nedoplatok? Viem, ze trocha splietam jedno cez druhe, ale som trocha zmateny ako je to v tomto pripade, ked vlastne ziadne zivnost nie je a zarobok je viac menej prilezitosny (ale moze prekrocit napr. spominanu sumu za rok, ale nasledujuci rok nemusi byt nic)


Dakujem za odpovede
Peter
veronikasad
05.10.16,20:33
Kde si zobral sumu 5499€?
peterkovactt
06.10.16,05:19
pardon, zle som si to pozrel, za rok 2015 by to malo byt podla vsetkeho 5148 eur, ak sa teda nemylim...(upravil som to aj v prispevku)
kopretinka
06.10.16,06:49
a kde si zobral túto sumu? zdroj?
Daňové priznanie k dani z príjmov je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2016 presiahnu sumu 1 901,67 eura. (zdroj-Finančná správa)

Upozornenie: Daňovník je však povinný podať daňové priznanie aj vtedy, ak jeho zdaniteľné príjmy uvedenú sumu nepresiahli, ale vykazuje daňovú stratu.
veronikasad
06.10.16,06:51
Predpokladám, že máš príjem zo zamestnania vyšší ako 1900€ rocne, čo je aktuálna hranica pre podanie daňového priznania. Zamestnávateľ ti doteraz nerobil daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie dane. Ak budeš mať pridelené DIC a status slobodného umelca, nemôžeš zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zuctovania dane, ale musíš sám podať DP typu B, do ktorého zahrnies príjmy z podnikania aj zo zamestnania.

Ako slobodný umelec máš v zdr.poisyovni status szco, keďže si súčasne zamestnancom, môžeš si pri prihlásení do 31.12.2017 určiť vymeriavací základ nuila, preddavky platiť nemusíš. Príp.nedoplatok uhradis po vykonaní ročného zúčtovania.zdr.poistenia príslušenstvo.zdr.poistovnou.

Suma, ktorú si niekoľkokrát uviedol, platí pre povinnú registráciu v soc.poistovnu, bez ohľadu na to, že odvody za teba platí zamestnávateľ. Pre rok 2017 bude trochu vyššia, ak príjem bude vyšší, stanes sa od 1.7.2017 povinným platiteľom odvodov do SP.

Doporučujem aspoň v prvom roku podnikania nájsť si hned na začiatku dobrú účtovníčku, s ktorou budeš priebežne riešiť odvody a dane, aby si nebol prekvapený z prípad.pokut za nedodržanie termínov.
kopretinka
06.10.16,06:59
peterkovactt
18.10.16,05:53
Dakujem za odpoved. Aby som to zosumarizoval a doplnil o info, ktore som hladal:

1.Najprv sa treba zaregistrovat na statistickom urade pre IC
2.Nasledna registracia na danovom pre DIC
3.prihlasenie sa do zdravotnej poistovne, kde ako ste spominali, mozem si nastavit vymeriavaci zaklad nula.
4.Ako so socialkou, treba zahlasit? (minimalne vraj v prvom roku netreba)

To by malo na zaciatok stacit.

Pre istotu, co sa tyka subezneho zamestnania a slobodneho podnikania. Ako bolo uvedene, ano, z hlavneho pomeru zarobim viac ako 1900 e za rok, cize musim podat danove priznanie. Hranica 5148 eur vsak pravdepodobne plati asi len pre moju zivnost, resp. slobodne povolanie, nie? Tzn. prijem z mojho hlavneho zamestnania a zo zivnosti sa dufam nescitava?

Ako vravim, prijem zo slobodneho povolania zdaleka nepresiahne spominanu sumu, preto ratam s tym, ze budem mat minimalne, resp. nulove vydavky co sa tyka vsetkych povinnych odovodov (zdravotne, socialne), je to spravne?

Peter
peterkovactt
18.10.16,05:55
Dakujem za info.
Na druhu stranu, mozno sa mylim, ale to, ze som zamestnany predsa len ma vplyv. Pokial som sa dobre docital, tak by som musel platit minimalne zdravotnu poistku vo vyske najmenej 57 eur a po uplynuti roka aj socialne bez ohladu na to, ci mam prijem, alebo nie. Je to tak?
Dáša_
18.10.16,06:20
áno, nemusíš platiť preddavky na zdravotné poistenie, vysporiada sa to v ročnom zúčtovaní.
A hranica 5148€ pre platenie povinných odvodov do SP platí rovnako, či si zamestnaný alebo by si išiel podľa autorského zákona. Pozor, jedná sa o príjmy, nie o zisk.
Soňa K
18.10.16,06:40
Zaregistroval si nový spôsob zdaňovania príjmov podľa Autorského zákona ? Vieš o ich delení na aktívne a pasívne ? S tým súvisí spracovanie v daňovom priznaní. Dobre Ti radili, aby si si na začiatok našiel účtovníka.
Dáša_
18.10.16,15:03
sociálne odvody budú zrejme 0, ale zdravotné odvody budú podla zarobenej sumy. Takisto budes platit dan. Takže s nulou nepočítaj
peterkovactt
19.10.16,06:19
Ahoj a dakujem za info. O aktivnych a pasivnych som pocul, kazdopadne az teraz som si ich prestudoval. V mojom pripade by sa podla vsetkeho malo jednat o pasivny prijem, co so sebou prinasa vyhody aj nevyhody.
Snad len zacitujem z jednej stranky vyhody pasivneho prijmu:
" ◾na ich základe sa sociálne odvody neplatia (nevstupujú do spomínanej hranice)
◾zdravotné odvody – okrem toho, že zdravotné poistenie musí mať z nejakého titulu zaplatené každý deň každý jeden občan SR – sa však dodatočne platia z niektorých kapitálových a ostatných príjmov
"
tu mi automaticky prichadza otazka, ak pracujem na plny uvazok a zdravotne je za mna platene a na zaklade vyssie uvedeneho sa zdravotne platia len z kapitalovych a ostatnych prijmov, pricom ja som autorksy prijem, znamena to, ze ak si dam preddavky prvy rok 0, potom vykazem urcity prijem z tychto pasivnych prijmov, tak bude musiet nieco platit, alebo ako to je? :)

P.S co sa uctovnicky tyka, asi to bude nutne, i ked povedzme si otvorene. Snad uz ani jednoduchsi pripad privyrabania ani neexistuje, preto som veril a verim, ze to snad zvladnem aj sam...