charonme
06.10.16,11:34
Firma vykonavajuca spravu bytovky bola zakonne platne odvolana a bola uzavreta zmluva s novym spravcom. Avsak stary odvolany spravca rozosiela niektorym vlastnikom vyhrazne emaily a "upomienky" kvoli tomu ze niektori vlastnici prestali posielat peniaze staremu spravcovi (kedze bol odvolany a bola uzavreta zmluva s novym spravcom). Ma stary odvolany spravca sancu uspiet vo svojom poskodzujucom postupe proti vlastnikom? Mozu vlastnikom kvoli tomu vzniknut nejake zbytocne naklady (napr. keby boli zazalovani, musia sa branit pred sudom, platit poplatky, pripadne aj prehrat ak by odvolany spravca dostatocne rafinovane oklamal alebo podplatil sud)? Alebo ich mozu vlastnici bezpecne ignorovat? Respektive keby som sa chcel obratit na ombudsmana, ako, kde a co treba urobit/poslat?

EDIT: doplnene info:
- 27.11.2014 bol na schodzi odvolany stary spravca
- vypoved bola podana 4.12.2014
- 4.7.2015 bola podpisana zmluva s novym spravcom
- v zmluve dohodnuta ucinnost novej spravy bola od 1.9.2015
- niektori ludia stale platia odvolanemu spravcovi, nemam vedomost o tom ze by to novemu spravcovi vadilo alebo nevadilo

EDIT 21.10.: najnovsie odvolany uzdavnonespravca oznamil ze ho mame pustit do bytu aby nam vymenil vodomery

EDIT: teraz som sa dozvedel vraj pri predaji bytu potrebuje kataster potvrdenie od spravcu ze predavajuci nema nedoplatok. Ak je to naozaj tak, ako kataster skuma kto je spravca? A co ak nastane stav ked zakonny spravca nie je nikto?
kopretinka
06.10.16,09:53
podplatil súd?? to nemyslíš vážne!
prečo sa vyhráža iba niektorým? prečo posiela upomienky iba niektorým?Prečo mu ešte niektorí platia??? doplň info,či ste mu niečo dlžní?
ivka70
06.10.16,10:12
K akemu datumu bola uzavretqa nova zmluva a stara bola vypovedana dopredu v zakonnej lehote? Nejde o vyrovnanie pohladavok k 31.12. 2015?
charonme
06.10.16,10:22
posiela upomienky tym ktori prestali platit. Niektori mu aj nadalej posielaju peniaze pretoze sa nechali oklamat alebo sa boja. Mozno niektori vlastnici su dlzni este spred datumu vypovedania zmluvy, ale o tych sa v tejto otazke nejedna.
kopretinka
06.10.16,10:29
doplň do zadania otázky,odkedy ste skončili so starým a kedy ste začali s novým,to je najpodstatnejšia info.A tomu novému správcovi nevadí,že mu ľudia neplatia,keď platia starému??
charonme
06.10.16,10:40
27.11.2014 bol na schodzi odvolany stary spravca, vypoved bola podana 4.12.2014, 4.7.2015 bola podpisana zmluva s novym spravcom, v zmluve dohodnuta ucinnost bola od 1.9.2015
ivka70
06.10.16,11:52
A kazdy vlastnik pristupil k zmluve s novym spravcom (teda podpisal ju, dostal jednu kopiu, a pod.)?
charonme
06.10.16,12:09
domnievam sa ze ju podpisala nadpolovicna vacsina vsetkych vlastnikov, ale urcite nie vsetci vlastnici
ivka70
06.10.16,12:12
Nie schvalenie, ale zmluvu novy spravca vlastnikom dal na podpis?
charonme
06.10.16,13:57
mam pred sebou scan zmluvy aj s podpismi nadpolovicnej vacsiny hlasov vlastnikov
buchač
06.10.16,15:39
Vzhľadom na doplnené info sa mi zdá, že tam hrajete nejakú (športovým slovníkom povedané) okresnú ligu poslednej kategórie , kde si každý robí čo len chce.

No hlavne tí, čo by mali niečo robiť, tak tí nerobia teda asi nič... !
charonme
06.10.16,15:43
asi tak, dobre si to vystihol. Prave preto sa snazim najst nejake odpovede alebo rady co robit, lebo ja pravnik nie som a s obehavanim statnych uradov tiez nemam ziadne skusenosti, neviem kde sa co da vybavit v tejto veci, ani nemam kamaratov na vysokych poziciach tak ako niektori ini nemenovani
ivka70
06.10.16,15:58
Zmluvu podposuje kazdy vlastnik sam vlastnu, ako mozes mat sken podpisov, vy ste zjavne neurobili vsetky kroky, ktore sze mali a vlastnici maju zmluvy s povodnym spravcim a nie s novym. Podla tych ostupuju.
ivka70
06.10.16,16:01
a inak: neviem si ani velkom dobre predstavit odovzdavanie spravy uprostred roka, ako ste poziadali o urobenie vyuctovania? opisali sa vsetky stavy k 31.8.2015? Kto spravoval cely rok bytovku realne??
charonme
07.10.16,05:55
1) uprostred roka? to limituje nejaky zakon? vypoved bola podana 4.12.2014, stary spravca mal kopu casu aj prilezitost sa s vlastnikmi dohodnut na tom aby mohol spravu hladko a bez problemov odovzdat novemu spravcovi KEBY CHCEL.
2) Ja osobne som neziadal o urobenie vyuctovania ani opisanie stavov, ani neviem co to znamena. Take nieco uklada zakon?
3) Kedze stary spravca neodovzdal spravu a neurobil ukony ktore mu ako odvolanemu uklada zakon a nadalej vybera od oklamanych vlastnikov poplatky, tak by sa mozno z toho dalo usudzovat, ze "realne spravuje" bytovku stary odvolany spravca

Mne hlavne ide o to ze neviem kam sa mam obratit. Ombudsman? sud? SOIka? nejaky urad alebo ministerstvo? Co a ako mam kam poslat aby sa nieco pohlo? Nikto nedokaze poradit
ivka70
07.10.16,06:26
Nie je to limitovane koncom roka, ale na zabezecenie odovzdania a mozneho vyuctovania uprostred roka musite urobit opatrenia.
A ja mam pocit, ze vy ste neurobili okrem danej vypovede vobec nic.
Co robil novy spravca, aby prebral bytovku, ked ani nevies o podpisanych zmluvach s kazdym vlastnikom? Ved nejaky stav brebrat musel, nie?

Obratte sa na pravnika, aby ste prechod medzi spravcami vobec po prqavnej stranke dotiahli. Zatial (podla toho, co pises) nie je ani co kontrolovat.
charonme
07.10.16,06:52
"ked ani nevies o podpisanych zmluvach s kazdym vlastnikom?" - asi som sa nepresne vyjadril, ale neviem to uz inak povedat, tak teda este raz: vidim pred sebou scan zmluvy aj s podpismi nadpolovicnej vacsiny hlasov vlastnikov.

Znova opakujem ze stary spravca uz mal dost casu na odovzdanie spravy aj ku koncu roka, vsimni si tie datumy ktore som uz niekolkokrat napisal.

Novy spravca niekolkokrat ziadal stareho spravcu o odovzdanie spravy a vsetky pravne nalezitosti ktore k tomu uklada zakon. Stary spravca ale nespolupracoval, ignoroval, zahmlieval a neplnil si svoje povinnosti ktore mu uklada zakon. Proste darmo ze zakon nieco hovori ze mal urobit, on tak neurobil. Neviem kto ho moze donutit aby posluchli zakon.

A teraz zastrasuju vlasnikov ktori mu neposielaju peniaze.
ivka70
07.10.16,07:57
Jedine pravnik a mozno aj sud, ked nepomoze pravnik.
charonme
07.10.16,10:00
"Zmluvu podposuje kazdy vlastnik sam vlastnu" - toto kde uklada zakon? Ja mam kopiu zmluvy ktora ma na konci prilohu so zoznamom a podpismi vlastnikov pod zmluvu o vykone spravy. Takto je to vari zakonne? podla ktoreho paragrafu?
Mária27
21.10.16,17:37
Požiadajte nového správcu, aby situáciu riešil. Každému vlastníkovi nech doručí novú zmluvu, od pôvodného správcu nech vymáha potrebné, prípadne ho splnomocnite na zastupovanie pred súdom.

Pozri § 8a zákona 182/1993:

... Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) ......
Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.
3) Dňom skončenia správy domu prechádzajú všetky práva a povinnosti vyplývajúce zo zmlúv, ktoré súvisia so správou domu a ktoré boli uzatvorené v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, alebo zo zmlúv uzavretých na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na nového správcu alebo na spoločenstvo.
4) Ak správca najneskôr v deň skončenia správy neprevedie zostatok finančných prostriedkov na účte domu v banke na účet založený novým správcom alebo spoločenstvom, je povinný zaplatiť na účet domu založený novým správcom alebo spoločenstvom úroky z omeškania.
sito
21.10.16,20:47
Fakt, divočina.
sito
21.10.16,20:52
Naklep si stránku Zákony pre ľudí. Zákon 182/1993. Zadaj časovú verziu v dobe výpovede zmluvy o výkone správy, či ste vlastne dodržali v tej dobe, v tom čase aktuálne znenie Zákona 182/1993.
Mária27
22.10.16,07:13
sito
22.10.16,08:54
Marka, i tak, i tam še dá. Šedá kôra, ak nefunguje, je tam i tam kde treba, hnedô ...
Mária27
22.10.16,09:28
toto je oficiálne štátne :D
sito
22.10.16,10:04
Myslíš to hnedô? Zasran, zasratý! Marka, je pod moju úroveň na porade niečo vymazať. Mení to zmysel porady, témy, odpovede. Môže to zmiasť kdekoho. A ako potom môže vedieť, ktorým smerom sa vydať, s ktorým smerom, smerákmi, značkami smeru, napredovať?
Peterah
09.11.16,08:53
V poslednom období pribúda prípadov, keď nové správcovské firmy, fungujúce tak rok-dva, bez objektívne preukázateľných výsledkov, väčšinou stratové, sa snažia cez bombastickú reklamu a veľkú kampaň získať do svojej správy ďalšie obytné domy. Neraz k tomu využívajú aj tzv. bieleho koňa z vyhliadnutého domu, ktorý potom funguje „nezištne a nezaujato“ ako ich agent a díler z dôvodu získania nie malej provízie.
Nezriedka pritom používajú praktiky takzvaných „šmejdov“ organizovaním prezentácií svojej firmy, často oslovovaním seniorov a dôverčivých ľudí, ktorých sa pokúsia ohúriť svojimi neuveriteľnými obchodnými úspechmi. K ich bežným praktikám patrí napr. spochybňovanie práce terajšieho správcu, ponuka správy takmer zadarmo, príklady o skvelom fungovaní svojej firmy, koľko majú domov a bytov vo svojej správe, ako si vlastníci sami o sebe rozhodujú. Rafinovane nasľubujú čo všetko dokážu zariadiť, akých majú báječných dodávateľov, ponúkajú neskutočne lacnú energiu, no skratka hotová idylka.
bubkoch
09.11.16,09:36
Ivka ake vyuctovanie??? Ake stavy ?? Ved spravca dostava len odmenu za spravu, tu nie je problem urcit kolko mu patri ... Hadam nemyslis energie a pod. ...
ivka70
09.11.16,09:44
spravca predsa robi vyuctovanie bytoveho domu na zaklade stavov meracov ... a ked to prechadza k inemu spravcovi, musia vediet, aky bol stav pri odovzdavani. rovnako stav uctovnictva, stav financnych prostriedkov na uctoch bytoveho domu treba odovzdat ... odmena spravcu je to posledne, co treba zuctovat ...predtym je kopec inych dolezitych veci ....
bubkoch
09.11.16,09:53
No ved stary spravca odovzda peniaze vlastnikov na uctoch novemu spravcovi. Vyuctovanie spravi novy spravca ... Na co je potrebne robit vyuctovanie spotreby bytov uprostredr oka ?ci sinemyslela byty ale stav uctovnictva?
charonme
10.11.16,08:13
bubkoch 182/1993 Z. z. §8a ods. (2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome.

Mimochodom chcel som doplnit informaciu, ale nedovoli mi to vylepsit otazku, pise mi to ze "permission denied".

Nove info: zjavne jeden z vlastnikov sa vyzna v sudoch (konecne sa nasiel niekto kto volaco uzitocne vie urobit v tejto veci) a uz davnejsie podal zalobu na noveho spravcu aby si plnil povinnosti a zabezpecil kurenie (lebo bolo riziko/obava ze odvolany spravca bude sposobovat problemy s kurenim) a sud teraz rozhodol ze naozaj novy spravca ma zabezpecit kurenie. Takze to by snad mohlo zmensit pochybnosti niektorych o tom ci bol stary spravca platne odvolany a novy spravca platne schvaleny a ci bola s nim platne uzavreta zmluva. Sud uznal ze novy spravca ma povinnost zabezpecit kurenie tak zjavne podla sudu je novy spravca platny zakonny spravca.
ivka70
10.11.16,08:21
bubkoch, a to podla teba novy spravca bude robit vyuctovanie toho, co robil stary spravca? Kto si take nieco, ked netusi, co sa so spravou vtedy robilo, zoberie na krk?
sito
10.11.16,09:57
Ten ods.2 pokračuje:

" Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva."

Aj ods. 3 je, takto znie:

" Dňom skončenia správy domu prechádzajú všetky práva a povinnosti vyplývajúce zo zmlúv, ktoré súvisia so správou domu a ktoré boli uzatvorené v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, alebo zo zmlúv uzavretých na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na nového správcu alebo na spoločenstvo."

Takže, ak prijal nové správcovstvo bytového domu, je ako nový správca zo zákona povinný vykonať ročné vyúčtovanie záloh za služby, plnenia vlastníkov bytov voči rozpočítaným spoločných nákladov domu na jednotlivé byty v dome, ktorý spravuje. Teda podľa tej časti ods.2, ktorú uviedol charonme, že?
bubkoch
10.11.16,11:25
Vdaka za potvrdenie ze ziadne mimoriadne vyuctovanie BYTOV ku dnu zmeny spravcu nie je potrebne ... A ivke by som doporucil kurz citania s porozumenim...