mimi
07.10.16,10:36
Dobrý deň,
prosím vás vedeli by ste mi poradiť?
Prevzala som účtovníctvo troch firiem a zistila som, že niektoré náklady mali byť refakturované do druhej firmy.
Sme platcami DPH.
Môžem refakturovať všetky náklady od 1.1.2016 až 31.8.2016 teraz v októbri 2016?
V septembri 2016 som náklady refakturovala hneď, ale za to predchádzajúce obdobie to chcem spraviť.
Alebo musím refakturovať presne v tom období faktúry a robiť Dodatočné daňové priznania?
ďakujem vopred za odpovede.
martinez
07.10.16,09:31
ide o refakturaciu sluzieb ? a ak ano, sluzieb, ktore sa opakuju ? mate ohladom refakturacie spisanu nejaku zmluvu/dohodu ?
mimi
07.10.16,10:23
Ide o refakturáciu hlavne tovaru. Možno nájdem aj služby. Len teraz všetky fa ešte nemám skontrolované. Viem zatiaľ len o faktúrach za tovar.
Zmluvu nemajú. Len ústne sa dohodli.
Ale aj zmluvu chcem, aby dorobili.
martinez
07.10.16,11:44
Ak ide o tovar, potom sa tam moc neda navymyslat, lebo danova povinnost vznika dnom dodania tovaru... a podla §8,1 je tovar dodany momentom prevodu prava nakladat s tovarom ako vlastnik na kupujuceho, t.j. ak ste im ho dali k dispozicii v januari, danova povinnost Vam vznikla v januari a malo by sa podat dodatocne danove priznanie...
Adiks
12.10.16,10:24
Martinez to vystihol veľmi dobre, pretože ak prefakturujem služby, dátum dodania je rovnaký ako dátum vystavenia faktúry. Pri prefakturácii tovaru je to zložitejšie, tam dátum dodania vzniká vtedy, ako ti to napísal martinez. Mimochodom, prečo používate pojem refakturácia, ak správne má byť prefakturácia ? Viac pozri tu http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-J%C3%BAn/prefakturacia-prijatych-sluzieb-z-hladiska-dane-z-pridanej-hodnoty.html