Razz
07.10.16,10:18
So súrodencom sme vlastníkmi staršieho domu, ktorý chceme predať prostredníctvom RK. Na tento účel sme mali podpísanú výhradnú zmluvu na dobu určitú. Vzhľadom na to, že RK nie je schopná dom predať, ja končiacu zmluvu už nechcem predĺžiť. Brat ale podpísal bez môjho vedomia jej predĺženie o rok. Môžem ja ponúkať dom na predaj prostredníctvom inej RK, alebo jeho podpis a polovičné vlastníctvo domu zablokovali predaj iným spôsobom bez zaplatenia pokuty zo strany súčasnej RK?
expeeert
07.10.16,19:03
Pokutu bude platiť iba brat, keďže to podpísal iba on... Od Teba by ju nemohli vymáhať. Otázne je, že ak niekoho nájdeš ty, či bude brat súhlasiť s predajom, keďže tam hrozí riziko pokuty od realitky.
Ale podpisovať výhradnú zmluvu s realitkou? A ešte pod hrozbou pokuty zo strany realitky? Viazať sa k nejakej realitke, ktorá sa k ničomu nezaväzuje??? to môže iba blbec... Ja by som ju podpísal ale len v tom prípade, že by mi realitka zaplatila nejakú pokutu, ak by nikoho nenašla do toho termínu... Ale takú realitku asi nenájdem...
buchač
07.10.16,19:32
Vzhľadom na to, že RK nie je schopná dom predať, ja končiacu zmluvu už nechcem predĺžiť.
Dovolím si tvrdiť, že pri predaji nehnuteľnosti dochádza k dvom zásadným skutočnostiam.
1. Majiteľ chce zinkasovať čo najviac (to je jasné, pochopiteľné).
2. Realitka tiež nechce prísť o svoj profit (aj to je jasné).

Ak spustí z ceny majiteľ, to neznamená, že cenu upraví aj realitka.
Nevravím ani o (nie raz) veľkých očiach majiteľa, ktorý za starú barabizňu je schopný pýtať nekresťanské peniaze.
Vidieť to u majiteľov nehnuteľností, ktorí žijú vo väčších mestách, zdedili po predkoch nejaký domček a chcú sa ho zbaviť, nakoľko je od ich bydliska dosť vzdialený a tým pádom sa im neoplatí (alebo nechce) dochádzať na vidiek.
Zvlášť markantné je to u naturalizovaných blavákov...tí sa už zbláznili dokonale.

P.S.:
Poznám aj z jednania pri kúpe mojej chalupy. Z pôvodnej sumy šiel predajca dole o viac ako 50%.
---------------------
Riešenie je možné inak.
Ponúknuť nehnuteľnosť na odkúpenie realitnou kanceláriou a nech si potom táto s ňou nakladá, ako uzná za vhodné.
Je samozrejme jasné, že nie každú nehnuteľnosť realitka kúpi a určite nie za trhovú sumu.
Myslím si, že rychlé (aj keď menej) prachy na účet versus chátranie nehnuteľnosti je lepšie riešenie.

P.S.:
Jeden z bytov som takto predal. Šéf realitky dal veľmi férovu ponuku, svoje love som dostal do týždňa na účet. Ani nespomínam, že všetky záležitosti vybavila realitka.