zuzana
08.11.04,07:55
Ak pracovník robí i v sobotu a v nedeľu, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, platia sa tie odpracované hodiny ako nadčas(aj v sobotu aj v nedeľu)??
Peťo
08.11.04,07:05
Áno, ak sú tieto hodiny nad rámec jeho týždenného pracovného času. Pekný deň.
vladan
08.11.04,12:45
Ak pracovník robí i v sobotu a v nedeľu, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, platia sa tie odpracované hodiny ako nadčas(aj v sobotu aj v nedeľu)??za prácu patrí zamestnancovi mzda, čiže ak pracoval aj v sobotu aj v nedeľu patrí mu MZDA+PRÍPLATOK ZA PRÁCU VO SVIATOK - bližšie § 122 ZP

... upravujem nie príplatok za prácu vo sviatok, ale PRÍPLATOK ZA PRÁCU NADČAS - bližiše § 121 ZP

... Ľuba2, ďakujem za opravu:)
Luba2
08.11.04,12:52
za prácu patrí zamestnancovi mzda, čiže ak pracoval aj v sobotu aj v nedeľu patrí mu MZDA+PRÍPLATOK ZA PRÁCU VO SVIATOK - bližšie § 122 ZP
sobota a nedeľa nie sú sviatky - neplatia sa ako sviatky /ak to nemáte dohodnuté v kolektívnej zmluve/. Ak pracuje zamestnanec v sobotu a nedeľu, lebo mu tak padla služba, neplatí sa mu ani nadčas, ani mzdové zvýhodnenie za sviatok, ale ak cez víkend pracuje nadčas, tak mu patrí mzda za prácu nadčas /§ 121/. Ak na neho neplatí prvá veta odseku 2 - že má dohodnuté 150 hodín nadčasu zohľadnených vo výške mzdy.
Peťo
08.11.04,13:24
Aby sme nepoplietli Zuzanu, prvotná otázka bola, ak zamestnanec pracuje v S a N /pričom nie to sviatok/, či je to nadčas. Odpoveď znie, že áno ,ale iba za podmienky ,že tieto hodiny sú nad rámec určeného pracovného času/ § 97 ods. 1 ZP /. Práca v S a N nemusí znamenať automatický nadčas. Ak na sobotu, resp.nedeľu , cez ktorú zamestnanec pracuje pripadne sviatok, tam patrí príplatok za prácu vo sviatok / §122ods.1 ZP/ a môže to byť aj práca nadčas/ § 121 ZP /. Pekný deň.
Veva
08.11.04,14:25
Áno ja by som len chcela potvrdiť Peťov výklad , že práca v sobotu , alebo nedeľu a ešte tomu vo sviatok ako bude v decembri 25 a 26 tak pri 40hod/týždeň /pondelok až piatok/ vzniká nadčas aj príplatok za sviatok čo je najvýhodnejšie z tiutlu zárobku .
za nadčas 25% a za sviatok 50% z jeho priemer.zárobku. Treba ešte rozobrať či je práca nadčas v noci a v tedy sa nesmú byť dva príplatky , dáme len príplatok 25% za nadčas. Pekné dni.
Luba2
08.11.04,20:45
A prečo by nesmeli byť dva príplatky? Aj štyri. Na koľko príplatkov máš zo zákona nárok, toľko ich dostaneš. Ak napríklad robíš nočnú prácu vo sviatok, zároveň nadčas a zároveň v sťaženom prostredí máš nárok na všetky zvýhodnenia, ktoré Ti zákonník práce priznáva. Zuzana len presne nešpecifikovala o čo jej ide, tak rozoberáme všetky možnosti, ktoré existujú a možno sme už aj odišli od témy.
Veva
10.11.04,13:36
Luba2 , veď je to dobre keď sa rozoberie problém aj podrobnejšie, a ak si vo vašej spoločnosti ošetríš viac príplatkov ako pripúšťa zákon tak je to len na prospech ľudí.
A nadčas v sťaženom prostredí by sa vôbec nemal robiť , /to le na okraj /
Luba2
10.11.04,21:58
Luba2 , veď je to dobre keď sa rozoberie problém aj podrobnejšie, a ak si vo vašej spoločnosti ošetríš viac príplatkov ako pripúšťa zákon tak je to len na prospech ľudí.
A nadčas v sťaženom prostredí by sa vôbec nemal robiť , /to le na okraj /

Veva a ktorý zákon pripúšťa len jeden príplatok? Ja nepoznám obmedzenie.
A čo sa týka práce v sťaženom prostredí, uviedla som ju len ako príklad, aby som nakumulovala čo najviac mzdových zvýhodnení, ktoré existujú.
Veva
18.11.04,15:24
Ľuba 2, už to ,že zamestnanec má sťažené podmienky pre výkon svojej práce, by som ho nemala nechávať na pracovisku nad rámec jeho prcacovnej doby ,pretože mu môžem prispieť k jeho zhoršenie ak nie k chorobe z povolania, malo by sa to sledovať .Určite ak za mesiac robí 5-10 hodín nadčas v tomto prostredí ,tak sa to dá.
Ak máte nadčas v sobotu a nie je sviatkom tak podľa zákonníka práce je len jeden príplatok a to 25% za nadčas , ale nie za sobotu. Áno boli časy keď sme mali aj za prácu v sobotu aj za nadčas a v sťaženom sme počítali 80% z odpracovanej doby. Boli časy - bolo to ošetrené v KZ. A ak má nadčas tak v priemere, ktorým sa platí sú zohľadnené príplatky z predošlého Q.
Luba2
18.11.04,23:06
Veva, ale ja som napísala skoro to čo Ty. Ale v prípade, že má nadčas a výnimočne v sťažených podmienkach, nedám mu len 25% priemerky, ale 25% priemerky a k tomu 20% minimálneho mzdového nároku. Ak je v KZ dohodnuté nečo výhodnejšie, tak je to len lepšie pre zamestnancov.
l.c.
22.11.04,08:13
V našej firme je stanovené, že ľudia chodia do práce na nočnú smenu už v nedeľu večer a končia v piatok ráno, na noc už nejdú. Vtedy je to v poriadku, ale ak idú na nocnú smenu ešte v piatok a končia v sobotu ráno mzdová účtovníčka im neprepláca príplatok za sobotu a nadšas, ale iba príplatok za nadčas. Ja hovorím, že keď neche dať príplatok za sobotu (lebo vraj sobota sa začína až v sobotu ráno), potom by mala dať príplatok za nedeľu, kedy nastupujú do práce. Ako je to v tomto prípade? poradí mi niekto?
Peťo
22.11.04,09:40
Zákonník práce negarantuje poskytovanie mzdového zvýhodnenia za prácu v sobotu a v nedeľu , ale umožňuje toto zvýhodnenie dohodnúť v KZ alebo v pracovnej zmluve. Teda si najprv overte, či to mate niekde zakotvené.Ak áno, tak potom za prácu v S a N /od 0,00 hod do 24, 00/ majú zamestnanci nárok na dohodnutý príplatok. Vaša mzdová účtovníčka zrejme vychádza z § 95 ZP,ktorý hovorí o začiatku pracovnej zmeny na pracoviskách z nočnými zmenami a berie pracovnú zmenu napr. od 6,oo hod. do 6,oo hod. druhého dňa / t.j. podľa začiatku prac.zmeny, ktorá v prac.týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá/. Už aj ja som sa stretol z názorom , že aj sobota /v našom prípade / začína 06.oo ráno a končí v nedeľu ráno o 6,00hod a nedeľa začína od 6,00 hod ráno a končí v pondelok o 6.oo hod ráno, podobne ako u sviatkov a tak sa aj poskytujú príplatky za S a N. Môj názor je , že pri tomto nenarokovateľnom príplatku je potrebné v KZ resp. prac. zmluve pre konkrétne prípady uviesť , že S a N začína o O,oo hodín a končí o 24, oo hod. Počkajme si na ďalší názor. Pekný deň.
Aldan
03.09.07,06:23
Ak som správne porozumela danej problematike tak pri 40 hod prac. týždni -ak pripadne na sobotu sviatok patrí príplatok za sviatok
- k tomu aj príplatok za nadčas, lebo pracoval v sobotu,
teda pracovníkovi patria 2 príplatky za sviatok aj za nadčas?
Dík za utvrdenie odpovede.
eviana
27.10.07,12:32
Dobry den, chcela by som poprosit o radu - mam vypocitat mzdu zamestnancovi pricom mesacny zmluvny plat 45 000,- odpracoval v sept.07 20 prac. dni a 8,5 hodin v sobotu. 5000,- odmena.
Mam jeho plat brat ako mesacny a tym padom 45 000 plus 8,5 nadcas ( vypocitam ako (45 000:20:8)x8,5 plus priplatok za nadcas 0,25xpriem.mzda za predch stvrtrok.
Alebo ako zmluvny s tym ze pripadny nadcas je uz zahrnuty v 45 000,- (podla Z.prace)?
Je to priklad do skoly takze viac inf nemam-mam si domysliet :) ostatne by som uz doratat hadam vedela len som si nie ista ci mam brat ten plat ako zmluvny alebo nie...
Dakujem velmi pekne!!!!!!!!!
Jana Motyčková
27.10.07,15:57
Ak v pracovnej zmluve je uvedené, že v mzde sú zahrnuté nadčasy, tak nadčas navyše zaplatený nedostane. Inak štandardne sa počíta tak, ako píšeš. Keďže je to školský príklad, nadčas by som počítala.
blcha
29.10.07,17:47
Ako mám vyriešiť špeciálny víkend - posun na zimný čas- kedy zamestnanci v nočnej smene pracovali o hodinu dlhšie? Nadčasom??
Jana Motyčková
29.10.07,20:13
Áno .
Uľa
10.12.07,14:27
Zamestnávateľ nariadil prácu tri soboty, aby si zamestnanci nadrobili tri sviatky 24-26.12.2007. Je to možné? Musí im dať aj príplatok za sobotu?
Infarkt
10.12.07,14:37
Zamestnávateľ nariadil prácu tri soboty, aby si zamestnanci nadrobili tri sviatky 24-26.12.2007. Je to možné? Musí im dať aj príplatok za sobotu?

Zamestnávateľ môže nariadiť nadčas a musí ho zaplatiť podľa znenia ZP ak sa nedohodnú na čerpaní NV za tie nadčasy...a to konkrétne :

§ 97
Práca nadčas

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného času pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného pracovného času určeného zamestnávateľom,

b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno alebo ktorú vykonával pri

a) naliehavých opravárskych prácach,
b) mimoriadnych udalostiach a naliehavých prácach, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo veľké hospodárske škody.


Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez vykonania ktorých by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8 a na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu. So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce možno dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov.

§ 121 (http://www.porada.sk/t59461-121-nedokoncena-vyroba.html)
Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v súhrne 150 hodín ročne. S vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže zamestnávateľ dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná dohodnutá práca nadčas.
Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
Lydka R
10.12.07,14:38
Zamestnávateľ nariadil prácu tri soboty, aby si zamestnanci nadrobili tri sviatky 24-26.12.2007. Je to možné? Musí im dať aj príplatok za sobotu?


Zákonník práce
§ 97
Práca nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
...
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.
...

Ide o prípad prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ide o verejný záujem? Tak potom môže. Príplatok za nadčas musí byť vyplatený.
No a samozrejme musia byť platené aj sviatky dni pracovného pokoja.

mimotemymimotemy http://www-8.vlada.gov.sk/index.php?ID=1010
Infarkt
10.12.07,15:08
Zamestnávateľ nariadil prácu tri soboty, aby si zamestnanci nadrobili tri sviatky 24-26.12.2007. Je to možné? Musí im dať aj príplatok za sobotu?

UPOZORNENIE : 24. - 26.12 nie je SVIATOK !!!
azuz
11.12.07,08:04
Myslím si, že sú to sviatky, lebo zákon hovorí:
§ 2
http://www.epi.sk/zzsr/img/link4.gif
Dni pracovného pokoja
http://www.epi.sk/zzsr/img/link4.gifhttp://www.epi.sk/zzsr/img/linkPS.gif
(1) Štátne sviatky sú dni pracovného pokoja1) (javascript: fZzSRInternal('12317', '1450825', '0', '0', '0', '15400')).
http://www.epi.sk/zzsr/img/link4.gifhttp://www.epi.sk/zzsr/img/linkPS.gif
(2) Ďalšie dni pracovného pokoja okrem nedieľ sú tieto sviatky:
http://www.epi.sk/zzsr/img/link1.gifhttp://www.epi.sk/zzsr/img/linkPS.gif
a)
6. január
- Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov),
b)
Veľký piatok,
c)
Veľkonočný pondelok,
d)
1. máj
- Sviatok práce,
e)
15. september
- Sedembolestná Panna Mária,
f)
1. november
- sviatok Všetkých svätých,
g)
24. december
- Štedrý deň,
h)
25. december
- prvý sviatok vianočný,
i)
26. december
- druhý sviatok vánočný,
j)
8. máj
- Deň víťazstva nad fašizmom.

Infarkt
11.12.07,21:15
Myslím si, že sú to sviatky, lebo zákon hovorí:...ja nemyslím ;) ja to viem :) rozdiel je v slove ŠTÁTNY :eek:
§ 2
http://www.epi.sk/zzsr/img/link4.gif
Dni pracovného pokoja
http://www.epi.sk/zzsr/img/link4.gifhttp://www.epi.sk/zzsr/img/linkPS.gif
(1) Štátne sviatky sú dni pracovného pokoja1) (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:%20fZzSRInternal%28%2712317%27,%20%271450825% 27,%20%270%27,%20%270%27,%20%270%27,%20%2715400%27 %29).
http://www.epi.sk/zzsr/img/link4.gifhttp://www.epi.sk/zzsr/img/linkPS.gif
(2) Ďalšie dni pracovného pokoja okrem nedieľ sú tieto sviatky:
http://www.epi.sk/zzsr/img/link1.gifhttp://www.epi.sk/zzsr/img/linkPS.gif
a)
6. január
- Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov),
b)
Veľký piatok,
c)
Veľkonočný pondelok,
d)
1. máj
- Sviatok práce,
e)
15. september
- Sedembolestná Panna Mária,
f)
1. november
- sviatok Všetkých svätých,
g)
24. december
- Štedrý deň,
h)
25. december
- prvý sviatok vianočný,
i)
26. december
- druhý sviatok vánočný,
j)
8. máj
- Deň víťazstva nad fašizmom.



ENDRJU - vysvetlenie červeným...:)

Ešte pripájam vysvetlenie pojmu sviatok zo slovníka slovenského jazyka ;)

sviatok -tka/-tku m.1. deň pracovného pokoja, nedeľa alebo deň venovaný oslave, pamiatke niečoho, niekoho: štátny, cirkevný sviatok; Sviatok práce 1. máj; vianočné, veľkonočné sviatky Vianoce, Veľká noc; výročné sviatky; svätiť sviatok; tráviť sviatky doma; nemať ani sviatka, ani piatka
2. významný alebo slávnostný deň; významná udalosť: rodinný sviatok; príchod cirkusu bol pre deti sviatok
l sviatok - piatok, sviatok - nesviatok každý deň, vždy; nemať (ani) sviatka, ani piatka nemať nikdy oddych; (šaty) na piatok i na sviatok vždy vhodné;
sviatočný príd.: sviatočný deň, op. všedný; sviatočné šaty na sviatok; sviatočný obed, sviatočná nálada; pren. expr. sviatočný vodič príležitostný;
sviatočne prísl.: sviatočne vyobliekaný; cítiť sa sviatočne;
sviatočnosť -i ž.
Infarkt
11.12.07,21:44
ENDRJU :

...takže po lopate... ;)

SVIATOK...je to nejaký významný, alebo slávnostný deň...napr. aj nie každý CIRKEVNÝ sviatok je ŠTÁTNYM sviatkom...

ale ŠTÁTNY sviatok je deň, ktorý stanovuje Zákon o štátnych sviatkoch 241/1993

Konkrétne sú 24.-26.12. v zmysle zákona dňami pracovného pokoja, z pohľadu katolíckej cirkvi je sviatok 25.12...
...ešte si myslíš, že sú tieto dni ŠTÁTNY SVIATOK ?

P.S. Ide o to po...ne slovko ŠTÁTNY ;)
Infarkt
11.12.07,22:57
Jasneee... ;)

...celá ta reakcia začala na príspevok č.19 a následne som na Lydku v príspevku č.21 reagoval, čo aj ona sama opravila :)...

...mno, aj ja som si všimol, že som tam zabudnul pichnúť to slovíčko štátny...
uznávam :D

Pekný večer :)
Lydka R
11.12.07,23:03
Chlapci, nejdete už veľmi do detailov? :o
Štátny, neštátny, hlavne že je platený a nemusíme vstávať do práce.
P.S. To "platený" platí pre zamestnancov a nám živnostníkom je to fukmimotemy
sobica
16.07.08,05:58
Ahojte, chcela by som sa vrátiť k nadčasom v rámci soboty a nedeľe. Máme totiž nasledovný problémik. V kolektívnej zmluve máme nadčasy rozdelené takto:
25% z PP za nadčas v týždni
50% z PP za nadčas vsobotu a v noci
100% za nadčas vo sviatok a v nedeľu.

Ide o nadčasy v sobotu a v nedeľu. Pri zamestnancoch ktorý pracujú od pondelka do piatka je nám to jasné. Problém je s tými, ktorí pracujú na smeny, teda 2krát ranná, 2krát pobedná, 2krát nočná, dva dni voľna. No a o tie dva dni voľna ide.
Vyskytol sa tu totiž názor, že tieto dva dni voľna sú pre nich sobota a nedeľa a teda 50% a 100% príplatok dostanú len vtedy ak nadčasujú v rámci týchto dvoch dní - prvý deň voľna/akože sobota/ 50% a druhý deň voľna/akože nedeľa/ 100%. Vedel by mi niekto oporadiť ako to má byť? Máme im tieto 50% a 100% príplatky vyplácať naozaj len vtedy ak nadčasujú v rámci svojich dvoch voľných dní, ktoré môžu pripadnúť povedzme na utorok a stredu a brať ich akože za ich sobotu a nedeľu? Alebo sa máme striktne držať názvu dňa v týždni a tieto príplatky im vyplatiť vtedy keď budú nadčasovať reálne v sobotu a nedeľu?
Dúfam, že som to moc nepoplietla a že ste mapochopili.
prosím poraďte
sobica
16.07.08,07:53
Prosíííím, vyjadrite sa niekto k tomu
azuz
16.07.08,12:44
Treba sa držať kolektívnej zmluvy. Ak je v kolektívnej zmluve striktne uvedené, že v sobotu, príp. v nedeľu, tak v tieto dni dať zvýšený príplatok.
Ak nechcete znevýhodňovať zamestnancov, ktorí pracujú na zmeny, treba zmeniť kolektívnu zmluvu a presné názvy dní zmeniť na " dni nepretržitého odpočinku v týždni" príp. na "dni pracovného pokoja". Pozri v kolektívnej zmluve, či tam nemáš odvolávku na takéto dni.
sobica
16.07.08,12:53
jéj, azuz veľmi pekne ďakujem za reakciu. V kolektívnej zmluve máme žiadna taká odvolávka nieje, tak sa teda budem striktne držať soboty a nedeľe :)
Ešte raz veľmi pekne ďakujem
sobica
jales
16.07.08,12:58
Podľa mňa je práve v takýchto prípadoch, keď je nepretržitá prevádzka, lepšie mať každý príplatok definovaný osobitne, teda osobitne za nadčas, osobitne za sobotu a osobitne za nedeľu, príp. ďalšie - tak ako je to napísané už aj vyššie. Samozrejme, ak ten príplatok za sobotu a nedeľu chce zamestnávateľ vyplácať, keďže nie je v zmysle ZP povinný.
sobica
17.07.08,06:13
Vyzerá to tak, že by bolo dobré "spodrobniť" kolektívnu zmluvu, ale na to som ja malé zviera:)
Ďakujem za názory
ruci
05.08.08,13:22
ahojte,
prosim Vas o radu
ako sa riesi kumulacia viacerych priplatkov u zamestnnacov pri vykone prace vo verejnom zaujme (zakon c.553/2003)?
konkretne riesim situaciu - zamestnanec vykonaval pracu nadcas v sobotu dna 05.06.2008 (statny sviatok), viem ze ma narok na plat za pracu nadcas a priplatok
moja otazka - ma narok na priplatok za pracu v sobotu + priplatok za pracu vo sviatok?
ruci
06.08.08,07:30
posuvam si :)
nikolett007
05.09.08,08:46
Máme zamestnancov, ktorí za nadčas dostávajú náhradné voľno. No teraz v sezóne pracujú aj v sobotu a nedeľu. Tieto nadčasy im platíme. Len mám takúto otázku: aj za sob. aj za nedeľu dostanú 25% za nadčas, plus ešte im patrí 50% za odpracovaný sviatok - nedeľa?
nikolett007
05.09.08,10:48
Please, odpovedzte, či som to pochopila dobre? Ďakujem
Jana Motyčková
05.09.08,10:50
áno.
Upravujem, za nedeľu nie je povinný príplatok, iba ak by to bol zároveň sviatok. (ako píše nižšie jankasm).
jankasm
05.09.08,11:05
Máme zamestnancov, ktorí za nadčas dostávajú náhradné voľno. No teraz v sezóne pracujú aj v sobotu a nedeľu. Tieto nadčasy im platíme. Len mám takúto otázku: aj za sob. aj za nedeľu dostanú 25% za nadčas, plus ešte im patrí 50% za odpracovaný sviatok - nedeľa?


áno .

Janka, nedeľa je považovaná za sviatok aj keď nie je v ten deň štátny sviatok? :confused:
Neviem či som dobre pochopila otázku, ale zdá sa mi, že v poslednom čase nebol v nedeľu žiadny štátny sviatok, tak či to nebolo myslené tak, že za bežnú nedeľu by mal dostať príplatok za prácu nadčas plus príplatok za prácu vo sviatok.
nikolett007
08.09.08,05:41
Janka, nedeľa je považovaná za sviatok aj keď nie je v ten deň štátny sviatok? :confused:
Neviem či som dobre pochopila otázku, ale zdá sa mi, že v poslednom čase nebol v nedeľu žiadny štátny sviatok, tak či to nebolo myslené tak, že za bežnú nedeľu by mal dostať príplatok za prácu nadčas plus príplatok za prácu vo sviatok.

Presne takto som to myslela. Či patria zamestnancovi za bežnú nedeľu oba príplatky?
andydul
20.11.08,16:57
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako je to s platením nadčasov a náhradou stravy za prácu cez víkendy (prípadne aj sviatky)?

Konkrétne uvediem svoj prípad:

Pracovnú dobu mám stanovenú od pondelka do piatka a to denne 7,5 hodiny + polhodina obedňajšia prestávka.

V sobotu som odpracoval 14 hodín nadčasu (kedže to pre mňa nieje normálny pracovný deň), ale riaditeľ mi jednoducho hodinu škrtol s vysvetlením, že je povinná polhodinová prestávka na obed a polhodinová na večeru, ktorá nieje zaplatená.

Áno, v bežný pracovný deň je obedňajšia prestávka neplatená, ale je to takto i pri práci nadčas v sobotu, poprípade vo sviatok?

Je jeho krok správny, alebo mám nárok na zaplatenie všetkých 14 hodín?

A ako je to potom s náhradou stravy?

Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď!
suvaha
30.11.08,19:20
dobry vecer.

Viete mi niekto vysvetlit ako je to pri 4smennej prevadzke z hladiska pracovnych dni a priplatkov? som v tomto uplny novacik..
co sa viac oplati zamestnavatelovi, 3 ci 4smenna prevadzka??

dakujem za pomoc