jozino
28.06.06,22:13
Dobrý večer,

mám nasledovný problém. Pracujem v Rakúsku a bývam na Slovensku, čiže denne dochádzam za prácou do Rakúska. V Rakúsku som zamestnaný rakúskou firmou ako zamestnanec, kde mám trvalý pracovný pomer. Od nedávna mám aj pracovný pomer na Slovensku (teda som riadne podľa zákona poistený), ktorý tvorí cca 1/30 môjho príjmu v Rakúsku. Poisťovňa tu v Rakúsku požaduje odo mňa, aby som sa v Rakúsku odhlásil zo sociálneho poistenia (pretože som poistený na Slovensku). Ak som správne pochopil vraj zo všetkých poistení, teda zo zdravotného, dôchodkového, v nezamestnanosti ai., čo mi nedáva zmysel. Chce odo mňa, aby som im poslal vyplnený formulár E101. U zdravotného by som to ešte chápal, ale u dôchodkového a poistenia v nezamestnanosti nie. Keď že výška dôchodku (ako aj podpory v nezamestnanosti) závisí od príjmov, ako by som k tomu prišiel, aby som v budúcnosti dostaval dôchodok (poprípade podporu), ktorý závisí len od veľmi nízkej sumy zarobenej na Slovensku.
Vyplnený formulár E101 som rakúskej poisťovni ešte neposlal, avšak mi zrovna dnes poisťovna oznámila, že mi ruší poistenie so spätnou platnosťou (k dátumu, od kedy mám pracovný pomer na Slovensku).

Poraďte mi prosím čo robiť a na koho sa mám obrátiť.

S pozdravom

jozino
ebeš
29.06.06,07:26
To, že ste sa v Rakúsku mali odhlásiť z poistenia ešte neznamená, že z prac.pomeru v Rakúsku sa nebudú platiť odvody. Rozdiel je len v tom, že sa budú odvádzať na Slovensko ( teda bude ich odvádzať rakúska firma, v ktorej ste zamestnaný) podľa našich právnych predpisov.
Formulár E101 sa nevyplňuje, ale vystavuje ho na základe žiadosti naša Sociálna poisťovňa. A treba ho odovzdať aj rakúskemu zamestnávateľovi.
jozino
29.06.06,07:34
Ďakujem pekne za odpoveď,

ešte jedna otázka: kto musí požiadať o E101 fromulár, môj zamestnávateľ, alebo ja? A kde, priamo v sociálnej poisťovni?

Ďakujem

jozino
ebeš
29.06.06,09:02
O vystavenie musíte požiadať Vy .Pripájam tlačivo, ktorým sa žiada a kde nájdete bližšie informácie