jslancik
07.10.16,14:44
Kolegovia v nešťastí, podeľte sa so skúsenosťami, ako ste sa vysporiadali so super zákonom o odpadoch. Podľa všetkého sa týka asi všetkých podnikateľov. Máte už s niekým uzavretú zmluvu, alebo to neriešite? To fakt máme platiť firmám za nič štvrťročne 100+100€ (obaly a neobaly)? Paušálny poplatok, za ktorý nedostaneme absolútne nič, ani tie firmy nespravia nič s našimi "odpadmi". Platený súkromným firmám. Keby to aspoň išlo štátu ako daň, tak OK, ale nabalí sa na tom pár súkromných firiem... Alebo tomu zle chápem?
Sarlotka
07.10.16,12:52
jslancik
07.10.16,13:11
http://www.porada.sk/t289369-zakon-c-79-2015-z-z-o-odpadoch-novela.html#post2891631
:(
sorry, ale ten zákon hovorí úplné *****. bez definície, kto je to "výrobca" si môže asi každý podnikateľ povedať, že sa ho to netýka. Je k tomu nejaké usmernenie od kompetentných (nie typu envipak)? lebo ak je ten zákon iba taký, aký je, a oficiálne nič viac k tomu, tak na to netreba zbehlého právnika, aby preukázal, že "výrobca" a "výrobok" znamená výrobca a výrobok, nie nič iné.
nechápem, ako niekto môže napísať, že "výrobca" je aj "distribútor".
ivka70
07.10.16,13:17
jslancik
07.10.16,13:27
"Zákon o odpadoch považuje za výrobcu obalov nie toho podnikateľa, ktorý skutočne priemyselne vyrobí sáčky, kartónové škatule alebo igelitové tašky, ale toho podnikateľa, ktorý ich dáva zákazníkom alebo do nich balí tovar pre zákazníkov" - vie mi prosím niekto citovať oficiálny zdroj, podľa čoho sa to tak dá vykladať? Lebo zatiaľ som našiel x článkov, kde sa to tak vykladá, ale zdroj žiadny.
jslancik
07.10.16,13:28
ale tak či tak som s tým viac menej zmierený a pýtal som sa hlavne na skúsenosti tuprítomných - ako sa s tým vysporiadavajú, atď.
avalik
07.10.16,14:23
§ 27
Základné ustanovenia
(1) Vyhradený výrobok je výrobok patriaci do skupiny výrobkov upravenej v druhom až treťom oddiele tejto časti zákona, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcu.
(2) Výrobcom vyhradeného výrobku sa rozumie výrobca elektrozariadení (§ 32), výrobca batérií a akumulátorov (§ 42), výrobca obalov (§ 52), výrobca vozidiel (§ 60), výrobca pneumatík (§ 69), výrobca neobalového výrobku (§ 73).

§ 52
(11) Výrobcom obalov je fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá
a) používa obaly na balenie tovaru alebo plní tovar do obalov a uvádza na trh tento tovar pod svojou obchodnou značkou,
b) je osobou, pre ktorú sa tovar balí alebo plní a pod ktorej obchodnou značkou sa tovar uvádza na trh,
c) uvádza na trh tovar v obaloch iným spôsobom, ako podľa písmen a) a b),
d) ako distribútor uskutočňuje odplatné alebo bezodplatné odovzdanie obalu konečnému používateľovi na bezprostredné zabalenie tovaru,
e) ako distribútor používa obal na zabalenie distribuovaného tovaru alebo jeho časti alebo na naplnenie distribuovaným tovarom, alebo
f) uvádza na trh obaly s výnimkou osoby, ktorá dodáva nepoužité prázdne obaly osobám uvedeným v písmene a), b) c), d) alebo e) alebo osobe, ktorá balí alebo plní tovar pre osobu podľa písmena b).

§ 73

(3) Neobalový výrobok na účely tohto zákona je výrobok [§ 105 ods. 3 písm. i)], ktorý nie je obalom alebo nie je určený na balenie a patrí do niektorej z nasledujúcich skupín výrobkov a odpad, z ktorého bude tvoriť súčasť komunálneho odpadu,
a) výrobky z plastov pozostávajúcich z materiálu polyetyléntereftalát okrem surovín, predliskov a vlákien určených na priemyselné použitie a výrobky z plastov pozostávajúcich z materiálu polyetylén, polypropylén, polystyrén, polyvinylchlorid alebo polyamid okrem surovín, vlákien a výrobkov určených na priemyselné použitie,
b) papier a lepenka, dovezené výrobky z papiera a lepenky vrátene polygrafických výrobkov okrem
1. hygienického a sanitárneho papiera,
2. výrobkov z papiera používaných na hygienické a sanitárne účely,
3. cigaretového papiera,
4. karbónového kopírovacieho papiera,
5. filtračného papiera,
6. papiera a lepenky na výrobu dechtovaného alebo asfaltovaného papiera,
7. cenín,
c) sklo vrátane tabuľového obločného skla,
d) viacvrstvové kombinované materiály vyrobené na báze lepenky.
(4) Výrobca neobalových výrobkov je osoba, ktorá v rámci svojej podnikateľskej činnosti bez ohľadu na použitú techniku predaja, vrátane predaja na základe zmluvy uzatváranej na diaľku, uvádza na trh neobalový výrobok.
(5) Uvedenie neobalového výrobku na trh je na účely tohto oddielu zákona prvé dodanie neobalového výrobku z etapy výroby, cezhraničnej prepravy z iného členského štátu do Slovenskej republiky alebo dovozu z iného ako členského štátu do Slovenskej republiky do etapy distribúcie, spotreby alebo používania na trhu Slovenskej republiky v rámci podnikateľskej činnosti za poplatok alebo bezplatne.
Soňa K
07.10.16,14:27
Známy, ktorý sa "živí" odpadmi mi dnes vravel, že budú Zákon novelizovať, pretože už aj oni prišli na to, že je v praxi nevykonateľný. Takže ako vždy na Slovensku, počkať a uvidíme.
jslancik
07.10.16,14:31
Známy, ktorý sa "živí" odpadmi mi dnes vravel, že budú Zákon novelizovať, pretože už aj oni prišli na to, že je v praxi nevykonateľný. Takže ako vždy na Slovensku, počkať a uvidíme.
He he, musia ten biznis pre vyvolených dotiahnuť, aby to bolo dokonale? Co na to povedať.
avalik
07.10.16,14:31
teraz z dovodovej spravy k § 52

K odseku 11
V nadväznosti na zmenu vo všetkých komoditách predmetného návrhu zákona, dochádza k zmene pojmu „povinná osoba“ uvedené v platnom zákone o obaloch v § 2 písm. g) na pojem „výrobca obalov“. Navrhovaná definícia výrobcu obalov zahŕňa fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu: 1. - ktorá používa obaly na balenie tovaru alebo plní tovar do obalov a uvádza na trh tento tovar pod svojou obchodnou značkou; 2. - pre ktorú sa tovar balí alebo plní a pod ktorej obchodnou značkou sa tovar uvádza na trh; 3. - ktorá uvádza na trh tovar v obaloch iným spôsobom; 4. – ktorá ako distribútor uskutočňuje odplatné alebo bezodplatné odovzdanie obalu konečnému používateľovi na bezprostredné zabalenie tovaru; 5. – ktorá ako distribútor používa obal na zabalenie distribuovaného tovaru alebo jeho časti alebo na naplnenie distribuovaným tovarom; 6. - ktorá uvádza na trh obaly s výnimkou osoby, ktorá dodáva nepoužité prázdne obaly osobám uvedeným v písmene a), b), d) a e) zákona.
Výrobcovia a dovozcovia obalov, ktorí odovzdávajú nepoužité prázdne obaly tým, ktorí balia a plnia tovar do obalov, nie sú výrobcami obalov v zmysle tohto zákona.

K odseku 12
Definícia „uvedenie na trh“ je prebratím ustanovenia platného zákona o obaloch a vzťahuje sa na územie Slovenskej republiky.

K odseku 13
Uvedená definícia „distribúcia“ nahrádza pojem „uvedenie do obehu“ a má v tomto oddiele tejto časti zákona svoje opodstatnenie, nakoľko využitie pojmu uvedenie na trh nie je v prostredí zabehnutého systému obchodných vzťahov vždy možné, hlavne pokiaľ chceme plnohodnotne zabezpečiť plnenie povinností, ktoré ukladá smernica o obaloch. Rovnako, ako pri nahrádzanom pojme „uvedenie do obehu“, je účelom pojmu „distribúcia obalov“ vymedziť ostatné obchodné činnosti, v dôsledku ktorých sa obal dostane do spotrebiteľského prostredia.

K odseku 14
Dopĺňa sa definícia distribútora z dôvodu pojmového zjednotenia s ostatnými komoditami v navrhovanom zákone. V kontexte so súčasným zákonom o obaloch ide v podstate o označenie „toho, kto uvádza obaly do obehu“.
avalik
07.10.16,14:36
a z dovodovej spravy k § 73


Siedmy oddiel
Neobalové výrobky a odpad z nich

§ 73 Základné ustanovenia
K odsekom 1 až 2
Vymedzenie pôsobnosti ôsmeho oddielu. Tento oddiel zákona upravuje iba nakladanie s odpadom z neobalových výrobkov, ktorý je komunálnym odpadom, nevzťahuje sa na neobalové výrobky, z ktorých nebude komunálny odpad.

K odseku 3
Zadefinovanie pojmu „neobalový výrobok“. V písmenách a) až c) je vymenovaný taxatívny výpočet neobalových výrobkov. Vychádzalo sa z okruhu výrobkov, za ktoré sa platí príspevok do Recyklačného fondu. Tento okruh bol zúžený len na komodity, z ktorých odpady môžu tvoriť bežne separované zložky komunálneho odpadu (papier, plasty, sklo, viacvrstvové kombinované materiály) a nie sú odpadmi z obalov.

K odsekom 4 až 6
Ustanovujú sa základné definície potrebné pre vymedzenie nositeľa povinností (výrobca neobalových výrobkov) a základnej charakteristiky jeho činnosti, z ktorej mu vzniknú povinnosti podľa tohto oddielu zákona.

K odseku 7
Účelom definície zberového podielu je vymedzenie spôsobu určenia miery zodpovednosti za tie odpady z neobalových výrobkov, ktoré sa vyseparujú v rámci triedeného zberu komunálnych odpadov. Výrobca neobalových výrobkov bude povinný sa podieľať na nákladoch za nakladanie s odpadmi z neobalových výrobkov nachádzajúcich sa v komunálnom odpade len do výšky zberového podielu, ktorý mu prináleží vzhľadom na rozsah jeho obchodnej činnosti v predchádzajúcom kalendárnom roku.

K odseku 8
Dopĺňa sa definícia materiálového toku odpadov z neobalových výrobkov, ktorá je analógiou definície materiálového toku odpadov z obalov. Rovnako, ako pri obaloch sa v súlade s aplikačnou praxou akceptuje aj činnosti s odpadmi uskutočnené na území iného štátu, ktorých výsledok je obdobný, ako výsledok, ktorý by bol dosiahnutý uskutočnením zhodnotenia na území Slovenskej republiky. Vzhľadom na odlišnosti v právnych systémoch rôznych štátov zákon prináša voľnejšiu právnu úpravu v tom, že výsledok zhodnotenia môže byť dosiahnutý aj v zariadení, ktoré nemusí mať status zariadenia na zhodnocovanie odpadov (napr. vo výrobnom zariadení, ktoré odpad využíva iba ako vstupnú surovinu), no jeho spracovateľský proces musí zabezpečiť ďalšie využitie odpadu.

K odsekom 9 a 10
V odseku 9 sa ustanovuje ďalšia základná definícia – distribútor neobalových výrobkov – a to najmä na účel odseku 10. V odseku 10 sa obdobne ako pri obaloch ukladá povinnosť osobe, ktorá distribuuje neobalové výrobky od ich výrobcu nezapísaného do Registra výrobcov, zabezpečiť za neho plnenie povinností výrobcu neobalových výrobkov. Účelom tohto ustanovenia je zabezpečiť systém samokontroly v obchodných vzťahoch, pokiaľ ide o registráciu výrobcov neobalových výrobkov a tiež zúžiť okruh kontrolovaných osôb, zameraním sa na tých, ktorí uvádzajú výrobky do distribúcie vo vzťahu k ich neregistrovaným dodávateľom (výrobcom neobalových výrobkov).

K odseku 12
Ustanovuje sa definícia viacvrstvového kombinovaného materiálu, pričom sa vychádza zo zaužívanej definície súčasného zákona o odpadoch.
avalik
07.10.16,14:39
a tu link na stranku NR SR so vsetkymi dokumentami a aj hlasovania poslancov http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=5293
kopretinka
07.10.16,15:19
načo si založil ďalšiu tému? hneď v prvom linku je debata,založená už skôr.
Žabinka
07.10.16,15:37
zákon, nezákon, ja sa nemám v pláne ním zoberať.. papier, kartón, pálim v kotli, a ostatné neriešim.. debilizmus ako vyšitý, veď nič prekvapujúce v tomto bordelštáte..
Tweety
07.10.16,16:09
zákon, nezákon, ja sa nemám v pláne ním zoberať.. papier, kartón, pálim v kotli, a ostatné neriešim.. debilizmus ako vyšitý, veď nič prekvapujúce v tomto bordelštáte..
Legislatíva na spôsob pokus, omyl.
jslancik
07.10.16,16:42
zákon, nezákon, ja sa nemám v pláne ním zoberať.. papier, kartón, pálim v kotli, a ostatné neriešim.. debilizmus ako vyšitý, veď nič prekvapujúce v tomto bordelštáte..
Sa mi zdá, že to tak rieši vacsina. Ale aby to niekoho nenapadlo kontrolovať. Tie pokuty rádovo v tisíckach eur by nikoho nepotesili...
Dáša_
07.10.16,16:58
nuž, idú také šumy, že kontroly začali. len teda, sú to zatiaľ šumy.....
jslancik
07.10.16,16:59
načo si založil ďalšiu tému? hneď v prvom linku je debata,založená už skôr.
Keď už s tým nič neurobíme, máme aspoň právo vyplakať sa nad tým každý vo vlastnej diskusii :) už máš s niekym zmluvu? S nejakými vypalnikmi...
Sarlotka
07.10.16,17:01
načo si založil ďalšiu tému? hneď v prvom linku je debata,založená už skôr.
Keď už s tým nič neurobíme, máme aspoň právo vyplakať sa nad tým každý vo vlastnej diskusii :) už máš s niekym zmluvu? S nejakými vypalnikmi...

ale ja som smutna, ze si do tej mojej nevstupil :rolleyes:
jslancik
07.10.16,17:08
Keď tak rozmýšľam, tak moja otázka na osobné skúsenosti asi nie je moc OK a asi chápem, prečo sa nehrniete do odpovedí :) co ak by to nahodou niekto nevhodný čítal?
redie
25.11.16,03:33
Podla uvedeneho zakona ak ja ako kupim papier a predam ho dalej napr. obchodu, plati moj dodavatel, ja, aj moj odberatel. Cize papier je spoplatneny 3x....

Inak neviete, bola uz daka rozumna novela? Resp. viete o tom, ze ny sa v najbl. mesiacoch chystala?
redie
25.11.16,03:37
Neda sa zakon pre uctovnikov obist?
1. Co ak mi bude papier dodavat moj odberatel?
2. Co ak viem, ze dodavatel plati za odpad - papier?
3. Co ak budem davat vystupy klientom v pdf...mailom?
4. Co ak...napad?