gaspi
08.10.16,18:12
Rád by som sa spýtal aká je maximálna vzdialenosť medzi stromom a jeho opeľovačom? V sade totiž nie je miesto na vysadenie vedľa seba, ale až cca 25 metrov (medzi nimi sú iné druhy ovocných stromov).
Má to vôbec význam?
Vopred vďaka za odpoveď.

Presnejší popis:
Mám strom A, ktorý bol vysadený pred 5 rokmi bez vedomosti, že ide o cudzoopelivý. Teraz viem, že jeho opeľovačom je strom odrody B, ale jediné voľné miesto v záhrade na jeho výsadbu je cca 25m od stromu A. Otázka znie, či aj pri tejto vzdialenosti bude šanca na opelenie dostatočne vysoká.
buchač
08.10.16,18:15
Určite by Ti niekto so záhradkárov aj rád odpovedal...aj na nete je toho určite veľa, nie je problém vyhľadať si.

Lenže nie jeden (ba dokonca aj sám Google) Ti neodpovie presne a zodpovedne.

Že prečo ?
Napríklad banány nepotrebujú žiadne opeľovanie.
Iné stromy sú samoopeľovacie.
Tie ostatné, ktoré potrebujú opelenie, majú rôzne vzdialenosti.
sosak
08.10.16,20:20
Peľ môže byť prenesený pomocou vetra - vetroopelivé rastliny, prostredníctvom živočíchov najčastejšie hmyzu (včely), ale aj vtákov (kolibríky) alebo malých cicavcov.
Ak je peľ prenesený z tyčinky na piestik toho istého kvetu jedná sa o samoopelenie (autogamia). Ak je peľ prenesený na cudzí kvet je to cudzoopelenie (allogamia).
http://www.ta3k.sk/bio/index.php?option=com_content&view=article&id=97:opelenie-a-oplodnenie&catid=52:fyziologia-rastlin&Itemid=69
http://www.zahradnictvocaklov.sk/ovo/opelovacie-pomery.html
Záleží od odrody. Zaobstaraj si samoopelivú odrodu.
gaspi
08.10.16,20:39
Samozrejme som pisal o odrodách, ktoré nie sú samoopelivé.
Taktiež google bola prvá voľba, no odpoveď som nenašiel.
Princíp opeľovania poznáme zo školy, len teda som skor chcel vedieť skúsenosti z praxe. Je mi jasné, že ideálne je vysadiť vedľa seba navzájom opeľujúce sa odrody.
gaspi
08.10.16,20:49
Kopírovať definíciu sem nie je potrebné. Asi zle pochopená otázka.
Skúsim ešte raz. Mám strom A, ktorý bol vysadený pred 5 rokmi bez vedomosti, že ide o cudzoopelivý. Teraz viem, že jeho opeľovačom je strom odrody B, ale jediné voľné miesto v záhrade na jeho výsadbu je cca 25m od stromu A. Otázka znie, či aj pri tejto vzdialenosti bude šanca na opelenie dostatočne vysoká.
Valcake
08.10.16,21:26
Zavolaj -wabi-jeho číslo je verejné...zodpovie ti tvoju otázku.
afrikánka
09.10.16,03:11
Iba skúsim....čo, keby si do stromu A nastepil strom B ?
ivka70
09.10.16,04:25
Nerozumiem tomu utajovaniu, ale pokial nenapises, aky druh stromu je strom A a pripadne ake stromy su na trase k potencialnemu stromu B, vsetky odpovede budu hadanie z kristalovej gule.
gaspi
09.10.16,06:22
Pýtam sa všeobecne, lebo mám viacero takých kombinácií. Ale ak je nutné vymenovanie, tak napr.:
A = slivka Toptaste, B = Čačanská lepotica (ešte nevysadená).
Medzi nimi vzdušnou čiarou sú 2 stĺpovité jablone, hruška Clappova a breza.
gaspi
09.10.16,06:23
Áno, určite je to možné riešenie, ale nikdy som to nerobil.
gaspi
09.10.16,06:24
Chystám sa do ovocnej škôlky po rady, no skúsil som aj tu na porade. Vďaka za všetky odpovede/komentáre.
arizona
09.10.16,06:31
25m je este v norme.Hmyz dokaze opelit stromky aj do ovela vacsej vzdialenosti,prelietava aj do 300 m. Pre vietor je to tiez mala vzdialenost.
afrikánka
09.10.16,08:05
Vzdialenosť do 50-100 metrov by mala byť "istá".