preciso
09.10.16,08:52
dobry den
byvaly zamestnavatel ma privadza do zufalstva tym ze mi nezaplatil
napisal som mu email "prajem ti smrt" a on ma chce zato zalovat za vyhrazky smrtou..
co si o tom myslite?
Kabaka123
09.10.16,07:23
to by som nikomu nepriala, aby sa to neotočilo voči Tebe... karma je zdarma...
preciso
09.10.16,07:25
to si uvedomujem..ale mna zaujima pravny pohlad na vec nie duchovny :)
Tweety
09.10.16,07:51
Za nezaplatenie je to vyhrážka trocha cez.... Ale k veci, takáto mailová vyhrážka by na súde ako trestný čin isto obstála.
http://www.lewik.org/term/1351/nebezpecne-vyhrazanie-trestny-zakon/
http://zakony.judikaty.info/predpis/zakon-300/2005?gclid=CNK2tLarzc8CFfAy0wodr2sFEA
afrikánka
09.10.16,08:14
"Mladý muž" zapamätať do budúcna - vyslovená veta je ako bumerang....vracia sa, k tebe, alebo k tvojim najbližším.... ustráž si horkokrvnosť.....vyhneš sa právnym riešeniam a iným následkom.
preciso
09.10.16,08:15
to bolo zo zufalstva. neviete ako to cele bolo.. ved ale ja som sa mu nechcel vyhrazat ani nic podobne iba som mu to poprial vo forme ze ho nemam rad..
cudujem sa kde to zijeme ak za takyto mail clovek moze mat problem no deje sa tu co sa deje. inak som sa mu ospravedlnil a napisal ze som to tak nemyslel a vobec nie ako vyhrazku.
afrikánka
09.10.16,08:23
....už si skúsil ospravedlniť sa? Pokora často zaberie
preciso
09.10.16,08:25
ospravedlnil som sa
afrikánka
09.10.16,08:30
Myslím, že na súdne riešenie to nebude...hľadaj novú prácu. Niečo ti nevyplatil? Niekedy sa bráni útokom, mám na mysli zamestnávateľa, čo keby si ty dal na súd, že ti on nevyplatil, čo mal?
kopretinka
09.10.16,08:31
a zamestnávateľ sa mu už ospravedlnil,že mu nezaplatil?
kopretinka
09.10.16,08:32
ty si ho mal žalovať za nevyplatenie mzdy.
preciso
09.10.16,08:41
nedostal som pracovnu zmluvu a ked som skoncil vyhlasil bankrot a ma firmu pod novym menom
afrikánka
09.10.16,08:51
V tomto prípade sa súdu z jeho strany neobávaj, spravil na teba "bububu", aby ťa zastrašil, znechutil od prípadnej žaloby na neho ....
dmc
09.10.16,08:58
pre trestnost cinu nebezpecneho vyhrazania je potrebne naplnit povinny znak a tym je ze sa vyhraza spôsobom, že to môže vzbudiť "dôvodnú obavu". Nepoznam okolnosti ale dovodna obava nevznika iba vyslovenim "zelania" smrti. Zaloby by som sa ja osobne az tak neobaval.Je to iba zastrasovanie aby si bol ticho o tom ze si nemal zmluvu a nedostal si love. (ber to ako poucenie do buducna)


skusenost z mojej praxe.........pes ktory steka (ako ty)...nehryzie.
Obavat sa treba toho - kto ostane chladny a nicim sa nevyhraza - na toho pozor. Na toho kto nadava a "steka" netreba davat az tak pozor (na vahu jeho slov)
Terezia13
09.10.16,09:19
to, že mu praješ smrť, nie je riešenie, existujú iné spôsoby, je ťažké ísť za arogantným človekom, ktorý dokáže nevyplatiť mzdu, ale môže mať aj iné dôvody, že sa mu nedarí, to vieš posúdiť sám, ale dala by som oznámenie aj na inšpektorát práce, jednu kópiu listu by som poslala aj zamestnávateľovi, ak by som si zvolila takéto riešenie, inšpektorát si ho preklepne, skús pozrieť aj tu
http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000170/1320126/Ako-postupovat-v-pripade--ak-zamestnavatel-nevyplaca-mzdy-
buchač
09.10.16,09:50
napisal som mu email "prajem ti smrt" a on ma chce zato zalovat za vyhrazky smrtou..
co si o tom myslite?



Nuž, ja si myslím o tom, že je to po právnej stránke blbosť.
Zatiaľ sa každý len po tejto línii zamyslel a aj šiel. No po právnej stránke nenaplnil skutkový stav...viď dmc.
---------------
Po stránke spisovnej slovenčiny bola popriatá smrť...a nieže to, že Ty ho ideš dať dole.
Kľudne a v pohode si mohol napísať v určitom zmysle vety aj... "želám Ti pevné zdravie a veľa úspechov v práci"...a to tak, že by pochopil iróniu a úplne opačný význam vety.
---------------
Teda si myslím, že na každom normálnom súde proste nepochodí.



P.S.:

Vyhrážky sa zásadne nepíšu cez mail, SMS a nevyslovujú pred svedkami.
Vyhrážky sa nevyslovujú...je potrebné konať (tým nemyslím práve to konečné riešenie), je dostatok možností...
kozlíček
09.10.16,09:58
neobstála by v žiadnom prípade.On sa smrťou nevyhráža tak,aby naplnil skutkovú podstatu trestného činu nebezpečného vyhrážania.On mu ju len praje.Možno dotyčný je ťažko chorý a pisateľ mailu,aby ho čím skôr zbavil utrpenia mu praje smrť,teda vykúpenie.Treba mať na zreteli,že na súde sa dá obhajovať množstvom argumentov.I keď možno niekedy nezmyselných,ale vyvrátiť sa nedajú.
afrikánka
09.10.16,10:09
...buchač ....chlapče....ale to je navádzanie na spáchanie minimálne priestupku, alebo aj dačoho vážnejšieho....a tam platí to oné...pozatáčané....
buchač
09.10.16,10:42
Dievčatko, Ty len sa pekne okolo šporáka motaj a nerieš to, čomu nerozumieš.
Som sa inak a iným ľuďom vyhrážal...a dosiahol svoj cieľ.
Pozatáčané §§§ je potrebné aj dokázať.
afrikánka
09.10.16,10:58
Nerieš môj šporák.....namotala som sa včera dosť-výsledok-chutí aj dnes a zajtra tiež..musí chutiť. Ak ti to vyhrážanie včera prešlo, tak zajtra už nemusí....lebo potiaľ sa s devinou chodí po lese, kým nevystrelí...
ivka70
09.10.16,11:23
Ja by som mu povedala, ze kludne, aspon bude niekto skumat dovod preco sa to udialo a vyjde aj na javo jeho nelegalne zamestnavanie a neplatenie takychto zamestnancov. A ze budete vidiet, kto bude mat potom vacsi pruser.
branislavp
09.10.16,14:29
preciso, pre duhý krát. Poriadne si rozmysli, čo píšeš. Lebo keď je to raz napísané - tá vyhrážka, potom sa dá ľahšie napadnúť. Verím Ti, že si poriadne nazlostený na toho lotra, čo Ti nezaplatil, ale radšej sa snaž držať svoje :pocity: na uzde. Keď si sa ospravedlnil, dobre si urobil. Ale nedaj sa. Pýtaj si svoje a keď nepochodíš, daj mu na známosť, že budeš ešte čakať do stredy, ale ak nezaplatí, tak ideš na úrad, nech ho preklepnú.
buchač
09.10.16,14:37
Hm...

1. Keď sa ospravedlniť, nuž tak, ako bola aj vyhrážka ...teda písomnou formou.

2. Nie je vyhrážka ako vyhrážka. Je, napríklad toto vyhrážka, kde jedinec žiada len svoje ???

" Vážený X.Y...týmto Vás žiadam o vyplatenie ušlej mzdy...blá, blá..
V prípade, ak mi nebude vyhovené, tak podniknem náležité kroky. "

Odpoviem vopred...Áno, je to vyhrážka.
branislavp
09.10.16,14:54
buchač, samozrejme je to určitá vyhrážka, lebo sa nevie domôcť svojho. Mám za to, že zamestnávateľ si nemôže robiť čo chce, tak ho treba natrieť, keď nevie čo sa patrí.
marleau
09.10.16,15:16
To sú teda odpovede, samí moralisti. K veci: nie je to vyhrážka, prianie nemôže byť vyhrážka. Keď ti znov spomenie súd, tak mu odpovedz, že s naň tešíš.
Soňa K
09.10.16,15:57
Žiadať o vyplatenie mzdy podľa par Zákonníka práce nie je nijaká vyhrážka, ale uplatnenie svojich práv podľa platnej legislatívy. Či uspeje je druhá vec.
buchač
09.10.16,16:10
Soňa K (Dnes 18:57) Žiadať ....
==============
Soni, nechcem byť za príliš múdreho ;) :D ... ale ver mi, že viem, o čom rozprávam.

Lebo ak nedodržíš určitý postup a aj slovosled náležitých slov ? Ten zamestnávateľ (alebo proste dlžník) by sa kľudne mohol obrátiť na políciu, prokuratúru, súd.

Holt, prax proste nepustí...a ja som veru určité náležitosti konzultoval so známymi sudcami.
misoft
09.10.16,16:29
Citácia "prajem ti smrt" v e-maili nenapĺňa skutkovú podstatu nebezpečného vyhrážania. Na súde by "pán podnikateľ" nepochodil.
Pisateľ len niečo prial - nesľuboval, nenaznačoval, že to vykoná, alebo chce vykonať.
Ak by napísal "zahluším ťa"; "zabijem ťa"; "zlikvidujem ťa" a ďalšie v podobnom duchu - to by už bolo vyhrážanie.
Oliwa
10.10.16,10:51
Prianie nie je vyhrážka. Tobôž, ak si sa mu už ospravedlnil.
BTW, smrť mu priať nemusíš... príde aj sama... raz... pre každého... aj preňho.
Emócie a spravodlivosť sú jedna vec, realita a zákony druhá...
Ale Ty si každopádne získal životnú skúsenosť.
bettylou
10.10.16,12:25
Ty si teda číslo :D:D:D, on ti nevyplatí mzdu a ty sa mu ospravedlňuješ.:D Ide ti karta :D
Nandrolon
10.10.16,15:23
čo ti kúruje?
:-)))))))))))))))))))))
Si mu mal slusne napisat, ze ak ti do tyzdna nevyplati nevyplatenu mzdu + 200% uroky, ze ho prides s kludom anglicana odj*bat.
Sami slusni moralisti :-)
Som sa nasmial, diky Brona.
IvetaH
11.10.16,10:56
Som ešte chvalabohu nezažila nevyplatenie mzdy, ale riešila som niekoľko takých prípadov a poviem vám, že je to chrapúňstvo najväčšieho zrna, nechá ťa robiť a potom ti nezaplatí. A pravdy sa nedovoláš. Ja sa ani nečudujem tým ľuďom, že zo zúfalstva napíšu, čo napíšu. Myslím si, že netreba ani sa vybavovať, poondianých 350 eur po dvoch rokoch súdu nestojí za námahu. Keby každý nevyplatený každému kto nezaplatí poriadne pridr....l po tej arogantnej hlave, bolo by takých debilov na svete menej.
Nandrolon
11.10.16,12:45
Ja smrt nukomu neprajem, ani som neprial a ani chorobu.
Ak by ale takehoto hajzlika na druhy den presiel vlak, vobec by som nebol smutny...