suma
29.06.06,06:33
dobrý deň prosím o radu, aké odvody sa odvádzajú keď pracuje študent na dohodu, ako je to teraz po novom zmenilo sa niečo? napríklad celé prazdniny u jedného zamestnávateľa som povinná ho nahlasovať na ZP a SP, ďakujem.
jankasm
29.06.06,04:48
dobrý deň prosím o radu, aké odvody sa odvádzajú keď pracuje študent na dohodu, ako je to teraz po novom zmenilo sa niečo? napríklad celé prazdniny u jedného zamestnávateľa som povinná ho nahlasovať na ZP a SP, ďakujem.

Z dohody platí zamestnávateľ úrazové poistenie a od 1.8.2006 už aj garančné poistenie. Zamestnanec platí len daň, ale ak si podpíše vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, tak možno ani tú platiť nebude.
Dohodára treba vždy deň pred začiatkom výkonu práce prihlásiť do SP, odhlásiť z SP deň po skončení. Na ZP sa nenahlasuje nič.
suma
29.06.06,04:58
Z dohody platí zamestnávateľ úrazové poistenie a od 1.8.2006 už aj garančné poistenie. Zamestnanec platí len daň, ale ak si podpíše vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, tak možno ani tú platiť nebude.
Dohodára treba vždy deň pred začiatkom výkonu práce prihlásiť do SP, odhlásiť z SP deň po skončení. Na ZP sa nenahlasuje nič.


Ja som počula, že traba aby sa študent prihlásil na ZP pokiaľ má príjem viac ako 3000,- Sk a že sa má prihlásiť sám a sám si zaplatiť aj odvody... tak neviem asi sa mýlim. A ako to je keď pracuje cez prázdniny nepotrebujem potvrdenie zo školy, že je študent? A má nárok na stravné lístky? ďakujem za odpoveď
fipina
29.06.06,05:02
Ja som počula, že traba aby sa študent prihlásil na ZP pokiaľ má príjem viac ako 3000,- Sk a že sa má prihlásiť sám a sám si zaplatiť aj odvody... tak neviem asi sa mýlim. A ako to je keď pracuje cez prázdniny nepotrebujem potvrdenie zo školy, že je študent? A má nárok na stravné lístky? ďakujem za odpoveď
Toto platí iba z pohľadu celého roka 2006. Ak bude mať študent v roku 2006 hrubý príjem viac ako (3450 x 12) 41400,-, vtedy je povinný doplatiť poistné vo výške 14 % zo zarobenej sumy za celý rok. Ak ku 31.12.2006 bude jeho zárobok nižší, neplatí nič.
Pokiaľ má dohodu o brigádnickej práci študenta, potrebuješ potvrdenie zo školy.
suma
29.06.06,05:14
Toto platí iba z pohľadu celého roka 2006. Ak bude mať študent v roku 2006 hrubý príjem viac ako (3450 x 12) 41400,-, vtedy je povinný doplatiť poistné vo výške 14 % zo zarobenej sumy za celý rok. Ak ku 31.12.2006 bude jeho zárobok nižší, neplatí nič.
Pokiaľ má dohodu o brigádnickej práci študenta, potrebuješ potvrdenie zo školy.

Takže ho prihlásim len do SP, a koľko hodín môže odrobiť podľa zmluvy alebo je tam obmedzený počet... a s tým zdaňovaním musím oviesť daň bez toho aby mal nárok na nezdaniteľnú čiastku? a môžem mu poskytnúť stravovanie má naň nárok?
Tweety
29.06.06,05:24
Takže ho prihlásim len do SP, a koľko hodín môže odrobiť podľa zmluvy alebo je tam obmedzený počet... a s tým zdaňovaním musím oviesť daň bez toho aby mal nárok na nezdaniteľnú čiastku? a môžem mu poskytnúť stravovanie má naň nárok? Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Do tohto rozsahu sa nezapočítava čas pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena, a pracovná pohotovosť doma.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
§ 228
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej zrušenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité zrušenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia pracovného pomeru nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

Prihlásiš ho na SP pred začiatkom práce na dohodu.
Má nárok na OP na daňovníka, ak si neuplatňuje z inej dohody niekde inde.
Nárok na stravenku podľa § 152 ZP nemá, iba ak by ste mali KZ.
fipina
29.06.06,05:27
Takže ho prihlásim len do SP, a koľko hodín môže odrobiť podľa zmluvy alebo je tam obmedzený počet... a s tým zdaňovaním musím oviesť daň bez toho aby mal nárok na nezdaniteľnú čiastku? a môžem mu poskytnúť stravovanie má naň nárok?
Áno, prihlásiš ho len do SP. Môže odpracovať polovicu prac. času, t. j. max. 20 hodín týždenne. Čo sa týka dane, tak si môže podpísať vyhlásenie, vtedy môžeš uplatniť nezdaniteľnú položku - ale treba ho upozorniť, že si ju môže uplatniť len pri jednom zamestnávateľovi v rovnakom čase (ak má brigádu ešte niekde inde). My stravu neposkytujeme, keďže nárok na stravné je až po štyroch odpracovaných hodinách (20 hodín : 5 dní = 4 hodiny denne).
SILVIA54
12.07.06,08:37
Ahojte, chcela by som sa opýtať ešte ohľadom dane, keď u nás zarobí tento študent do 5000 Sk a dám mu podpísať vyhlásenie (samozrejme keď ho nemá podpísané niekde inde) tak nebude platiť z odmeny žiadnu daň? A ako je to potom v ročnom zúčtovaní keď má napríklad viac dohôd,zarobí viac ako 60 000 Sk? Tam je to už vyrovnané myslím nezdaniteľná položka na daňovníka?
Tweety
12.07.06,08:41
Ahojte, chcela by som sa opýtať ešte ohľadom dane, keď u nás zarobí tento študent do 5000 Sk a dám mu podpísať vyhlásenie (samozrejme keď ho nemá podpísané niekde inde) tak nebude platiť z odmeny žiadnu daň? A ako je to potom v ročnom zúčtovaní keď má napríklad viac dohôd,zarobí viac ako 60 000 Sk? Tam je to už vyrovnané myslím nezdaniteľná položka na daňovníka? Daň mu nevyjde,nakoľko OP je 7568.- mesačne.
OP si môže uplatniť len raz, ročne to je 7568x12 mesiacov=90816,-Sk

.
SILVIA54
12.07.06,08:47
Ďakujem Tweety, len sa chcem vyhnúť zrážkovej dani.
Mária B
12.07.06,14:26
Ahojte, chcela by som sa opýtať ešte ohľadom dane, keď u nás zarobí tento študent do 5000 Sk a dám mu podpísať vyhlásenie (samozrejme keď ho nemá podpísané niekde inde) tak nebude platiť z odmeny žiadnu daň? A ako je to potom v ročnom zúčtovaní keď má napríklad viac dohôd,zarobí viac ako 60 000 Sk? Tam je to už vyrovnané myslím nezdaniteľná položka na daňovníka?




Prosím Vás, to nejaké vyhlásenie to mi dá daňový úrad, či odkiaľ ho vezmem?
Zdeni
12.07.06,15:06
http://www.porada.sk/images/attach/pdf.gifDT%20Daňový%20úrad%20%20Vyhlásenie%20na%20zdan enie%20[93235].pdf (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=7526&d=1152699393)
Tu je
Mária B
12.07.06,17:56
Milá Zdeni, veľmi pekne ti ďakujem, cítim sa tu pri Vás ako analfabet, ale som strašne rada, že ste a ešte i ochotné poradiť.
Zdeni
12.07.06,18:05
Milá Zdeni, veľmi pekne ti ďakujem, cítim sa tu pri Vás ako analfabet, ale som strašne rada, že ste a ešte i ochotné poradiť.
No Mária, takto sa nepodceňuj, určite je veľa vecí, pri ktorých by som len zírala ako to ovládaš.;) A neďakuj, nie je za čo, poradím aj nabudúce.:)
Pekný večer.
magnificsk
12.07.06,19:16
Dobrý deň. ja mam takuto situaciu - studujem mam 18 rokov a som zaregistrovany v dvoch agenturach v prvej som uz davno a podpisal som v nej
uplatnenie nezdaniteľnej položky alebo ako sa to vola a v druhej uz samozrejme nemozem ale v tej prvej vobec nebrigadujem a v druhej mam brigadu na cele leto. Predpokladani prijem je 7000 mes. a neviem co a kam mam odvadzat. Co som sa tu docital tak 14% do ZP a este aj dan 19% ktoru mi nevratia lebo nemam podpisane v tej agenture uplatnenie nezdaniteľnej položky. Poprosil by som keby mi to nikto aspom trochu vysvetlil lebo sa tomu nerozumiem . Dakujem
Melnick
12.07.06,20:55
Dobrý deň. ja mam takuto situaciu - studujem mam 18 rokov a som zaregistrovany v dvoch agenturach v prvej som uz davno a podpisal som v nej
uplatnenie nezdaniteľnej položky alebo ako sa to vola a v druhej uz samozrejme nemozem ale v tej prvej vobec nebrigadujem a v druhej mam brigadu na cele leto. Predpokladani prijem je 7000 mes. a neviem co a kam mam odvadzat. Co som sa tu docital tak 14% do ZP a este aj dan 19% ktoru mi nevratia lebo nemam podpisane v tej agenture uplatnenie nezdaniteľnej položky. Poprosil by som keby mi to nikto aspom trochu vysvetlil lebo sa tomu nerozumiem . Dakujem
Vyhlásenie môžeš u zamestnávateľa,kde máš príjmy nízke ukončiť -podpisom a u toho kde zarábaš viac ho podpísať. Podpísanie vyhlásenia môžeš striedať,vždy k poslednému dňu v mesiaci ,ale nemôžeš ho mať súčasne podpísané u oboch zamestnávateľov.
Pozri si príspevok 4 a nielen ten.:)
http://www.porada.sk/t28966-praca-na-dohodu--tudent.html
magnificsk
13.07.06,05:08
Tam som sa docital toto - Toto platí iba z pohľadu celého roka 2006. Ak bude mať študent v roku 2006 hrubý príjem viac ako (3450 x 12) 41400,-, vtedy je povinný doplatiť poistné vo výške 14 % zo zarobenej sumy za celý rok. Ak ku 31.12.2006 bude jeho zárobok nižší, neplatí nič. Takze ked cez prázdnini zarobim len cca 14000 za dva mesiace a v tomto roku uz nic tak nemusim platit poistné?
SILVIA54
13.07.06,05:16
nie nemusíš
magnificsk
13.07.06,07:48
Tak uz tomu trochu rozumiem. Ale este neviem kam a kedy mam odviest tu dan 19% ked v tej agenture zatial nemam podpisane vyhlasenie?
jankasm
13.07.06,07:51
Tak uz tomu trochu rozumiem. Ale este neviem kam a kedy mam odviest tu dan 19% ked v tej agenture zatial nemam podpisane vyhlasenie?

Tú daň neodvádzaš ty, ale zamestnávateľ. On ti ju zrazí z výplaty a odvedie na DÚ. Zároveň odvedie aj úrazové poistenie na SP a od 1.8.2006 aj poistné do garančného fondu. Ale to už platí on, to nejde z tvojej mzdy.