48912
29.06.06,07:50
Dobre ranko vsetkym,

prevzala som uctovnictvo po inej uctovnicke a zistila som nasledovne:

1. v 02/2005 boli dorucene kupne zmluvy na kupu pozemkov spolu s LV, ale nie su zauctovane pozemky v majetku

2. firma poskytuje zalohy na kupu pozemkov clenovi predstavenstva ktory odkupuje od majitelov pozemky a nasledne predlozi doklady o vyplateni kupnej ceny.

3. k tym kupnym zmluvam z 02/2005 nie su predlozene ziadne doklady o zaplateni kupnej cene aj ked sa o kupnej cene hovori v kupnej zmluve z minulosti je skusenost ze ine pozemky boli kupene za vyssiu cenu ako je uvedené v kupnych zmluvach.

Co mam teraz robit. ???? Prosim poradte.
KEJKA
29.06.06,09:21
Dobre ranko vsetkym,

prevzala som uctovnictvo po inej uctovnicke a zistila som nasledovne:

1. v 02/2005 boli dorucene kupne zmluvy na kupu pozemkov spolu s LV, ale nie su zauctovane pozemky v majetku

2. firma poskytuje zalohy na kupu pozemkov clenovi predstavenstva ktory odkupuje od majitelov pozemky a nasledne predlozi doklady o vyplateni kupnej ceny.

3. k tym kupnym zmluvam z 02/2005 nie su predlozene ziadne doklady o zaplateni kupnej cene aj ked sa o kupnej cene hovori v kupnej zmluve z minulosti je skusenost ze ine pozemky boli kupene za vyssiu cenu ako je uvedené v kupnych zmluvach.

Co mam teraz robit. ???? Prosim poradte.
Jednoznačne treba doplniť údaje.
To, čo je zrejmé treba zaúčtovať - podľa zadania v otázke napr.
1. kúpne zmluvy zaúčtovať 031/321 (dá sa aj cez 042, ale je to oprava účtovania z min. roku, už je LV, tak preto.)

2. zálohy 378/211, alebo 355/211
doklady o zaplatení .... treba spárovať s kupnou zmluvou 321/355(378)

3. treba doriešiť s tým, kto prevzal zálohu, nech dá napr. prehlásenie, že bolo zaplatené, prípadne je zaplatenie podmienkou zavkladovania, tek by sa to nedalo spochybniť. Čiže spárovať vybrané zálohy a kúpne ceny.
................
prípadné platby na čierno mimo dokladov by som neriešila.
48912
29.06.06,09:42
ano uctovanie poskytnutem zalohy na kúpu mi je jasne aj to ako sa to ma účtovať ak by som mala doklady o zaplatení.
Ale ten človek čo mu boli poskytnuté zálohy vyše roka nedokáže vydokladovať kupne ceny k jednotlivým zmluvám.
Keby som to aj teraz zaúčtovala ako opravu minulých rokov 031/321 ako záväzok voči predávajúcemu stav účtu 031 nebude vyjadrovať skutočnosť nakoľko tam bude len suma z kupnej zmluvy a nebude tam napr. kolok na návrh na zápis do katastra.
Mam to teda zaradit teraz vo vyske dohodnutej ceny v kupnej zmluve 031/321?

A mam podavať opravné výkazy a poznámky za rok 2005 ako schválené???