danka10
10.10.16,12:38
Spoluvlastnik bytu vymenil zamok, mne nedal kluce, povedal mi, ze tam bude byvat, este odo mna ziada prispievanie na platenie reziie bytu, vraj ak mu nebudem prispievat, bude to riesit cez exekutora. Ak sa s nim chcem stretnut a dohodnut na sa nejakom rieseni, co dalej s bytom stretnutie odmieta. Bojim sa, aby byt umyselne nenicil, aby znizil jeho hodnotu.
ivka70
10.10.16,10:52
On ma narok , aby si na byt prispievala (dan, fond oprav atd.), ak to plati on - ale nie na spotrebu energii a pod., ty mas narok ,aby ti on platil za uzivanie tvojej casti bytu.
Ak tam chce byvat , uzavrite dohodu, pisomnu, najlepsie s pravnikom, kto a ako sa bude podielat na ktorych platbach.
Ty mozes vymahat tieto platby od neho 3 roky dozadu.

Alebo mu ponukni tvoju cast bytu na predaj, ked bude cely jeho, moze si s nim robit, co uzna za vhodne.

Ak odmieta dohodu a vyhrqaza sa exekutorom, oslov nejakeho pravnika, nech to vybavuje s nim on. Radsej zaplat za jeho sluzby a nenechaj sa zastrasovat.
misoft
10.10.16,13:36
Ja by som ešte doplnil: ako spoluvlastníčka má právo vstúpiť do tohto bytu. Ak jej to on neumožňuje, obmedzuje ju v jej vlastníckych právach, Za ďalšie, ona sa musí podieľať na poplatkoch spojených s užívaním bytu (poplatky za správu, za výťah, kúrenie - zálohové platby, osvetlenie spoločných priestorov a pod.). Avšak - ak druhý spoluvlastník užíva CELÝ byt, tak on si je povinný hradiť spotrebované energie (spoluvlastníčka ich predsa nevyužíva). Zároveň, pokiaľ on užíva celý byt i napriek tomu, že mu patrí len polovica, spoluvlastníčka má nárok na to, aby jej ON platil nájomné za užívanie JEJ polovice nehnuteľnosti.
Pokiaľ by to dala právnikovi a v prípade, že ON by to chcel riešiť vymáhaním cez exekútora, vyšlo by možno najavo to, že ON sa chce neoprávnene obohatiť, že obmedzuje jej vlastnícke právo. A možno by sa situácia zmenila tak, že exekútor by navštívil JEHO!
branislavp
10.10.16,15:01
Jednoducho, musí Ti dať kľúče a aj Ti musí platiť nájomné za užívanie Tvojej časti bytu. Napíš Zmluvu o nájme, v ktorej uvedieš výšku nájomného. Môžeš vymáhať 3 roky dozadu. Obráť sa na právnika.
ivka70
10.10.16,15:48
Tam velmi opatrne, bije sa to totiz s pravom na nedotknutelnost obydlia.
Energie som spomenula, aj najomne :)
ivka70
10.10.16,15:49
Nemusi jej dat kluce.
buchač
10.10.16,17:48
" Ako sa zakonne dostat do bytu ktoreho som spoluvlastnickou? "

Kladivom, pajserom, šperhákom...
Alebo zámočníckou službou a následnou výmenou zámku.

Ten zvyšok sa následne okamžite prejaví reakciou dotyčného a môžeš sa podľa toho zariadiť.

Mimochodom...určite bude za tým niečo viac. Taký ciťák mi vraví, že sa jedná o bývalých priateľov (partnerov, nie manželov), ktorí sa rozkmotrili a teraz nesú následky spoločného financovania.
bodliak
10.10.16,19:18
Ako ? Ako keď stratím kľúče. Samozrejme, doma nikto, nemá kto otvoriť. Vtedy sa dvere otvoria alternatívnym spôsobom. A vo svojom si sadnem na stoličku a nalejem dvom - trom lepšie stavaným, čo počkajú so mnou na nechápavého spoluvlastníka.
misoft
11.10.16,12:16
Veru - tam je to na hrane - jedno ústavné právo zamedzuje druhé ústavné právo.
Čl.16 vs. čl.20.
"Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom."
vs
"Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke pr
ávo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje"