zk24
10.10.16,21:48
Ahojte,

ani neviem ako sa správne spýtať. Sro sa venuje zatial iba výskumu a vývoju bioplynovej stanice. V roku 2015 zostavovali stanicu, učtovala som na 042 a ku koncu roka som zaradila na 022. Akurat, že tým že je to výskum a vývoj, faktúry mam znova každý mesiac na vylepšovanie tejto stanice. Je to vlastne nejaky stroj, kde urobia skušky, dostanu vysledky, čo neni dobre odoberu a dokupia niečo ine. A každý mesiac su faktury za tisice eur na napr.: tesniaca niť, skrutka, tlakomer, redukcia, filter.... spolu 3,000 EUR. O týžden faktúra na "spojka na ventil" 60 EUR. Tlaková skúška 200 EUR.

A ja teraz vôbec netuším ako to učtovať. Ono to vlastne nikdy neni v takom stave, kedy sa da povedať, že teraz sme ukončili 042 a da sa to zaradiť na 022, lebo oni to rozoberu, vymenia časti, urobia testy, apod....

Ked už to mam na 022, kam s týmito fakturami z roku 2016? Je to technicke zhodnotenie? Každý mesiac aj 5x ? Alebo ako na to? Som v koncoch.
Tweety
11.10.16,06:12
zk24
11.10.16,07:37
Toto je o dodatočnom 25% odpise. Ja mam trochu iný problem. Potrebujem zaradiť a odpisovať nejake zariadenie, ktoré nikdy nie je v dokončenom stave. Kedze ide o výskum a vývoj, stale sa mení. ja som ho síce zaradila v decembri na 022.100 učet, ale stale prichádzaju faktúry ktoré to zariadenie menia. Ventily, tlakomery, sondy, filtre... niekedy je faktura 5€ a niekedy je 5,000 €. A ja neviem čo s tým. Ci teraz každu samostatnu vec nad 1700€ učtovať samostatne alebo ako, alebo všetko čo chodí dávať ako technické zhodnotenie, alebo ako...

Toto zariadenie nikdy nebude v stave "dokončené", výskum na nom bude prebiehať stale.
martinez
11.10.16,08:53
ja by som si polozil otazku, ci zariadenie, ktore je vo vyvoji uz prinasa spolocnosti nejake benefity alebo je len v testovacej a vyvojovej faze....pokial neprinasa jasne benefity, majetok by nemal byt podla mojho nazoru este zaradeny a odpisovany.... nerozumiem poznamke, ze zariadenie nikdy nebude v dokoncenom stave....vyvoj je predsa robeny s cielom zaradenia alebo predaja tohto majetku a tym ziskania ziadaneho benefitu.. ak sa to nepodari, potom sa mozeme bavit o zmarenej investicii..
KloferHladny
11.10.16,14:53
1. Slovné spojenie "Výskum bioplynovej stanice" neviem predýchať
2. Vývoj bioplynovej stanice je už lepší.

1. Výskum vyskúmal ako sa bioplyny dokážu zmeniť na zdroj energie (a to ste asi nerobili - to je už vyskúmané dávno)
2. Vývoj bioplynovej stanice v sebe zahŕňa prácu konštruktérov, návrhárov, zostavenie prototypu, skúšobnú prevádzku ... Ak sa spoločnosť rozhodne pre vývoj nejakého nového typu bioplynovej stanice, zadá tomu interný názov a náklady na vývoj vysleduješ napríklad ako jednu zákazku. T.z. budeš mať účtované na 501x, 51x, 52x, ... náklady tohto "projektu". Čo všetko do nákladov vstupuje, to Ti musí povedať štatutár (zvykne existovať vývojové resp. technické oddelenie) Vývoj ako taký by mal byť vysledovaný: kto je zodpovedný ?, akými prostriedkami ? , čo vyvinul (vyvinie) ?. Vývojové náklady potom aktivuješ ak máš plán následného predaja a to buď výsledkov vývoja (predáš nehmotný majetok a prípadne prototyp) alebo začneš vyrábať a máš plán odbytu do ktorého sa ti premietne cena nákladov an vývoj.
Takže podľa mňa v roku 2015 malo byť:
50x, 51x, 52x, 551x /321,331,082 ... - náklady vývoja
041/623 - aktivácia nákladov

Na 022 žiadne zaradenie (používali ste bioplynku pre seba ??)

Ukončenie vývoja v ďalších rokoch pri začatí výroby bioplynových staníc:
50x, 51x, 52x, 551x /321,331,082 ... - náklady vývoja
041/623 - aktivácia nákladov
012/041 - zaradenie po príslušnej certifikácii v hodnote vlastných nákladov
Odpisovanie nákladov vývoja v zmysle internej smernice (pozri aj postupy účtovania a zákon o účtovníctve)

Ak je cieľom prác iba postavenie vlastnej bioplynky, potom sa o vývoji nedá hovoriť, potom sa radšej bavme o obstaraní hmotného majetku, účet 041 nahraď 042, účet 623 účtom 624.
zk24
11.10.16,15:49
Ono ide o to ze sro vyraba bioplynku/biometan.stanica, ktora je umiestnena v tech.univerzite v nitre. S univerzitou je zmluva ktora na tom robi testy, a fakturuje vykonane testy.Nadvazuju na vyskum univerzity ktory prebiehal na univerzite roky.

Vysledkom bude "prototyp", tzv.chraneny priemyselny vzor, na ktory sa podava prihlaska asi koncom 2016. SRO robi teda vlastny vyskum, ktory pre nich robi TU v Nitre. V roku 2016 na tom prebehla revizna kontrola, a technicka inspekcia. Po testoch sa vymenia alebo doplnia suciastky, a zasa sa urobia testy.

Cielom je potom tieto stanice predavat podla objednavky odberatela. Ale aj nasledne budu stale na tom prototype prebiehat zmeny.

Zaklad stanice je postaveny na zaklade certifikovaneho plyn.projektanta. Technicka inspekcia uz vykonala reviziu. Je to uz funkcna biometanka, akurat ze firma nic nepredava este, lebo stale vylepsuje.

95% trzieb bude tvorit predaj stanic na zaklade toho prototypu
5% mozno do buducna ze si na zaklade toho postavia dalsiu stanicu a budu vyrabat ten biometan ci ako.
KloferHladny
11.10.16,16:18
Vidím to celé ako vývoj, platí 041/623. Po ukončení bude výsledok ocenený na 012 a časť pravdepodobne na 022. Následne je možné z 022 urobiť predaj (641). Ostáva stanoviť plán biznisu (predaja) s výpočtom, ako sa odpisy vývoja prejavia v cene predávaných bioplyniek
zk24
11.10.16,16:27
Dakujem. Tak budem musieť upraviť rok 2015 a vyhodiť to z majetku.

Vravis že jednotlivé faktury učtovať ako 5** / 321. A potom zaučtovať 041/623. Ale kedy tento zapis spraviť? Kedy aktivovať ? V ktorej etape?

Rok 2015 mam teda robeny tak, že sa učtovalo 042/321... na konci roka sa rozhodlo že sa to preučtuje na majetok 022/042.

Ta aktivácia 041/623 v sume súčtu 5** učtov? (resp.to čo som ja mala na 042 malo by byť na 041?
KloferHladny
12.10.16,06:23
041/623 robiť mesačne, najneskôr však ku dňu závierky, rozhodnutie o vývoji sa predsa zrodilo skôr ako vznikli náklady.
Ak vývoj nie je ukončený, potom 2015 mal byť ukončený so zostatkom na 041
Ak bolo 022/042 ale 551/082 z tohto majetku nebolo účtované, potom by som opravu urobil v roku 2016 s tým, že vysvetlenie by som uviedol v poznámkach.