papuko
11.10.16,09:28
Ked sa jeden zo synov ustne zaviaze dochovat rodicov v ich rodinnom dome kde byva aj on, ostatnych surodencov vyplatil len symbolicky, moze len tak takyto slub zrusit a vyhodit rodicov, alebo jedneho z nich? Ono to je tak ze dochovavajuci syn zomrel a zostala tam nevesta, alkoholicka, ktora chce z rodicov svojho manzela, uz zijucu len matku vyhodit a predat dom, ma na to narok kedze sa v minulosti aj ona zaviazala dochovanim za co ziskala dom a surodencom svojho neboheho manzela to slubila?
ivka70
11.10.16,07:31
kto je vlastnikom domu?
Chobot
11.10.16,07:31
Môže. Prečo by nemohol/nemohla? Ak nemá výčitky svedomia....

Ešte doplním. Zo zákona ona, ako nevesta nemá vyživovaciu povinnosť voči svokre. To majú zvyšné deti - potomkovia tej mamy.

Ten syn, keďže zomrel, svoj sľub nezrušil. On ho splnil do konca života. Neviem, či niečo sľúbila aj nevesta, ale aj keby sľúbila, tak to poznáš: Sľuby sa sľubujú...

Predpoklkadám, že pre tú matku nebolo zriadené právo doživotného užívania domu, zapísané v liste vlastníctva. A co není psáno, není dáno.
Chobot
11.10.16,09:06
Toto je dobrá otázka. Ak je matka aspoň spoluvlastníkom, tak ju nevesta nemôže vyhodiť. Ak je výlučným vlastníkom nevesta, tak ona rozhoduje, kto bude bývať v dome.
papuko
11.10.16,09:38
Vylucnym vlastnikom je nevesta a jej dve deti
papuko
11.10.16,09:39
vlastnikom domu je nevesta a jej dvaja synovia
Katy a R
11.10.16,09:44
Ak je vlastníkom nevesta a jej deti - je to ich majetok - a môžu si s ním robiť to, čo oni uznajú za vhodné.
ešte by trošku pomohlo - že či je tam vecné bremeno doživotného užívania matky? - ale aj to len "trošku".
No a so vzťahmi v rodine ti ťažko pomôžeme - nepoznáme situáciu - to už si sami musíte poriešiť.
je na vás, ako sa o matku postaráte. (ja by som ju u alkoholičky nenechala - ak je to pravda?)
termín "dochovanie" ??? (to tak pre hydinu skôr vhodné? - mi nedalo )
Tweety
11.10.16,09:47
papuko (Dnes 12:39) vlastnikom domu je nevesta a jej dvaja synovia

Teoreticky aj prakticky môže, ak sú synovia rovnakého názoru, kedže aj oni sú vlastníkmi. Je to ich majetok, môžu si s ním robiť čo chcú. Zvlášť ak nemajú žiaden záväzok vo forme vecného bremena.
Či je to tak aj z morálneho hľadiska, to si musí vyriešiť so sebou už každý sám.

Len tak na zamyslenie:
rodičia vychovajú deti, majetky rozdajú a potom na starobu nech idú kade ľahšie, och Bože, kde to spejeme.
branislavp
11.10.16,20:12
Ten prípad je na výstrahu, nedávať si strechu nad hlavou nikomu, pokiaľ človek je nažive. Lebo človek nikdy nevie ........
vicktor
12.10.16,11:25
tweety, mas doma stareho cloveka? Ja ano, niekedy je to ozaj na houno. Aj dnes rano - "ako mam zjest ranajky?' Ako vzdy, vezmi ten kolac (nie zakusok) do ruky. "Ja neviem ako sa to robi". atd
Poziciam ti ju, potrebujem jeden vikend volny. :)
Tweety
12.10.16,11:32
Už si asi zabudol, čo všetko pre teba robili rodičia, starí rodičia. Veľmi dobre poznám aj to, čo obnáša starostlivost o starého človeka.
terezamaria
12.10.16,11:41
Viktor Ty si myslíš, že nebudeš starý? Veru budeš a veľmi Ti prajem, aby si nemal žiadny problém, ani s chytením koláča, ani žiadny iný.....
vicktor
12.10.16,11:42
Ak by som zabudol, asi by som ich u seba nemal. Nezostal som byvat v rodicovskom, ale oni zacali v synovskom.
Tweety
12.10.16,11:45
Tak potom? Viem, že opatrovať starého človeka je horšie, ako starať sa o malé dieťa ale rodičom to dlhujeme, či dali majetky alebo nie.