Consultix
11.10.16,11:53
Ahojte, aku mate skusenost so zmenou vysky preddavkov po podani DDP.
Danovemu subjektu vznikla povinnost na platby preddavkov na DzP na zaklade riadneho DP podaneho v 03/2016. Preddavok za 1kv bol uhradeny, za 2kv nie. Po podani DDP v priebehu 09/2016 sa znizila danova povinnost pod 2500 EUR, kde teda nie je povinnost platit preddavky. DU z DDP nevratila preddavok, ale cast zapocitala voci 2kv (co je uplne samozrejme a s tym som aj pocital), ale zaroven trva na tom, ze aj za 3kv vznikla povinnost preddavku a zapocitala zostatok k 30.09.2016, kedy DDP uz bolo podane.
Kde zakon, alebo danovy poriadok upravuje tento postup?
Soňa K
11.10.16,15:41
Par.42 ods. 10 Zák. o dani z príjmov, vyšiel aj MP k plateniu preddavkov. Správca dane môže určiť platenie preddavkov inak aj po DDP.
Consultix
11.10.16,18:15
Toto ustanovenie je mi zname, ale urcuje len moznost, aby spravca urcil preddavky inak, ako to vychadza z DP. Zaroven predpoklada tuto zmenu len na zaklade ziadosti danoveho subjektu.
Co mi nesedi je toto: Preddavky podla riadneho DP platil z dovodu splnenia podmienky v ods. 2, ktory poukazuje na ods. 6 vo veci vysky vypocitanej dane. Ods. 6 hovori ale o vypocitanej dani, bez ohladu na to, ci je v riadnom, alebo v dodatocnom priznani. Kedze podavam dodatocne DP, kde vypocita dan, ktora je <2500, tato suma bude uvedena v prislusnom riadku (suma na urcenie preddavku) a zaroven bude riadok s vyskou preddavku nulovy, kedze predpokladam, ze DP funguje ako celok, logicky by sa malo prihliadat na vsetky riadky. Nasledne teda by mala zaniknut povinnost platit preddavok.
Otazkou pre mna ostava: kde je urcene, ze tato povinnost preddavku nezanikne, ani ked bude nanovo vypocitana dan <2500 EUR?
Consultix
11.10.16,18:20
Ten MP som mal tiez nastudovany, ale ta formulacia hovorio moznosti upravit dan. Teda smerom hore, aj dole. Na ziadost danovnika, alebo z vlastneho podnetu.
Ale ja vychadzam z toho, ze povinnost platit preddavok je odvodena od vysky vypocitanej dane a ked ja som ku dnu 25.9.2016 oznamil vypocitanu dan vo vyske <2500 EUR, tak nemozem mat k 30.9. povinnost preddavku, lebo nie je splnena podmienka ods. 2 a zaroven spravca dane mi neoznamil urcenie inej vysky v zmysle ods. 10, ako vychadza z DP...
Soňa K
11.10.16,18:59
MP hovorí o možnosti upraviť preddavok, nie daň, ale to je slovíčkárenie. Ja som ho pochopila tak, že od Teba môžu žiadať aj 3. štvrťrok. Akým par. zdôvodnil dú svoje rozhodnutie ? Lebo, čo si píšeme my, je fajn, ale, čo si píšeš s nimi, je podstatné.
Consultix
11.10.16,19:09
Prave ze nijako a jedina odvolavka je na vseobecne ustanovenia o pouziti preplatku na ine nedoplatky. Proste zapocitali voci 3.kv. a tvaria sa spokojne :)
Nechcem sa s nikym hadat, len prave ze to ustanovenie je podla mna take nejasne, ze nechapem co tym chcel basnik/zakonodarca povedt, lebo plati to tak, aj onak...
Cim odovodnujes, ze maju narok na 3.kv. napriek tomu, ze uz nie je splnena podmienka platby preddavku. Pochopil by som, ak by sa rozhodli, ze napriek tomu vsetkemu trvaju na preddavkoch nadalej, s odvolanim sa na ods. 10. ale nie a priori.
Soňa K
11.10.16,19:35
ddp ste podali na konci kvartálu, možno tým ..... ale vo všeobecnosti, keđ môže rozhodnúť inak bez bližšieho určenia, tak môže rozhodnúť inak bez bližšieho určenia. Že je to g r c nikoho nezaujíma.
Consultix
11.10.16,19:59
Suhlasim, je to na grc :) Samozrejme sa odvolame, len som bol zvedavy, ci niekto nevie o nejakom "zasitom" ustanoveni, ktore by priamo negovalo moju uvahu a potvrdilo postup spravcu dane.
Dakujem za brainstorming :)
Sarlotka
11.10.16,20:26
priznám sa, že ja zákon chápem tak, ze po podaní dodatočného daňového naďalej platí povinnosť platby preddavkov na základe podaného riadneho daňového priznania... len v prípade, že správca dane na základe žiadosti rozhodne inak... zaujímavá otázka, ešte som sa s tým nestretla a priznám sa, že uf to je riadne "čudné" ak si predstavím, že by napríklad vznikol len nejaký skaredy preklep o 0,00 Eur, proste stres panika zasielanie DP posledny den a zrazu vyjdu mesacne preddavky a 1.4. sa zasle dodatocne dpp a danovnik musim ziadat o zmenu výsky preddavkov a co ak by správca nevyhovie :)
Consultix
11.10.16,20:33
Sarlotka ved prave. A myslim si, ze moja argumentacia je logicka, ako povinnost vznikne vypoctom DP >2500, tak by mala povinnost zaniknut opravou DP pod 2500 EUR. O to viac, ze zakon nedefinuje, ze pri DDP ostava podovna povinnost. Ano urcuje moznost platby imak, co skor si myslim, ze sa tyka pripadov, ak z nejakeho dovodu je mozne predpokladat vysoku DP a spravca urci preddavky...
Sarlotka
11.10.16,20:44
práveže ja to chápem opačne ako ty :) tzn. podaním DDP chápem po prečítaní celého § 42 že sa výška "PREDDAVKOV NEMENÍ.... čo by však zároveń mohlo viesť k spekulácii, tj. podám riadne daňové priznanie s DP pod 2500 eur 31.3., podávam dodatočné DP 1.4. s DP nad 2500 eur, ale zo znenia zákona vyplýva že nie som povinná platiť preddavky, až keď mi príde od správcu dane info o určení preddavkov inak...
Consultix
11.10.16,20:59
V pripade DzP FO je tato vec osetrena v par. 34 ods. 5:
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia. Na postup správcu dane pri vrátení preddavkov na daň na základe žiadosti daňovníka sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.
Ale pri PO ani muk...
Sarlotka
11.10.16,21:27
a preto to tak chápem, vypočítaš v podanom DP a ak podáš DDP tak len ak nastane §42 ods. 10... ale daj info , ak by si získal aj ďalšie informácie z DU je to pre mňa zaujímavá otázka, stretnúť sa s tým možno... čo vraví vo vašom prípade správca? ste povinní zaplatiť aj preddavok 4Q2016 a 1Q2017 (podla riadneho DP r. 2015 do 30.4.2017 prípadne dorovnanie ak by vyšli vyššie z DP r. 2016)?
Consultix
24.10.16,09:34
Podla vyjadrenia veducej spravy dani existuje metodicky pokyn MF, podla ktoreho sa ma postupovat tak, ze vyska preddavkov sa podanim DDP nemeni. Dokonca mi bol potvrdeny grif opisany Sarlotkou (11.10.16 22:44),
V kazdom pripade ale ostava moznost upravy vysky (resp. zrusenie) preddavkov na zaklade opodstatnenej ziadosti (priebezna UZ a vycislenie predpokladanej danovej povinnosti), ale az za obdobia, ktore este nie su splatne.
Ak sa dopracujem k ich MP, tak dam este info.
avalik
24.10.16,10:12
7. oddiel Platenie preddavkov na daň na základe rozhodnutia správcu dane – preddavky na daň inak

Podľa § 42 ods. 10 ZDP správca dane môže na základe žiadosti daňovníka alebo z vlastného podnetu rozhodnutím zmeniť preddavky na daň platené podľa pravidiel upravených ZDP, a to ak ide o:
- prípady, kedy daňovník preddavky na daň neplatí a ak ide o platenie preddavkov na daň u novovzniknutých daňovníkov,
- prípady, kedy daň uvedená v daňovom priznaní, na ktorej základe sú platené preddavky na daň, bola zmenená rozhodnutím správcu dane (napr. po daňovej kontrole) alebo dodatočným daňovým priznaním (podanie dodatočného daňového priznania u právnickej osoby nezakladá povinnosť upraviť platenie preddavkov na daň).
Správca dane môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť daňovníka určiť platenie preddavkov na daň inak aj z iných dôvodov, ako sú uvedené v ustanovení § 42 ods. 10 ZDP.

Metodický pokyn k plateniu preddavkov na daň z príjmov právnickej osoby podľa § 42 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov od 01.01.2016 https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane/2015/2015.12.22_mp_dppo.pdf
Consultix
24.10.16,10:23
Vsetko, co si napisal je pravda, ale vyssie som rozpisal, preco som toho nazoru, ze je to stale nejdnoznace. Zmenila sa vyska danovej povinnosti, takze logicky by sa mala zmenit aj vyska preddavku.
MP ktory citujes hovori o tom, ze "nezaklada povinnost", co ale neznamena, ze to neguje moju uvahu.
Je to len hra so slovickami, kedze sa to da vysvetlit tak aj onak...
Sarlotka
24.10.16,23:05
to ma inak niekedy stve, ze nie su na webovom sidle financnej spravy vsetky MP, ktore kedy vydali