Clinton
11.10.16,18:09
Záujemcovi o kúpu mojho pozemku zhromažďujem predbežný súhlas vlastníkov a spoluvlastníkov susedných parciel so zriadením vecného bremena, tak, aby mohla po ich okraji viesť príjazdová cesta k spomenutému pozemku. Parciel je šesť a už som zhromaždil väčšinu súhlasných stanovísk, avšak zistil som, že spoluvlastník jednej z nich má problém s platbami pre sociálnu poisťovnu, čím na jeho spoluvlastníctve a tým aj na pozemku ako takom vznikla ťarcha exekútora. Má tento spoluvlastník právo spolu s ostatnými vlastníkmi podpísať zmluvu, na základe ktorej sa vecné bremeno zapíše do katastra? Ak nie, ako celú situáciu vyriešiť?
rosk
16.10.16,18:50
V rámci exekučného konania exekútor zakázal povinnému prevádzať nehnuteľnosti a zaťažiť ich (§135 ods. 1, písm c Exekučného poriadku). Táto info ide aj na kataster, ktorý by pravdepodobne nepovolil vklad, nakoľko kataster skúma, či je majiteľ nehnuteľnosti oprávnený nakladať s ňou a či jeho zmluvná voľnosť nie je limitovaná (§31 ods. 1 Katastrálneho zákona). Podľa môjho Vám kataster takéto záložné právo nezapíše. Ak by predsa, tak potom ten povinný (i) môže sa dopustiť marenia exekučného konania - trestný čin a (ii) takýto právny úkon by bol neplatný keďže odporuje zákonu...

Čo robiť? No, keďže veriteľom je soc. poist. tak situácia je pomerne ťažká. Skúsiť sa spojiť s exekútorom a ak pozemok nie je nejako extra lukratívny možno by ho mohol predať "mimo exekučného konania" - t.j. nebude sa dražiť, niekto ho prosto kúpi, exekútor ho odblokuje a niečo si nechá a niečo pošle SP. Je to cesta ako sa to robí, nie je to moc zákonné, ale tak... Ide o to, či bude súhlasiť exekútor a či je to reálne s ohľadom na veľkosť a hodnotu pozemku a kto to kúpi...