klarisa
29.06.06,08:54
Na základe zmluvy o pôžičke sme poskytli bezúročnú pôžičku inej s.r.o. formou uhradenia jej záväzku voči jej dodávateľovi.
Ako to zaúčtovať?
Keďže pôžička je bezúročná, treba počítať úrok podľa obvyklej úrok. sadzby v banke ? Nejedná sa o prepojené firmy ani osoby.
Má táto pôžička vplyv na koeficient DPH ?
Metodik
29.06.06,12:10
Pri účtovaní poskytnutej pôžičky je potrebné si predovšetkým uvedomiť o aký typ pôžičky ide z hľadiska časového. Ak ide o pôžičku krátkodobú a poskytli ste je formou úhrady záväzku účtovala by som nasledovným spôsobom:
3xx ( asi 378) / 379 - zachytenie výšky pôžičky a zároveň záväzku , ktorý pravdepodobne vyplýva zo zmluvy, uhradiť za dlžníka jeho záväzok.
Následne : 379 /221 - úhrada záväzku za dlžníka.
Na 378 máš výšku poskytnutej pôžičky.

V prípade dlhodobej pôžičky by som účtovala nasledovným spôsobom:
067/379
379/221

Čo sa týka bezúročného poskytnutia pôžičky aj voči nezávislým osobám, alebo za nižší úrok ako obvyklý, aj keď nie sú závislými osobami, daňový úrad môže použiť § 2-iný prepojený vzťah,vytvorený len za účelom zníženia základu dane.Veľmi často sa nám stáva, že tieto úroky dodaňujú a prezentujú to ako krátenie príjmov.
V prípade dlhodobej pôžičky , ak ju poskytneš bezúročne alebo za nižšiu úrokovú mieru ako je obvyklá, si povinná k nej vytvoriť opravnú položku(do výšky úroku obvyklého -bezúročná, do výšky rozdielu medzi úrokom obvyklým a úrokom požadovaným). Tým v podstate túto dlhodobú pohľadávku diskontuješ.
Čo sa týka DPH , ak pôžičky neposkytuješ opakovane, netvoria hlavnú činnosť, nepodieľajú sa významnou časťou na obrate spoločnosti, náklady na pôžičky nie sú významnou položkou v nákladoch-považuje sa táto pôžička poskytnutá príležitostne a do koeficientu úrok nevstupuje.
Čo však máme s kolegyňou dilemu, či takýto úrok , ktorý dodaníme s daňou z príjmu a pôžičky nie sú príležitostné, zahŕňame do koeficientu.
Skúsim sa poradiť ešte so šéfom ( vynikajúci DP), ale bude to až zajtra.
Ozvem sa ti zajtra.
andrej_rv
29.06.06,17:21
Na základe zmluvy o pôžičke sme poskytli bezúročnú pôžičku inej s.r.o. formou uhradenia jej záväzku voči jej dodávateľovi.
Ako to zaúčtovať?
Keďže pôžička je bezúročná, treba počítať úrok podľa obvyklej úrok. sadzby v banke ? Nejedná sa o prepojené firmy ani osoby.
Má táto pôžička vplyv na koeficient DPH ?
A nebolo by jednoduchšie radšej zmeniť zmluvu o pôžičke na zmluvu o prevzatí záväzku v zmysle § 531 Obč. zákonníka ? Odpadli by problémy s prípadným dodaňovaním úroku (podľa môjho názoru nie je opodstatnené) i úvahy okolo koeficientu DPH. Téma okolo prevzatia dlhu tu bola diskutovaná nedávno: http://www.porada.sk/t28270-uhrada-zavazku-za-tretiu-osobu.html
Pokiaľ by ste predsa len zostali pri zmluve o pôžičke, podľa môjho názoru nemá na koeficient DPH žiadny dosah, pretože:
- ide o bezúročnú pôžičku, vy žiadny úrok do výnosov účtovať nebudete a do výpočtu koeficientu podľa § 50 ods. 2 vstupujú príjmy resp. výnosy
- aj v prípade úročenej pôžičky by sa pravdepodobne na vás vzťahoval § 50 ods. 2 písm. c), keďže podobné pôžičky poskytujete asi len príležitostne.
Ak by ste bezúročné pôžičky aj poskytovali opakovane a zároveň úrok dodaníte daňou z príjmu do výšky obvyklého úroku, podľa mňa vám pôžičky ani z tohtoto dôvodu neovplyvnia koeficient. Pri dodanení úroku nie je opäť splnená podmienka § 50 ods. 2 - nejde o zaúčtované výnosy resp. príjmy z úroku, len o neúčtovné úpravy základu dane - pripočítateľnú položku na r. 110 DP PO.
vlčica2
07.03.13,11:31
zdravím, možno otázka úplne od veci, ale napadla ma takáto vec. Firma A nám poskytla krátkodobú pôžičku. Keďže nemám v pokladni peniaze, aby som tú pôžičku vrátila, ale mám voči firme A pohľadávku, môžem to započítať?
mám zápis 221/249 5000eur
a pohľadávka 311/604 5000eur
spravím zápis 249/311
je to takto možné???
Tweety
07.03.13,11:35
zdravím, možno otázka úplne od veci, ale napadla ma takáto vec. Firma A nám poskytla krátkodobú pôžičku. Keďže nemám v pokladni peniaze, aby som tú pôžičku vrátila, ale mám voči firme A pohľadávku, môžem to započítať?
mám zápis 221/249 5000eur
a pohľadávka 311/604 5000eur
spravím zápis 249/311
je to takto možné???
Môžes započítať záväzok s pohľadávku, len musí byť ID a dohoda o zápočte.
vlčica2
07.03.13,11:57
jasné, ID a dohoda o zápočte mi je jasná :-) ďakujem