lkk9769
29.06.06,08:21
Ahojte poraďáci,

prosím Vás o radu - vozíme tovar z Belgicka prostredníctvom Slovenskej špedičky ktorá nám fakturuje prepravu s DPH. Momentálne nastali situácie, že objednávame prepravu pre našu materská spoločnosť v Belgicku cez túto Slovensku špedičku.Tieto faktúry sú vystavené ako na nás a prefakturovávme ich do Belgicka, ale Belgičania neakceptujú a ani nemôžem vystaviť faktúru za prepravu s DPH. Moja otázka je ak zaistíme, aby fakúry za prepravu pre Belgičanov boli hned vyfakturované do Belgicka budú bez DPH?
Ďakujem za pomoc.:)
učtovníčka
29.06.06,07:37
Ak budeš faktúrovať prepravu priamo do Belgicka a firma má pridelené ich "IČ DPH s písmenkami" ktoré musí byť na faktúre uvedené tak faktúruješ bez DPH. Do poznámky napíš že faktúra musí byť podľa zákona daňovo vysporiadaná u odberateľa.
Ja to robím tak do všetkých EU krajín a nemala som problém s akceptáciou. Ani v Belgicku.
daniek
29.06.06,09:07
Váš prípad na príklade:
Slovenská firma, platiteľ dane, objednala u slovenského prepravcu vo svojom mene a na účet zákazníka identifikovaného pre daň v Belgicku prepravu zo Slovenska do Belgicka. Slovenský prepravca, platiteľ dane, vykonal službu prepravy a vyhotovil faktúru v celkovej výške 23 800 Sk, z toho daň v sume 3 800,- Sk (podľa § 16 ods. 1 je miestom dodania SR - začiatok prepravy). Slovenská firma uplatní postup podľa § 9 ods. 4 t.j. ak pri obstaraní dodania služby koná vo svojom mene a na účet inej osoby platí, že obstaranú službu sama prijala a sama dodala. Daň vo výške 3 800 Sk si po splnení podmienok odpočíta (§ 49 ods. 6) a službu za prepravu fakturuje belgickému zákazníkovi v cene bez dane 20 000,- Sk.

podľa § 16 ods.1 je miestom dodania členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň. Daňová povinnosť prechádza na prijímateľa prepravnej služby tovaru medzi členskými štátmi, slovenská firma toto plnenie neuvádza v daňovom priznaní k DPH, má však povinnosť vyhotoviť faktúru podľa § 73.
lkk9769
29.06.06,09:11
ďakujm za radu
pekný deň