kuravesele
12.10.16,12:45
Dala som si vytýčiť pozemok, nakoľko bolo zjavné, že sused má posunutý plot. Cca 4 dni pred tým, ako mal prísť geodet, boli susedia z obidvoch strán upovedomení, aby sa toho vytýčenia zúčastnili. Moja predtucha sa aj potvrdila, čiže susedov plot je posunutý do nášho cca 50 cm. Keď geodet zabil kolík v neprospech suseda bol ticho = nemal námietky. Teraz po cca mesiaci prišiel za mnou, že s tým nesúhlasí, že je to zle vytýčené, aby sme kolík posunuli o cca 15 cm v neprospech nás. Mne nejde ani tak o 15 cm o ktoré by som prišla, ale zaplatila som dosť peňazí za vytýčenie (a ešte ma aj pred všetkými susedmi ohovára, že si chceme neprávom posunúť ploť na jeho stranu...), tak prečo by som mala ustupovať...ako by ste postupovali Vy?
Chobot
12.10.16,13:08
Vyzval by som ho, aby si aj on objednal vytýčenie a dokázal mi, že ten kolík je zle umiestnený. Nech preukáže, kde podľa neho je hranica pozemku.

Ako môže on od oka vedieť, že tá hranica je zle vymeraná? Čo má GPS v hlave?

Ak jeho vytýčenie bude iné, ako tvoje, tak nech rozhodne súd. Ten dá znalcovi vytýčiť a bude to jasné.

Ale on sklapne, nebude platiť nejakých 100 - 150 EUR za vytýčenie.
buchač
12.10.16,15:50
Katastrálny zákon

Priestupky
§ 74

(1) Priestupku proti poriadku na úseku katastra sa dopustí ten, kto
a) neohlási zmeny údajov katastra týkajúce sa nehnuteľnosti, ktorej je vlastníkom alebo držiteľom, alebo nájomcom, v lehote ustanovenej týmto zákonom,
b) nepredloží na výzvu okresného úradu v určenej lehote podklady na zápis údajov o nehnuteľnosti, ktorej je vlastníkom alebo nájomcom,
c) neoznačí na výzvu okresného úradu lomové body hraníc pozemkov, územných hraníc obcí, hoci podľa zákona je povinný to urobiť,
d) sa nezúčastní na katastrálnom konaní napriek predvolaniu a bez ospravedlniteľného dôvodu, hoci jeho účasť je nevyhnutná, a tým znemožní alebo sťaží priebeh tohto konania,
e) poškodí, neoprávnene premiestni, odstráni alebo zničí meračskú značku, signál alebo iné zariadenie bodu polohového bodového poľa,
f) úmyselne ohlási okresnému úradu nepravdivé údaje týkajúce sa nehnuteľnosti, ktorej je vlastníkom alebo držiteľom, alebo nájomcom,
g) úmyselne a neoprávnene zmení údaje katastra,
h) neoprávnene overí geometrický plán alebo iný výsledok geodetických prác,
ch) overí geometrický plán alebo iný výsledok geodetických prác vrátane projektových prác v odbore pozemkových úprav, 5) pri ktorých sa nedodržali náležitosti podľa § 65 ods. 1.

(2) Za priestupok môže okresný úrad uložiť pokutu do
a) 1 000 Sk za konanie uvedené v odseku 1 písm. a) až d),
b) 3 000 Sk za konanie uvedené v odseku 1 písm. e),
c) 5 000 Sk za konanie uvedené v odseku 1 písm. f) a g).

§ 75

(1) Priestupky podľa § 74 ods. 1 písm. h) a ch) prejednáva katastrálny inšpektor.

(2) Za priestupky podľa odseku 1 môže katastrálny inšpektor uložiť fyzickej osobe pokutu do 25 000 Sk.

(3) Fyzickej osobe, ktorá sa opakovane dopustí priestupku podľa odseku 1 v lehote do jedného roka, môže úrad odňať oprávnenie na overovanie geometrických plánov alebo iných výsledkov geodetických prác. Ak rozhodnutie o odňatí oprávnenia na overovanie geometrických plánov a iných výsledkov geodetických prác nenadobudne právoplatnosť, okresný úrad neoverí fyzickej osobe ďalšie geometrické plány a iné výsledky geodetických prác.