fonseka
13.10.16,10:50
Dobrý deň,

Som príležitostný fotograf (cestovanie, hory atď), a chcel by som na svojej stránke ponúkať na predaj fotky (plné rozlíšenie na stiahnutie za poplatok), kalendáre a možno z fotiek spraviť obrazy.

Avšak nemám živnosť ani sro. Dá sa to robiť aj bez toho? Neočakávam z toho také príjmy, aby sa mi oplatilo riešiť podnikanie. Na internete som sa dočítal dosť o tom, že klasický eshop musí byť zastrešený podnikateľom atĎ atď...

Aký je najjednoduchší spôsob predávanie týchto vecí cez internet?

Ďakujem za odpoveď
Martuk
13.10.16,09:11
najlepšie spravíš, keď si dáš živnosť, pretože keby si takéto fotky predával a náhodou ťa nejaký dobrodruh bonze berňáku, sociálke, prípadne finančnej polícii, či ako sa to volá, tak mi ver, že tých problémov sa nezbavíš a budeš musieť hodne vysvetľovať.
fonseka
13.10.16,09:24
Jo, dík za radu. Hej dosť som o tom čítal. Len či náhodou sa to nedá nejako obísť, ak to nebude pravidelný príjem ktorý neprekročí hranicu, kedy už treba platiť dane.
Dáša_
13.10.16,10:05
môžeš ísť na základe autorského zákona - zákon č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom.

Nejde o klasickú živnosť. Nemáš pridelené IČO, iba sa prihlásiš na DU. A zrejme aj na zdravotnej poisťovni, to teraz s určitosťou povedať neviem, to si už prever.

niečo o zdaňovaní https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/slobodne-povolania

V podstate máš obdobné povinnosti ako pri živnosti, akurát nemusíš mať na hotovostné predaje registračku.
kopretinka
13.10.16,10:08
tú aj tak pri eshope nepotrebuje
Dáša_
13.10.16,10:13
to je pravda, ale vždz sa aj pri eshope nájde niekto, kto chce prísť a zaplatiť v hotovosti. Naviac kalendáre možno raz bude predávať aj na nejakom jarmoku....
kopretinka
13.10.16,10:48
no,tak s kalendárrmi na jarmoku moc vody nenamúti,nalejme si čistého vína,s tým nemá absolútne žiadnu šancu....
fonseka
13.10.16,11:03
Ahoj, dík za info...No ale tie obrazy a kalendáre by som takto riešiť nemohol nie? lebo tam je to vlastne predaj hmatateľného produktu cez internet, ktorý napr. môže chcieť človek vrátiť z nejakého dôvodu a podobne. Viem si to predstaviť, ak by som predával len fotky a licencie k nim.
fonseka
13.10.16,11:04
Jj to sa ani nechystám :) ...
Dáša_
13.10.16,11:13
ak sú to tvoje diela, tak môžeš. Vyrábaš ich, nenakupuješ
kopretinka
13.10.16,11:16
pokiaľ si budú ľudia fotky sťahovať,tak je nemysliteľné,aby chceli platiť v hotovosti.
fonseka
13.10.16,11:18
Jo, to je. Takže v podstate sa to dá robiť štýlom na čierno "tu sú produkty, ak máte záujem ozvite sa mi a dohodneme sa" alebo potom normálne cez živnosť, sro, alebo autorský zákon.
kopretinka
13.10.16,11:33
ľudia sa domnievajú,že ak z nejakého predaja niečoho nemajú príjem vyšší ako 500eur (presne sumu neviem) tak nemusia riešiť dane,odvody,živnosť.
Toto platí pri PRÍLEžITOSTNOM predaji-predáš napr. auto alebo chladničku.
V tvojom prípade sa ale nejedná o príležitostný predaj,ale o normálne predávanie tovaru,a to už živnosť je.Či predáš 10 fotiek alebo 1000,to je jedno.....
tu to máš vysvetlené
https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/1031/category/registracne-povinnosti/article/neopravnene-podnikanie.xhtml
zk24
13.10.16,11:39
Príjem z predaja hnuteľneho majetku, ktory nebol obchodným majetok 5r dozadu, je oslobodený tak či tak. Každopádne k tým 500 Eur je toto zaujímave vyjadrenie z Finančnej správy.

https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_zdan-prilez-prijmov-ts/bc

Firmy používali Zmluvy o dielo a všeličo, čo dávali pod §8 - príležitostný príjem pre dane fyzické osoby.

Podla FS je príležitostným príjmom iba to čo nie je podložené zmluvou, čo vykonala FO z vlastného podnetu a nikto jej to neprikázal... takže napríklad "výkup papiera"...

To len pre info. Mna tento metodický pokyn z FS dosť zaskočil...