majonka
14.10.16,11:34
Dobrý deň prajem, prosím, poraďte mi:

Končí mi materská dovolenka a mala by som nastúpiť na rodičovskú. Premýšľam, že by som zamestnávateľovi navrhla, že by som po skončení materskej dovolenky vyčerpala dovolenku na ktorú mi vznikol nárok počas MD + nevyčerpaná a potom nastúpila na rodičovskú. Môže odmietnuť? Prepadne mi potom moja dovolenka?


Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
14.10.16,09:37
treba si splniť povinnosti - kuk § 166 ZP

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-02-01-2016-a.html#166
ak by si nenastúpila do práce, dovolenka ti neprepadne, môžeš ju čerpať , keď nastúpiš - po skončení RD
veronikasad
14.10.16,10:38
Ak neuvažujes s navratom do práce, resp. hrozí, že dostaneš od zamestnavatela výpoveď po skončení rod.dovolenky, nechaj si čerpanie, resp. preplatenie dovolenky pri skončení prác.pomeru. Ak sa dovtedy nezmení zakon, výrazne ti to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti
majonka
14.10.16,10:43
ĎAKUJEM veľmi pekne.
majonka
14.10.16,10:44
Ďakujem pekne za odpoveď.
zk24
14.10.16,11:59
Ja len zo zvedavosti... Ma zaujalo ze to vyrazne ovplyvni nasledne davku v nezamestnanosti. Nejake blizsie info pre laika by som mohla dostat ? Dakujem.
veronikasad
14.10.16,12:34
Zuzka, jeden deň po skončení rod.dovolenky sa cerpa riadna dovolenka a týmto dňom sa ukončí prác.pomer. zbytok dovolenky sa preplatí. Odvody do SP zaplatí za jeden deň z max. Výmer.zakladu, ktorý bude súčasne aj výmer.zakladom pre výpočet davky v nezam.

Ak by prác.pomer skončil posledným dňom rod.dovolenky, odvody do SP platí len zamestnávateľ a výmer.zakladom pre výpočet davky v nezam.bude príjem za posledných 24 mesiacov pred nástupom na RD
zk24
14.10.16,12:36
Ďakujem ! Zaujímavá info. Možno aj ja raz pôjdem na RD :P
veronikasad
14.10.16,12:38
Potom sa informuj, radšej ešte pred nástupom na RD, lebo musí byť splnené viac podmienok a dodržané oznamovacie povinnosti zamestnávateľa ...
zk24
14.10.16,12:41
Je mi jasné, že kym ja budem na RD tak sa všetko zmení 15x ešte. Ale aj tak je to zaujímavá info, že takéto "finty" dokážu ovplyvniť aj dávku v nz.