zk24
14.10.16,14:31
Ahojte,

Občan Talianska ma založenu sro-čku na Slovensku. Je konatel/spoločník vo svojej sro. Svoju činnosť vykonava vylučne v Taliansku / Sicilia / Grécko a okolie. - Stavebná činnosť (výstavba dialnic, prístavov, atd...)


1) Ciste teoreticky, kedze je cely rok mimo sídla spoločnosti a celý rok tam vykonáva činnosť, ake cestovné náhrady / stravné mu prislúchaju?

2) A čo ak raz za kvartál lieta z Talianska na Slovensko kvoli účtovníctvu. Je takáto letenka danový náklad - kedze ide opačne? Kedze nejde zo sídla, ale v podstate ide z domu do sídla a potom domov?

Dakujem za názory.
Soňa K
14.10.16,13:08
Letenku by som dala do daň. výdavkov, ale stravné sa mi zdá veľmi diskutabilné. V Zákone o CN sú pojmy ako pravidelné pracovisko, čo je u neho Taliansko, a služobná cesta je, keď ide mimo pravidelného pracoviska. Asi by bolo ťažké dokázať, že má pravidelné pracovisko niekde inde.
zk24
14.10.16,13:11
No, ja s tým mam tiež problém. Tak on býva v nejakom meste ale stavebné práce nerobí v tom meste, je to po taliansku (výstavba dialníc), atd... doteraz mu dávam len za tie dni kedy mi donesie skutočnu fakturu za hotel zo Sicilie napríklad. I ked oni vačšinou bývaju u kamošov, a tak... takže on je stale niekde na stavbe mimo dom, ale je to bez dokladu a celý rok mimo SK.

Z mojho pohľadu ťažko sa hádať pri nejakej kontrole, že ako preukázať že tam naozaj bol.
Soňa K
14.10.16,13:13
Skôr by som videla problém v tom, čo je u neho služobná cesta, keďže nemá definované pravidelné pracovisko.
avalik
14.10.16,16:53
Otázka č. 2 – Konateľ a cestovné náhrady
Máme konateľa spoločnosti, ktorý je občanom Francúzska. Konateľ prichádza do slovenskej spoločnosti z miesta bydliska vo Francúzsku. Patria mu cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách? Sú predmetom dane alebo nie?
Odpoveď
Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným sa na daňové účely považuje za zamestnanca a platiteľ príjmu (odmeny konateľa ) sa považuje za zamestnávateľa. Predmetom dane nie je cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, ktorým je aj zákon o cestovných náhradách okrem vreckového poskytovaného pri zahraničných pracovných cestách.
Konateľ spoločnosti je zahrnutý v personálnej pôsobnosti zákona o cestovných náhradách – ide o osobu zvolenú alebo vymenovanú do orgánu právnickej osoby, ak nie je k tejto právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu. Za pracovnú cestu sa na účely poskytovania cestovných náhrad považuje každá cesta konateľa, v rámci ktorej plní funkciu, ktorá pre neho vyplýva z postavenia konateľa spoločnosti. Podmienkou poskytovania cestovných náhrad je priama súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa spoločnosti a nie miesto, kde sa táto činnosť vykonáva, pričom mu patria v tom istom rozsahu, výške a podmienok ich poskytovania ako zamestnancovi v pracovnom pomere.

ref: https://podpora.financnasprava.sk/079356-Cestovné-náhrady