edúlik
17.10.16,14:03
Dobrý deň, máme drobca ktorému bude v oktobri 2017- 3roky. Toho času po uplynutí materskej poberám rodičovský príspevok z UPSVaR. Manžel je SZČO a chcel by požiadať čím skôr o materskú na sociálnej poisťovni. Všetky podmienky spĺňa ... ale ako je to so mnou? Som stále vedená u zamestnávateľa ako zamestnanec s tým, že sa na pracovnú pozíciu vrátim. Lenže z rodinných dôvodov toho času nemôžem ešte nastúpiť späť do zamestnania. Môže to byť problém, aby manželovi materskú zamietli? Už som rozmýšľala aj nad tým, že by som si odvody do ZP platila ja sama. Prosím poradte. Ďakujem
Mila123
17.10.16,12:11
koľko máte deti vo svojej starostlivosti?
na MD aj u otca by som počkala po 01 01 2017 sa mení aj VZ a aj %
ale možno u neho je VZ lepší z roku 2016, ako bude z roku 2016, je to na zváženie
edúlik
17.10.16,12:18
Asi lepší VZ po 1.1.17 nebude, tak chcel požiadať teraz. Máme dve deti vo veku 7 a 2 .
Katy a R
17.10.16,12:50
Možno by sa dalo lepšie poradiť, keby sme vedeli, prečo chce ísť otecko hneď na materskú? (keď ty nechceš ísť do práce hneď) .
Ak by chcel poberať otec materské - tak matka nemôže poberať túto dávku a ani RP.
ty máš možnosť nastúpiť do zamestnania - ak nechceš, nikto ťa nútiť nebude. Ale to už si musíš riešiť so zamestnávateľom Môžeš skončiť PP - zrejme ti vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti? Alebo napr nastúpiš do práce (treba mesiac dopredu oznámiť)- a ´dalej sa môžeš so zamestnávateľom dohodnúť --napr neplatené voľno???... (podľa mňa je škoda končiť PP v dnešnej dobe) .
Ak teda manžel nechce ísť neskôr na materskú - tak skús pošpekulovať, či nevydržíš v robote pol roka ? ... aj s kombináciou NV ?
veronikasad
17.10.16,13:52
Platí odvody z minima? Ak nie, jeho VZ sa nebude meniť k 1.1., ale až 1.7.2017.
Ak platí odvody z minima, mín. VZ sa od januara zvyšuje a málo by sa zvýšiť aj % materskeho
veronikasad
17.10.16,14:02
Pokiaľ manžel spĺňa podmienky pre vznik nároku na materské, uplatní si ako szco nárok na tlačive Žiadosť o materske. Súčasne ty požiadas na UPSVaR o pozastavenie poberania rod.prispevku.

V zamestnaní požiadas o ukončenie rod.dovolenky a od nasl.dna neplatené voľno. V sociálnej.poistovni sa odhlásis z dôchodkového.poistenia plateného štátom a v zdr.poistovni sa prihlásia ako samoplatitel. Platí v prípade ak nechceš ukončiť pracovný pomer a evidovať sa na Úrade práce.
Jana Motyčková
17.10.16,14:21
Len doplním ostatné príspevky. Žena môže byť na rodičovskej dovolenke u zamestnávateľa, aj keď nebude pobrať RP a muž bude na "materskej". Ale ak nemá iný dôvod na poistenie štátom v ZP, tak sa tam prihlási ako smoplatiteľ a mala by sa aj odhlásiť z dôchodkového poistenia štátom v SP.
edúlik
17.10.16,16:07
Ďakujeme pekne za usmernenie, toto som potrebovala vedieť .... čo a ako. Počítala som s tým, že odvody do ZP si platiť budem. Ešte raz vďaka ...
edúlik
17.10.16,16:08
Ďakujem krásne za info.
edúlik
26.10.16,09:06
Dobrý deň, reagujem na Váš príspevok - len by som si chcela overiť ... mám teda môjho zamestnávateľa požiadať o neplatené voľno, alebo nie? Počítam s tým, že odvody do ZP si budem platiť sama, takže by som sa mala prihlásiť ako samoplatca a následne sa odhlásiť z dôhod.poistenia štátom na SP. Tieto náležitosti za mna nahlási zamestnávateľ, alebo si to mám urobiť sama? Ďakujem
Jana Motyčková
26.10.16,12:15
U zamestnávateľa ste na rodičovskej dovolenke a aj zostanete, nebudete mať neplatené voľno. Rozdiel je v pracovnoprávnej ochrane. ZP a SP si rieśite sama.