noidea
18.10.16,06:21
Dobrý deň,

som rádovým zamestnancom v súkromnej firme. Koncom septembra nám firma oznámila, že od 1.10. sa vo firme mení spôsob odmeňovania a s tým spojená výška miezd. Do dnešného dňa, nám ale nedali na podpis novú zmluvu, ani nám presne neoznámili o aké konkrétne zmeny v mzde sa jedná. Na základe toho, čo zatiaľ viem, mi zmeny vôbec nevyhovujú a mám v plane novú zmluvu nepodpísať. Chcel by som vedieť čo v takom prípade. Ak to nepodpíšem a zamestnávateľ ma prepustí, mám právo na odstupné? Ak zamestnávateľ uplatňuje zmeny k 1.10. a ja tu budem ešte minimálne do konca mesiaca, aký to potom bude mať právny vplyv na výpoveď, výpovednú dobu a tak pod. Ďakujem.
expeeert
18.10.16,04:43
Výpovedná doba ti začne plynúť od nasledujúceho mesiaca, ako ti ju doručia. Čiže ak dostaneš výpoveď ešte v októbri (to je jedno aký deň), výpovedná doba ti začne plynúť od novembra. Výpovedná doba aj odstupné závisí od dĺžky odpracovaných rokov:
https://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000100000/V%C3%BDpovedn%C3%A9%20doby%20a%20v%C3%BD%C5%A1ka%2 0odstupn%C3%A9ho%20pre%20rok%202016.pdf
ivka70
18.10.16,05:42
Ak nepodpises zmeny v odmenovani (pokial je to priamo sucast pracovnej zmluvy a teda zmena praocvnej zmluvy, lebo s tym musi suhlasit kazdy zamestnanec), budes odmenovany stale po starom.
Zamestnavatel ti vobec nemusi dat vypoved len z tohto dovodu.
Takze uvazovat nad vypovednou dobou a odstupnym v case, ked vobec nevies, ako bude zamestnavatel riesit to, ze sa na zmene odmenovania nedohodnete, je trochu predcasne.
Zamestnavatel ti nemzoe dat vypoved len z tohoto dovodu. Mohol by zrusit tvoje pracovne miesto, ale je otazne, ci to vobec urobit chce a ci to miesto nepotrebuje.