Trustee
18.10.16,11:22
V júli 2015 mi umrela mamka. Na prvom sedení u notára sme zistili , že mala dlhy, ktoré boli vyššie ako hodnota majetku. Bola ručiteľkou pri úvere, ktorý nebol splácaný a taktiež ,že mala pôžičku z Pohotovosti. Zmluva o pôžičke od Pohotovosti nebola podpísaná mojou zosnulou matkou, tak sme v dedičskom konaní túto pohľadávku neuznali. Podala som na polícii trestné oznámenie no nič sa tým nevyriešilo. Kontaktovala som Ministerstvo spravodlivosti, podľa nich samozrejme aj keby bola zmluva podpísaná mamkou je bezúročná alebo neplatná( nepamätám čo presne/ lebo chýbajú nejaké údaje zákonnom dané. Dedičstvo som prijala ,dedičské konanie bolo ukončené a potvrdené súdom, dom je v mojom vlastníctve aj na katastri. Dnes mi bol od exekútora , ktorý zastupuje Pohotovosť doručený list, že takmer dva mesiace po smrti mojej mamky, bolo súdom začaté exekučné konanie . Môže mi exekútor siahnuť na zdedený majetok ,keď spomínaná pohľadávka nebola uznaná v dedičskom konaní.? Exekútor sa pokúšal doručiť list mamke 9.9.2015 a dnes sa dostal ku mne. Mám mu poslať úmrtný list, osvedčenie o dedičstve? Ďakujem za pomoc...
draik
18.10.16,10:46
Samotné neuznanie pohľadávky v dedičskom konaní neznamená, že veriteľ nemôže pohľadávku vymáhať. V exekučnom konaní na miesto zosnulého povinného nastúpia jeho dedičia, ktorí sa voči exekúcii, ak nie je oprávnená, môžu právne brániť.
Trustee
18.10.16,10:57
Ďakujem za odpoveď. Ešte ak smiem podotázku. Ak som splatila inému veriteľovi dlh vo výške nadobudnutého majetku v dedičským konaním ,môže si daľší veriteľ pohľadávku vymáhať?
misoft
18.10.16,13:47
Môže, ale mu to bude prd platné. Dedič zodpovedá za dlhy len do výšky nadobudnutého majetku. Ak si už vyplatila dlh do výšky nadobudnutého majetku, už nemáš čo splácať, nakoľko nadobudnutý majetok v dedičstve sa použil na splatenie dlhu. Nie si povinná splácať ďalší dlh zo svojho.