Consultix
18.10.16,14:57
Firma dodava sluzby pravidelne, kazdy mesiac. Vyuctovanie za mesiac, datum dodania posledny den v mesiaci. Ako by ste postupovali, ked firme bola zaciatkom mesiaca poskytovana zaloha? Vznika povinnost vystavit fakturu k prijatej platbe do 15dni, alebo je podla Vas mozne aplikovat ustanovenia o suhrnnej fakture, aj ked doslo k prijatiu len jednej platby?
Vdaka za brainstorming :)
Sarlotka
18.10.16,13:32
podotázka pri vystavovaní zálohovej fa nevieš ešte celkovú hodnotu poskytnutej služby v danom mesiaci?
Sarlotka
18.10.16,13:36
Môj názor do 15 od prijatia platby (vznik DP §19 ods 4) a nie je možné použiť ustanovenia § 75 (nie je možné fakturáciu "zjednodušiť" cez § 19 ods. 3?)
Consultix
18.10.16,14:36
Nie, to by sa potom riesilo ciastocnou uhradou...
Consultix
18.10.16,14:42
Tiez by som sa riadil tymto, aje ked to nie je logicke (ach, keby to bola jedina nelogicka vec v ZoDPH...).
Skor ale uvazujem nad tymto:
" § 73 Lehota na vyhotovenie faktúry
Faktúra podľa § 72 musí byť vyhotovená do 15 dní
b) odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby alebo do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba prijatá"
Tu ale nelogicky prichadzame o 15 dnovu lehotu, kedze musi byt vystavena najneskor posledny den, takze musi byt znamy aj zaklad dane k tomuto dnu...
Sarlotka
18.10.16,15:58
aha máš pravdu, na toto som zabudla, že sa ten §73 zmenil, mením názor takto:
Myslím si, že musíš vystaviť aj daňový doklad k prijatej platbe len lehota nie je do 15 dní ale do konca mesiaca a uviesť ako dátum DP dátum prijatia platby
a zároveň vystaviť aj vyúčtovačku.
V praxi sa stretávam, že pri niektorí si pri prijatej zálohe a ak vznikne DP v tom istom mesiaci ako bola prijatá záloha zjednodušujú a vystavia len jednu faktúru, môj názor je však taký, že nám ZoDPH toto neužmožňuje....(aj keď ja by som si to tiež priala , mám na mysli takúto situáciu 2.9. príde záloha na tovar, a dodanie tovaru bude 7.9. . podla mna to musí ísť cez 2 faktúry, daňová doklad k prijatej a tu paradoxne podla mňa termín je do 30.9. a vyúčtovacia termín do 7.9. + 15 dní...)
Sarlotka
18.10.16,16:39
aj ked ja sa stale zamýslam ak ide o opakované dodania služby je nutné vystaviť zálohovku... DP najneskôr posledný deň obdobia na ktorý sa platba viaže... (19 ods. 3)
Sarlotka
18.10.16,18:02
kuk tuto sa neviete napasovat s fakturáciou a znížiť administratívnu náročnosť troch faktúr? je to starsieho dátumu
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/MP_k_par_19_ZDPH.pdf

a) Podľa § 19 ods. 3 prvá veta zákona o DPH v znení účinnom od 1.1.2011 sa za deň dodania tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa § 19 ods. 3 písm. a) až e) zákona o DPH. Deň dodania tovaru alebo služby teda môže byť aj skorší deň ako je posledný deň obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Deň dodania by však mal byť zrejmý z faktúry ako dátum dodania služby alebo tovaru.
Deň dodania podľa § 19 ods. 3 prvá veta zákona o DPH sa určí len v prípade, ak je dohodnutá platba za čiastkovo a alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu za obdobie kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov.
Príklad 14:
Podnikateľ A, platiteľ dane, prenajal nehnuteľnosť podnikateľovi B, platiteľovi dane na obdobie od 1.1.2014 do 31.12.2015. Z uzavretej zmluvy o prenájme vyplýva, že podnikateľ B má zaplatiť za prenájom do 15 dní po skončení každého kalendárneho štvrťroka. Ide o opakovane poskytované služby so štvrťročným obdobím. Dňom dodania služby podľa § 19 ods. 3 prvá veta zákona o DPH je najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba za opakovane dodávanú službu vzťahuje, t.j. dňom dodania je posledný deň každého kalendárneho štvrťroka (31.3.2014, 30.6.2014,...). V deň dodania vzniká platiteľovi dane daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 zákona o DPH.
Ak by podnikateľ A v danom prípade určil za deň dodania služby dodávanej v príslušnom období ktorýkoľvek deň pred posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje, t.j. pred dňom 31.3.2014, 30.6.2014, atď., potom ním určený deň sa považuje za deň dodania služby a v tento deň mu vzniká daňová povinnosť. Napríklad, ak podnikateľ A uvedie na faktúre deň dodania služby 25.2.2014, 25. 5.2014, atď., potom v tento deň mu vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 zákona o DPH. Podnikateľ A by musel priznať daňovú povinnosť v zdaňovacom období február 2014, máj 2014, atď.
Podnikateľ B si môže uplatniť odpočítanie dane najskôr za zdaňovacie obdobie v ktorom vznikla daňová povinnosť, ak sú splnené podmienky stanovené v § 49-51 zákona o DPH.
Ak by platba za opakovane dodávanú službu bola uskutočnená skôr, ako je určený deň dodania pri opakovane dodávanej službe, daňová povinnosť vzniká podnikateľovi dane A podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH z prijatej platby dňom prijatia platby.
Consultix
19.10.16,09:09
Ahoj, dakujem za odpovede, dala si si zalezat. Ako vzdy :)
Ale stale mam problem s tym, ze vznika povinnost platby z preddavku. Ked je preddavok prijaty 5. tak FA k platbe musi byt vystavena najneskor 20. Priklad FS uvadza pripad, ked je platba skor, pricom asi predpoklada to, ze pozname vysku odplaty za sluzbu a ta ja uhradena v plnej vyske (nie len ciastocne, preddavkovo).
Pri par. 73 pism. b) mam problem, ze FA musi byt vystavena najneskor v posledny den, co nedokazem splnit, kedze v posledny den este nepoznam presnu vysku.
Takze stale inklinujem skor k trom fakturam...
Sarlotka
19.10.16,22:57
ten FS materiál je ešte pred zmenou § 73... celkom tvoj prípad tam myslím uvedený nie je...
ja riešim teda : dátum vystavenia fa a dátum dodania na fa... teraz skor k datumu dodania (§73 ods 2 b) hovorí o dátume vystavenia fa, a ja z neho chapem ze vystavit fa pri prijatom preddavku môžem najneskor do konca mesiaca, ale v nom uvediem datum prijatia platby....t.j. 30.9 a DP 5.9.)

a preto riešim ešte ten §19 ods. 3 lebo opakovane a ciastkove dodanie sluzby...priklad
1. vezmes zalohu 1200 eur na sluzby 9/2016
2. prijde platba 5.9.
3. skutocna fakturovana suma ma byt 1440 to zistíš až napr. 15.10. (spracovávaš predpokladám nejaké podklady)

pýtam sa, či nám §19 ods. 3 neumožňuje vystaviť fa
1. faktúru na 1200 (s rozpisom základ a dph) dátumom dodania 1.9. platba sa viaže na opakovanú služby za 9/2016 a DP je najneskôr posledný deň obdobia
2. faktúru 15.10. dátum dodania 30.9. suma 240 (s rozpisom základ DPH atd) DP najneskôr posledný deň obdobia a platba ti skôr nevznikla...
hm? čo na to hovorís?
skor to asi nebude možné z dôvodu, že nevieš na faktúre uviesť povinné náležitosti podľa §74, lebo nevieš presne čo dodáš, čiže sme opäť spať v "trojfakturácii"

asi by sme mali skociť sem : D
http://www.porada.sk/skolenia/?event=skolenie-pravidla-fakturacie-v-praktickych-prikladoch-uctovne-a-danove-hladisko