Jarka5695
18.10.16,16:12
Dobrý deň,

chcem sa spýtatť, či mi viete niekto poradiť keď, v byte nebývame už 4 mesiace,ale s prenajimatelom sme sa dohodli, že si uňho v pivnici na nejakú dobu necháme odloženú práčku, ale že sa pre ňu vrátime (momentálne sme v UK) povedal, že nie je problém. Týždeň pred vysťahovaním si prišiel skontrolovať byt štýlom oprieť sa o gauč a kukať na mňa. Opýtala som sa ho, či je všetko OK, povedal, že áno, že nemôže očakávať, že byt po dvoch rokoch užívania bude v rovnakom stave ako keď tam nikto nebýva a vrátil nám depozit. Ale stala sa vec, že vlastne si nechal náš jeden nájom, ktorý sme zaplatili navyše, pretože sme nečakali, že odídeme tak náhlo, tak sme mu ten jeden nájom nechali, čiže mu vlastne ako keby depozit ostal. Takisto sme mu nechali mikrovlnku a počítačový stôl, pretože sme to nemali kam dať a on celý šťastný to prijal. Po 4 mesiacoch sa mi ozval, že v byte sme nechali sedaciu súpravu v hroznom stave, že musel kúpiť novú a chce odo mňa peniaze za sedačku, inak mi nevráti práčku. Má na to právo? Môžem ho nahlásiť na polícii za prípadné odcudzenie majetku?
Mária27
18.10.16,14:52
zrejme prenajímateľ, nie nájomník
Mária27
18.10.16,15:05
Podľa § 672 občianskeho zákonníka má prenajímateľ záložné právo len na zabezpečenie nájmonéo. Zadržať môže veci na vlastné nebezpečenstvo, do ôsmich dní však musí žiadať o súpis osobou poverenou súdom.
Podľa § 683 OZ zodpovedá nájomca za nadmerné opotrebenie veci, prenajímateľ sa môže domáhať sa náhrady do šiestich mesiacov od vrátenia prenajatej veci; inak nárok zanikne.
Jarka5695
18.10.16,15:29
Áno moja chyba prenajímateľ....to sa môže domáhať peňažnej hotovosti aj keď tam má už iných nájomníkov?
Tweety
18.10.16,15:32
Áno, to, že už sú tam noví, je nepodstatné.
Jarka5695
18.10.16,15:35
Celé sa mi to zdá choré...vráti mi depozit povie, ževšetko je v poriadku a o 4mesiace neskôr má právo žiadať odo mňa peniaze....v tom prípade to tak môže zneužívať každý prenajímateľ...každopádne ďakujem za odpovede
dmc
18.10.16,16:33
Pri odovzdavani bytu ste si mali dat vsetko na papier - idealne aj s fotodokumentaciou a potvrdit od najomcu ze je byt v poriadku alebo opisat zavady. Ostatne pripady mali byt osetrene v najomnej zmluve. Urcite by som nikomu nenechaval pracku v pivnici iba tak..na dobre slovo.