Iwett
19.10.16,18:04
Dobrý deň,
predávajúci - autobazár ide predať automobil do Maďarska. Vystaví faktúru a k faktúre potvrdenie o prevzatí tovaru. V potvrdení sa má potvrdiť kto vykonal prepravu tovaru? Kupujúci?
misoft
19.10.16,16:37
Uvažuj logicky. Prepravca? Je to určené prepravcovi? Nie je. On len doručí. Kupujúci? Je to predsa určené kupujúcemu. Tak potvrdí prevzatie kupujúci.
Iwett
19.10.16,16:58
Ďakujem, samozrejme, že viem, kto preberá tovar, myslela som na potvrdenie, že tovar opustí územie SR. Chcela som vedieť ohľadom potvrdenia k faktúre, že tovar opustil územie SR, kto vykonal prepravu
Môže nastať situácia, že auto dovezie dodávateľ odberateľovi napr do HU. Vtedy sa na potvrdenie napíše, že prepravu vykonal dodávateľ. A keď si HU príde na SK, potvrdí sa, že prepravu vykonal odberateľ?
misoft
19.10.16,17:08
Ale veď prepravu si objednávaš tiež. Takže záznam o preprave budeš mať - bude tam predsa aj uvedené miesto nakladania a miesto určenia. A faktúra je predsa účtovný doklad. A v ňom uvádzaš PLNÚ adresu prijímateľa (teda uvedieš i štát) - a máš potvrdené, že to odišlo z SK a prišlo do HU, zároveň aj prepravca to bude mať potvrdené - prevzatie zásielky.
JankaO
19.10.16,17:10
Ak si odberatel zabezpeci prepravu sam, je povinny najneskor do 6 mesiacov od prevzatia tovaru dodat dodavatelovi doklad o tom, ze tovar opustil uzemie SR a to:

c) potvrdením o prijatí tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou, ak prepravu
tovaru vykoná dodávateľ alebo odberateľ; toto potvrdenie musí obsahovať
1. meno a priezvisko odberateľa alebo názov odberateľa a adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava,
2. množstvo a druh tovaru,
3. adresu miesta a dátum prevzatia tovaru v inom členskom štáte, ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, alebo adresu miesta a dátum skončenia prepravy, ak prepravu tovaru vykoná odberateľ,
4. meno a priezvisko vodiča pozemného motorového vozidla uvedené paličkovým písmom a jeho podpis,
5. evidenčné číslo pozemného motorového vozidla, ktorým sa uskutočnila preprava tovaru
Iwett
19.10.16,17:14
Teda stačí faktúra? Ja do EU vystavujem faktúry s prílohou a tú mi potvrdí príjemca. Nemám prepravcu. Na potvrdení je dodávateľ odberateľ, množstvo, názov a kto vykonal prepravu, či odberateľ, dodávateľ, alebo niekto iný
Iwett
19.10.16,17:37
No a ten bod 4, 5 je to, na čo sa pýtam. EVČ bude prevozná ŠPZ tovaru - konkrétneho vozdila a vodič budem ja, ak ho veziem do EU, alebo odberateľ ak si preň príde?