shimiak
19.10.16,17:58
zdravim Vas, mam problem so susedom,ktory kazdy druhy den pili rano s motorovou pilou a zobudi ma.... robi to o osmej, deviatej, ako kedy, aj cez vikend, ja chodim aj na nocnu, potrebujem sa vyspat, ... on ma na to cely den, ale robi to rano.... dnes som po nom vystartoval, tak mi povedal, ze nech neotravujem, mal som co robit, aby som ho nezbil tak, ze by ho dokopy davalo dvanast doktorov.... chcem sa opytat, kde sa mozem stazovat, lebo je to uz neunosne... clovek nema chvilku pokoja.....
Tweety
19.10.16,16:03
Skús na obecnom úrade.
misoft
19.10.16,16:12
A na čo sa chceš sťažovať? Na to, že píli vlastné drevo na vlastnom pozemku vlastnou pílou? Na to, že píli ráno o ôsmej?
Alebo si hádam myslíš, že sused sa bude TEBE prispôsobovať, lebo si po nočnej?
Zobuď sa už, je čas ísť na šichtu....
shimiak
19.10.16,16:14
lenze ten smrad si nechysta drevo na zimu, on si napili na jeden den a toto robi celu zimu.... keby si napili a koniec, tak nepoviem ani slovo, ale on tu debilnu pilu pouziva celu vykurovaciu sezonu kazde druhe rano a ked s tym neprestane, tak mu zlomim krk, ci tu ty budes, alebo nebudes skakat, len to chcem riesit mierumilovne.... inac ten clovek je cisty hajzel, takze nejaka dohoda s nim nieje mozna....
korela
19.10.16,16:15
To mu s najväčšou pravdepodobnosťou nepomôže. Źiaľ.
Tweety
19.10.16,16:15
ved sa môže sťažovať, či? to, či uspeje, je už iné
buchač
19.10.16,16:15
Hodnotiteľovi "neužitočného" prajem takého suseda, ako je zadávateľ témy.

Kúúúwa, Boha velebím, ďakujem mu za to, že tí moji susedia sú teda fakt PERFEKTNÍ !!!
misoft
19.10.16,16:17
Veru... a na obecnom úrade sa budú od smiechu po zemi váľať (čo však bude celkom účelné, aspoň podlahu poutierajú):D
korela
19.10.16,16:20
Ako ľahko sa posudzujú problémy iných. Iba kvôli nedokonalému zákonodarstvu sa tu žerú ľudia aj tam, kde by to vôbec nemuselo byť potrebné.
Každý normálny a súdny človek s trochou svedomia si musí byť vedomý, kedy prekračuje hranice slušnosti.
Vlastniť kúsok zeme ešte neznamená, že vlastní a diriguje celú zemeguľu.
misoft
19.10.16,16:21
Bacha na invektívy.... niekomu sa to nemusí páčiť.
shimiak
19.10.16,16:25
jasne, normalni ludia sa dohodnu, ale ked je niekto spina, tak tam uz potom dohoda mozna nieje...
buchač
19.10.16,16:27
shimiak (Dnes 19:14) ci tu ty budes, alebo nebudes skakat, len to chcem riesit mierumilovne.... inac ten clovek je cisty hajzel, takze nejaka dohoda s nim nieje mozna....
----------------------------
Neskáč Ty...doskáčeš raz dva.
Mal si napísať všetko do témy...reakcia by bola iná.

Takže inak.
Ty chceš radu v situácii, ktorú poznáš len Ty ? Teda, dobrý si...palec hore.

Hajzel je to ?
Šak s ním vydrb podobne. Ak si nevieš rady, tak pomoc je na trt.
A je jasné, že si nevieš rady...len si hustý.
Ja Ti rady dávať veru nebudem, nakoľko sa to bez poznania situácie ani nedá.
======================
shimiak (Dnes 19:19) vlastne strcte si svoje rady do pice, ja si to vybavim sam
---------------------------------
...a čo sa ja vlastne namáham ?
Šak si zbehni do tej piče aj sám...šak sa len domov vrátiš.
korela
19.10.16,16:35
Presne takýto scenár sa odohráva v neďalekom okolí. Nie si ani prvý ani posledný, kto takto trpí. Človek roky bez zamestnania, uchádzajúci sa roky o invaliditu, si takto pripravuje kurivo na zimu počas celého roka, nielen na jeseň. To by sa dalo ešte ako-tak tolerovať. Tiež iba čakám, komu v jeho blízkom okolí prasknú nervy. Ale zato sa vybavil náradím a dokáže sa flexibilne podriaďovať súkromným zákazkám. Je zaujímavé, že pracovať legálne pre tento systém nebude.
lujza.j
19.10.16,16:36
Napíl mu drevo ja celu zimu a mas to.....
shimiak
19.10.16,16:41
to je dochodca, robi to uz dlho a uz sme mu viackrat hovorili, ze nech pili poobede, ze ma na to cely den, jeho odpoved bola, nech neotravujem, ze on si bude pilit, kedy on chce... byvam s mamou, ta je tazko zdravotne postihnuta, ma nocne bolesti a chuderka vselijako dospava doobeda, ale henten chmulo nema kuska citu a empatie....no a vo mne to zacina vriet ...
korela
19.10.16,16:41
Je tu určite viac ľudí, ktorí zmýšľajú ako ty. Viď komentár pod zadaním.
Nemusíš sa riadiť jednou afektívnou reakciou na tvoje zadanie.
korela
19.10.16,16:45
Aj keby ste boli všetci úplne zdraví, v každom prípade je zvuk motorových píl, brúsiek na drevo, kov a pod. veľmi nepríjemný.
shimiak
19.10.16,16:46
on ma ludi na to dost, on to takto robi schvalne....
shimiak
19.10.16,16:49
dakujem, som trochu v strese v poslednom case....
lujza.j
19.10.16,16:54
Schvalnost mu nemas ako dokazat....
buchač
19.10.16,17:18
TOTO som napísal ešte hneď po úvodnom príspevku :

Sťažovať sa môžeš akurát tak na lampárni v Olcnave.
Ty len neštartuj po susedovi, on nebude štartovať pílu.
Ani po mne by si nevyštartoval, by som Ťa vypoklonkoval pekne krásne...a kľudne by si mohol skončiť aj na traumačke alebo na cintoríne, ani pozdraviť by si nestíhal. Ja mám totiž po ruke 13 pádnych argumentov...a ver mi, že aj ten jeden bolí.

Predsa je obdobie prípravy dreva na zimu, každý píli vtedy, keď sa mu chce...kedy môže....a aj vtedy, kedy vládze.
Nebude sa prispôsobovať predsa každému...to by nabudúce pílil podľa Tvojej požiadavky, no inému by to nevyhovovalo, lebo (povedzme) malé dieťa nevie spať.

Veď sa susedovi ponúkni na brigádu...za deň porežete všetko drevo, o ten zvyšok-ukladanie nech sa postará sused. Možno aj fajnový guláš zješ po robote, možno aj pol deci šmaríš do hlavy (aspoň v nej niečo budeš mať).


P.S.:
Zajtra idem aj ja píliť drevo...a nikoho to nebude tankovať...ja mám susedov normálnych.
========================
Keďže shimiak upresnil reálnejší pohľad na danú situáciu, tak som svoj príspevok vymazal a dal sem ako komentár...LEBO poniektorí dilinovia nepozerajú na časy, ALE hodnotia ako bez zmyslov.

Rady nedávam...to nemá význam.
Ak sa niekto obráti s takýmto "problémom" na internet, tak je v podstate nesvojprávny, neschopný.
bjuty smis
19.10.16,17:21
verím, že by si mal tento prístup aj keby sa to týkalo teba :)))
korela
19.10.16,17:26
shimiak, odpoveď s afektívnou odpoveďou sa medzitým vytratila. :-) už je z toho pre istotu iba komentár, text pozmenený, strata bodov asi zazmrzela.
misoft
19.10.16,20:39
Nuž - síce nepílili drevo (v paneláku ani nie je potrebné), ale 3 mesiace "rekonštruovali" byt - od 8:30 do 17:00 - dokonca i So a Ne. A žijem. Komu som sa mal sťažovať? Starej Blažkovej? Na lampárni?
A u shimiaka - raz sa to drevo popíli a bude pokoj.
Ak by sa v tejto krajine každý na každého sťažoval hoci aj pre obyčajné kašľanie - to by bol potom "život".
@bjuty smis: A čo by si robil ty? Keby sa niekto ohradzoval, že robíš hluk vtedey, keď on chce cez deň spať? Odložil by si nejakú prácu len preto, aby ten druhý oddychoval. Asi ťažko.
@korela: "Vlastniť kúsok zeme ešte neznamená, že vlastní a diriguje celú zemeguľu."
Tak isto neznamená, že ten, čo vlastní kúsok zeme, musí byť dirigovaný iným len preto, že v ten deň skončil nočnú. Alebo si hádam myslíš, že preto, že v noci odmakal šichtu, ostatní musia čušať, držať hubu a krok?
korela
19.10.16,21:05
Preto má znenie zákona vylúčiť schválnosť.
buchač
19.10.16,21:21
korela
19.10.16,21:21
Po prvom náhodnom hľadaní ako príklad http://www.zahrada-shop.sk/STIHL-MS-170-d1.htm

Hladina akustického tlaku 100,0 dB


Hladina akustického výkonu 111,0 dB


O čom sa tu vôbec bavíme?

Ak toto nie je dostatočný argument pre dobré občianske spolunažívanie, potom už neviem čo. Všetky takéto a podobné spory sa roky zakladajú iba na zlej legislatíve, keďže nikde nie sú uvedené fyzikálne a chemické jednotky, ktoré by presne určovali hranicu, ktorá by sa nemala prekračovať.
Zákon je starý, nejednoznačný, mätúci, prispieva k chaosu a zlým medziľudským vzťahom. Vo svojej podstate nič nerieši.
korela
19.10.16,21:51
Áno, a preto sa vytvárajú zákony. Zákony pre ľudí. A preto sa v prípade potreby zákony aj novelizujú.
Ak niekto prekračuje únosnú hladinu dB svojím konaním, či chronicky alebo sezónne, nech si dá popíliť svoje drevo do píly, ktorá musí dodržovať stanovené predpisy, zákony.
marleau
20.10.16,03:27
Aj my se počúvali každé nedeľné ráno a predpoludnie rezanie flexky, ale iba do chvíle, kým som hajzla nedolámal. Už je ticho.
buchač
20.10.16,06:40
korela (Dnes 00:51)
Ak niekto prekračuje únosnú hladinu dB svojím konaním, či chronicky alebo sezónne, nech si dá popíliť svoje drevo do píly, ktorá musí dodržovať stanovené predpisy, zákony.
=====================
Hmmmmm...
Keď tak pouvažujem ? Ja kupujem raz ročne 10 plnometrov dreva v siahoviciach. Cena je 300€ s dovozom. Popílim si sám.
Ak by som kupoval drevo na klátiky, tak švihá solídne vysoko http://www.palivovedrevo.sk/cennik
-----------------------------
Ak pouvažujem na kosením trávnika, tak ako by mal jeden kosiť ? Vziať trávnik niekde na tiché miesto a tam sa realizovať a následne dať nazad ?
-------------------------------
Čo v prípade, ak je nutná nejaká oprava okolo domu (a tam je vždy čo robiť), tak vezme majiteľ dom do firmy (haly) a tam sa bude opravovať ?
....atď.
--------------------------------
Každý stroj má určitú hladinu hlučnosti...a kľudne nemusí presahovať normu. No pre niekoho je to hluk a pre niekoho hudba.
Veď v konečnom dôsledku je aj detský plač občas neznesiteľný.

Takže ak sa jeden druhému neprispôsobí, tak je to vyhlásenie vojny.
rosk
20.10.16,11:05
V prvom rade by som skúsil obecný úrad - priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Moc by som tomu šancu nedával, nanajvýš dostane 30€ pokutu. Pokiaľ to nepomôže, tak potom jedine obrátiť sa na súd. Podľa občianskeho zákonníka máš právo na ochranu okrem iného i pred nadmerným hlukom.
vicktor
20.10.16,11:23
Pokutu???
To akoze na dedine je nejake VZN ktore zakazuje pilit drevo za bieleho dna?
Akurat starosta/poslanec (ak unho poziva autoritu) by mu mohol povedat, nech je tolerantny. Ale ak neuposluchne, tak sa nic nestane z moci uradnej.
buchač
20.10.16,11:29
victor

Ja Ti neviem...poniektorí tu píšu jak zmyslov zbavení, oháňajú sa právom a pritom nemajú ani len páru, čo to obnáša bývanie na dedine.

To by som sa ja mohol teda akože ísť sťažovať ku starostovi na jeho fotra, nakoľko používa stolárske stroje a ruší ma cez deň ich spustením ???

Už vidím starostu, ako by dal pokutu vlastnému fotrovi.
vicktor
20.10.16,11:35
Ked mi prisiel mail za buchac reaguje na moj prispevok, az som sa vylakal...
buchač
20.10.16,11:42
:D :D :D :D :D ...si dilino ??? ;)
Janiela
20.10.16,12:07
Nechápem, to už vážne budeme zisťovať, čo môžeme robiť a čo nie a hlavne kedy áno a kedy nie?
Mňa susedka pred dvomi rokmi obvinila, že o pol dvanástej za bieleho dňa vŕtam do steny a chudáčik synáčik nemohol spať. Pred mesiacom zasa, že som si nechala zrekonštruovať izbu - v čase od 9.30 hod do 16.00 hod, cez víkendy sa nerobilo - a pre zmenu druhý synáčik sa nemohol vyspať. Dve vety a rýchlo pochopila, že poriadne prestrelila. Ľudia sú už priveľmi nervózni. Nevedia, čo od dobroty.
bjuty smis
20.10.16,13:02
misoft, to je úplne iný prípad, nesplietaj to....

keby sa mne niekto sťažoval, skúsil by som vísť v ústretí...

nie je snád dôchodcovi jedno, či si drevo napíli ráno o 8., alebo o 13.00 ?

ak by to nebolo m ožné, tak sorry...ale tu to možné evidentne je...
misoft
20.10.16,14:13
Či som, alebo nie som dôchodca - nepodstatné. Ale nebol som dôchodcom od začiatku :D. Makal som (niektorí by poznamenali - váľal si šunky), mal som 24-ky! aj tri-štyrikrát do mesiaca (oddych len 4 hodiny!), prišiel som domov a v baráku sa vŕtalo, búchalo... aj vtedy som sa mal ísť sťažovať, že mám po 24 hodinovke a chcel spať?
Jednoducho - shimiak nechce pochopiť fakt, že nie on je pupkom sveta a že ostatní nechcú skákať tak, ako on chce.
bjuty smis
20.10.16,14:29
nemyslím teba, ale toho, čo píli to drevo...ten môže byť trochu tolerantnejší..

ty máš dôchodok zaslúžený, ved si nás uchránil pred imperialistami :))
korela
20.10.16,18:00
Tá mínuska je koho vizitka? Nechám ju tak, nech tu svieti, práve ja budem spamovať nejaké el. píly, to ma pobavilo riadne.
Nikto z mužov tu zatiaľ adekvátne a právne nezareagoval na zadanie témy. Dokola iba báchorky na odklonenie témy, ak ide o podobné činnosti.
Nakoniec ani nemožno očakávať od človeka, ktorý sa venuje výrobe nožov, že tu bude súhlasiť s nejakými normami pre hluk. Možno má v pláne aj vlastnú strelnicu v zastavanom území. Ktovie, čo mu ešte máta...,
korela
20.10.16,18:09
Janiela, to snáď nemyslíš vážne, porovnávať rekonštrukciu bytu s cirkulárkami? Predsa hygiena práce a jej bezpečnosť, ochrana zdravia ľudí tu bola vždy a aj bude, tak prečo to oponovanie? Raz sú normy nastavené, tak prečo by sa nemali dodržovať? Veď o nič nové tu nejde.
Janiela
20.10.16,18:26
Korela, vôbec ti nerozumiem. A to som si tvoj komentár prečítala dva razy.

Čo za oponovanie? Písala som o susedských vzťahoch. Určite neporovnám rekonštrukciu bytu a cirkulár. Keď mám byť presná - písala som o rekonštrukcii izby a nie bytu :) To je rozdiel, tomu ešte rozumiem.

Korela, písala som o svojej skúsenosti, nič viac.

Poďme k cirkuláru, tak 30 rokov dozadu sme doma kúrili drevom a ver, že vždy cirkulárky bežali a sekery ťali - 12 bytový dom a nikto neprotestoval. A ráno sa pílilo drevo a k večeru sa drevo rúbalo . Plyn vtedy nebol, ústredné v tehlových domoch - aspoň tu, kde ja bývam, ani náhodou. Povojnové bytovky, čo mám na to povedať.

Ináč - sused má kombi kúrenie doma - v zime beží na plyn, v jari a jeseni rúbe drevo do piecky. Nikdy by mi nenapadlo sťažovať sa. A ver, že najmä v jari prichádzam z práce domov po 10-12 hodinovej práci uťahaná na mraky. A v sobotu si rada poleňoším.

No a v závere: reagovala som na Misofta nie na teba a ešte som mu dala aj plusku. Tak aké oponovanie???
NEROZUMIEM
buchač
20.10.16,18:47
korela (Dnes 21:00) Tá mínuska je koho vizitka?Nakoniec ani nemožno očakávať od človeka, ktorý sa venuje výrobe nožov, že tu bude súhlasiť s nejakými normami pre hluk. Možno má v pláne aj vlastnú strelnicu v zastavanom území. Ktovie, čo mu ešte máta...,
==================
TERAZ, až teraz som Ti dal mínusku...aby si bola v obraze, tak si pozri čas udelenia vo svojich nastaveniach.

Hm...a akože mňa máta ?
-----------------------------
...a to som sa ešte ani nepozastavil nad tými technickými parametrami jednotlivých strojov.
----------------------------

ALE mne je to v podstate aj tak jedno a zopakujem už po X krát.
Mám fantastických susedov. Som rád, že ich mám. Oni sú tiež radi, že majú dobrých susedov.
Mimochodom...ja som taký, že hučím na strojoch v časoch bežných, hlavne doobeda. Sused, starý pán (Janko báči) si po obede zvykne dať šlófika, tak neprichádza do úvahy žiadne zapínanie strojov.

P.S.:
Plán strelnice v zastavanom území nemusím robiť.
Strieľam na dvore alebo na záhrade už nejaký ten piatok.
Si predstav, že mi môže každý (kľudne so starostom na čele) prášok do riti fúkať, lebo neporušujem literu zákona.
dmc
20.10.16,19:03
.... z netu

Pri obťažovaní hlukom je dôležitá tiež skutočnosť, či niekto vytvára hluk činnosťou, ktorú vykonáva pre seba alebo pre iných. Ak niekto vykonáva činnosť ako rezanie dreva cirkulárkou a vykonáva ju pre seba, pričom dodržuje primeranosť, napr. nepíli drevo počas celého dňa pracovného pokoja, môže sa jednať o vytváranie hluku primeranú pomerom. Ak by však mal neustále zapnutú cirkulárku alebo rezal drevo neustále pre iných, môže sa jednať o obťažovanie nad primeranú mieru.

zdroj: http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-pro-bono/2012/05/4263-pravna-uprava-susedskych-vztahov
korela
20.10.16,19:27
Mne sa vždy páči slovne spojenie - môže sa jednať, to znamená, že aj nemusí, a pre tieto nejednoznačnosti vzniká priestor pre spory.

Ak niekto vykonáva činnosť ako rezanie dreva cirkulárkou a vykonáva ju pre seba, pričom dodržuje primeranosť, napr. nepíli drevo počas celého dňa pracovného pokoja, môže sa jednať o vytváranie hluku primeranú pomerom
kukučka
20.10.16,19:51
No vidíš Jurajko, veď nakoniec aj pravdu napíšeš, Janko báči drieme a ty máš mašinky vypnuté, veď si ty ohľaduplný človek no a to isté by privítal shimiak od svojho suseda voči sebe i svojej chorej matke. Keby sa to dialo, raz, dvakrát, asi by nezakladal tému...
buchač
20.10.16,19:58
kukučka (Dnes 22:51) No vidíš Jurajko, veď nakoniec aj pravdu napíšeš, Janko báči drieme a ty máš mašinky vypnuté, veď si ty ohľaduplný človek ...
===================
Ale šak aj hej....ale odtál - potál.
Príklad z praxe ?
Minule prišiel domov susedovie syn. Hraje na trúbku v hradnej stráži. Príde domov a na celú dedinu vytrubuje...a pritom má na to čas v pracovnej dobe - je za to platený.
Nuž som sa mierne nasral...otvoril dvere na aute a dal na plné pecky poriadne tvrdý rock...a čakal, kto dlhšie vydrží.
Čo myslíš, koho to ako prvého prešlo ? ;)

Nik...ale vôbec nik sa nebol u mňa sťažovať. Nemali by proste šancu...
misoft
20.10.16,20:16
Dala si tu technické parametre, lenže si nezohľadnila ďalší fakt. Hladina akustického tlaku/výkonu (oba názvy sú rovnocenné) sa meria v určitej vzdialenosti od zdroja - sú na to presné postupy. Okrem toho hladina akustického tlaku klesá podľa vzdialenosti
- výpočet: Lp = LW+ 10 log (Q / 4 pr2)
Takže tých tvojich spomínaných 100dB bude možno u neho 60dB a menej.
Zákon je síce "nejednoznačný", ale fyzika je svyna... tá nepustí.
kukučka
20.10.16,20:19
No vidíš, ja by som pustila operu. :-)))
vicktor
21.10.16,07:59
Korela: "Nikto z mužov tu zatiaľ adekvátne a právne nezareagoval na zadanie témy. Dokola iba báchorky na odklonenie témy, ak ide o podobné činnosti."

Je tu dost adekvatnych reakcii, i ked viacero emotivnych ci posmesnych aj urazlivych.
Pravo? Ja som sa aspon opytal ci nejake VZN obce zakazuje pilit drevo. Ziadne staznosti nepomozu.
Ja som z mesta, ale manzelka z vidieka a tam na jesen cirkularky bezali v jednom kuse.

Ktosi navrhol nech sa mu ponukne ze pomoze. Mozno sa aj skamaratia a potom bude ustretovejsi.
Dalsi spomenul svoj pripad - neprisposobivemu nalozil (prispevok bol zbaleny ako spam). Pritom to bolo jedine uspesne riesenie.
korela
21.10.16,15:43
A v čom spočíva výpovedná hodnota tvojho príspevku v tejto téme?
misoft
21.10.16,15:51
To isté, ako TVOJ príspevok! Jeho výpovedná hodnota sa rovná NULE!
A keďže sa pýtaš, tak ti odpovedám a dávam ti mínus.
Oliwa
21.10.16,20:57
Vicktor, čo si išiel rýchlo vypnúť cirkulárku? :D
Susedské spolunažívanie nevyrieši žiadny zákon/VZN na pílenie/rúbanie/sekanie dreva či iné obťažovanie "nad mieru" hlukom, dymom, smradom... Na to stačí zdravý sedliacky rozum a trošku ohľaduplnosti... A žiť podľa "nerob iným to, čo nechceš, aby robili Tebe... V opačnom prípade je to len zdrap papiera, ktorým si možno akurát tak - zakúriť... Starosta a mestská polícia sú v tomto spravidla bezzubí, bezmocností, bez záujmu...Prídu, zaklopú, odídu... nanajvýš dajú blokovú pokutu, ktorá nič nevyrieši a život ide ďalej...
afrikánka
21.10.16,21:00
victor, tak to nie si sám.....nikto, nikdy nevie, ako buchač "zavalí"
kukučka
21.10.16,22:24
Lui pohov, už si dôchodkyňa, nič nemusíš dokazovať. To, že robí naschvál proste vieš. Hovorí sa tomu šiesty zmysel.
misoft
21.11.16,13:50
Tzv. rada úplne od veci..... dávam neužitočné.
bettylou
21.11.16,16:36
myslím, že za rok spáli max 10-15 kubíkov a to už je na veľký dom, to by si mu fakt mohol pomôcť, veď to je robota na 2dni pre jedného ak vieš píliť,
A niet nad popoludňajší odpočinok. Viem ako je to po nočnej, bývala som v dome rovno nad križovatkou, keď o 9tej začali hučať hore kopcom kamiony, ktoré sa pohýnali na zelenú, bolo po spánku. A sťažovať som sa tiež mohla na lampárni. Mali sme také ubytko od firmy.
Poobede som u bola taká hotová, že mi to bolo jedno. :D