EvaB.
20.10.16,05:57
Na susednom pozemku bola povolená stavba miestnej účelovej komunikácie právoplatným stavebným povolením. Keďže ide o líniovú stavbu, oznam o začatí konania bol na 15 dní vyvesený na miestnej výveske, čo som nevedela. V pondelok začali po vyrovnaní povrchu cesty (bagrom predch. piatok) pokladať samotný asfalt. Pretože robotníci tvrdili, že pôjdu na šírku 3m, lebo im to tak prikázal zadavateľ stavby, upozornila som ich, že v tom prípade budú zasahovať na môj pozemok. V práci pokračovali, volala som políciu, ktorá dočasne práce zastavila. V stredu však už bol asfalt položený. Pani na stav. úrade mi nevedala po telefóne povedať v rýchlosti žiadne informácie, v utorok bol neúradný deň a v stredu mi len dala nazrieť do stav. povolenia. Je tam písané, že sa upustilo od miestneho zisťovania, nakoľko sú stav. úradu známe miestne pomery, ďalej, že pod asfaltom má byť uvalcovaný štrk a trasa cesty má byť vyznačená geodetom a je premenlivej šírky. Problém je ten, že pani netuší, čo je podkladom pod navrhovanou stavbou (myslí si, že je tam poľná cesta - podľa nej blato a kamene) a stavba zasahuje do môjho pozemku. Už niekoľko rokov totiž riešim práve čiernu skládku stavebného odpadu, ktorá je navezená na tejto ceste a tvorí vlastne podklad. Mám už o tom právoplatné uznesenie z vyšetrovania, bol urobený znalecký posudok. O tomto všetkom vedela aj obec, aj staviteľ - boli v tejto veci vypočúvaní. Budem trvať na odstránení čiernej skládky, ktorá sa sype na môj pozemok. Táto povinnosť vyplýva nielen zo zákona o odpadoch, ale aj zo zákona o ochrane poľnohospodárskej pôdy. V tom prípade však dôjde k zosuvu tohto bordelu spod položeného asfaltu. Ako dosiahnuť odstránenie časti stavby z môjho pozemku a úpravu stav. povolenia v tom zmysle, že bolo vydané bez miestneho zisťovania a na základe nepravdivých informácií o podklade pod navrhovanou cestou, ktorý v prípade jeho odstránenia z môjho pozemku bude tvoriť nespevnený zosýpajúci sa podklad? Aké mám možnosti?
Ďakujem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.10.16,03:59
Neviem, do akej mieri Vám to obmedzuje užívanie Vašej nehnuteľnosti, ale v princípe a aj podľa zákona ste boli spomenutá v stavebnom konaní. Nič na tom nemení ani žiadna verejná vyhláška.

1. Verejná vyhláška nenahradza dokladovanie vlastníckeho alebo "iného" práva k pozemku, na ktorom sa robí stavba. Paragraf 58 a 139 ods. 1 stavebného zákona.

2. Navrhujem asi takéto poradie :
- dohodu, ak je možná
- dohoda môže byť aj o cene a peniaze,och (predaj, prenájom a pod.)
- ak zlyhajú dohody, tak návrh na preskúmanie rozhodnutia - návrh na obnovu konania podľa paragrafu 62 správneho poriadku. Jednoznačne platí, že ste boli spomenutý účastník konania, čo ma podstatný vplyv na konanie


Je dôvod na zrušenie stavebného povolenia, nakoľko došlo k porušeniu hmotného práva, nie len procesného.

Mimochodom, vlastník zastavaného pozemku je účastníkom kolaudačného konania (paragraf 78 SZ)