johnyk
29.06.06,12:16
Prosím o radu s nasledovným:

ako SZČO za rok 2005 - príjmy 217.192,- Sk, základ dane 6.427,- Sk
pri výpočte odvodov za SZČO od 01.07.2006 môžem postupovať nasledovne?

odovzdám výpis z DP 2005
platiť musím lebo som prekročil 82.800,- Sk
vymeriavací základ ba mal byť 6.427 / 12 / 2 = 268,- Sk, ale kedže minimálny vymeriavací základ je 6.900,- musím rátať z 6.900,- Sk


Okrem živnosti som aj zamestnanec a z toho vyplýva moja dilema – platiť / neplatiť?

Prednostne sa do sociálky platí z vymeriavacieho základu z pracovného pomeru.
Ako zamestnanec som mal priemerný mesačný príjem v roku menší ako 47.475,- Sk/mes.
Na základe toho by som nemal platiť žiadne nemocenské (prekročené 25.911), starobné by malo byť vo výške 9% z 6.900 = 621,- Sk (lebo si platím 2. pilier, čiže som sporiteľom starobného dôchodkového s sporenia), invalidné 6% z 6900 = 414,- Sk a rezervný fond 4,75% z 6900 = 328,- Sk.
Čiže pri DZ 6.427 Sk z roku 2005 mám dávať teraz mesačne 1.363,- Sk ???

V roku 2006 možno (ak budú odmeny) prekročím čiastku 51.822,- čo je max. vymeriavací základ. V tom prípade by som za SZČO nemal podľa môjho názoru platiť nemocenské vôbec (prekročené 25.911,-) a ak prekročím 51.822 nemal by som platiť ani dôchodkové. Rezervný fond solidarity musím platiť 328,- Sk ?

Ako postupovať?
Ak zaplatím 1.363,- Sk/mes. a príjem zo zamestnania budem mať vyšší ako 51.822,- Sk peniaze naspäť nedostanem a zaplatím 2x.
Ak nezaplatím a prekročím, bude to v poriadku?
Ako vysvetliť poisťovni, že nezaplatím za SZČO lebo platím ako zamestnanec?
Alebo mám zajtra 30.6. zrušiť živnosť a v pondelok 3.7. otvoriť novú?

Dúfam, že som to ako tak zrozumiteľne napísal, ešte raz prosím o radu.
Ďakujem
GEM
05.07.06,22:53
Odpoveď na tento konkrétny prípad je zaujímavý aj pre mňa
KEJKA
06.07.06,07:14
°SP v rôznych pobočkách postupuje rôzne.
Ale ak aj zaplatíš viac, požiadaš o prepočet z dôvodu súbehu PP a SZČO, vznikne preplatok, ktorý sa započíta na budúce preddavky.
...........
Jedna známa zasa nosí výplatné pásky a každý mesiac dopláca len do toho maxima, čiže si ten horný limit stráž. To považujem za nepraktické.
jajka
06.07.06,11:34
Ja som tiež SZČO a súčasne zamestnanec. Ja raz ročne pošlem žiadosť do SP o vrátenie preplatku na poistnom, z dôvodu prekročenia max. vymer. základu a oni si podľa rodného čísla vypočítajú, koľko mi vrátia. Zatiaľ mi to vždy sedelo presne na korunu.
johnyk
06.07.06,19:26
Ďakujem za radu.
Norton
10.07.06,15:36
zdravim mam podobny dotaz chcem si popri zamestnani spravit zivnost. z toho co som sa docital predpokladam ze odvody do SP zatial nebudem musiet platit, ale ako to je so ZP? musim platit do ZP aj zo zivnosti a aj zo zamestnania? alebo staci nabuduci rok spravit rocne zuctovanie a tam to vysporiadat? za Vase odpovede vopred dakujem.
Rasto
katkaj
11.07.06,06:09
zdravim mam podobny dotaz chcem si popri zamestnani spravit zivnost. z toho co som sa docital predpokladam ze odvody do SP zatial nebudem musiet platit, ale ako to je so ZP? musim platit do ZP aj zo zivnosti a aj zo zamestnania? alebo staci nabuduci rok spravit rocne zuctovanie a tam to vysporiadat? za Vase odpovede vopred dakujem.
Rasto

Ak máš príjem zo živnosti popri zamestnaní tak odvody do ZP si určuješ sám. Pokiaľ si určíš vymeriavací základ z ktorého ti vyjdú odvody menšie ako 100,- tak neplatíš. Je to na tebe, pokiaľ predpokladáš veľké príjmy zo živnosti tak si môžeš platiť preddavky aby si nemal potom veľký nedoplatok pri ročnom zúčtovaní. Alebo nemusíš si platiť nič a vysporiadaš si to pri RZZP;)
Norton
11.07.06,13:44
Ak máš príjem zo živnosti popri zamestnaní tak odvody do ZP si určuješ sám. Pokiaľ si určíš vymeriavací základ z ktorého ti vyjdú odvody menšie ako 100,- tak neplatíš. Je to na tebe, pokiaľ predpokladáš veľké príjmy zo živnosti tak si môžeš platiť preddavky aby si nemal potom veľký nedoplatok pri ročnom zúčtovaní. Alebo nemusíš si platiť nič a vysporiadaš si to pri RZZP;)

Ďakujem za odpoveď. Nepredpokladám nejaké väčšie príjmy takže to nechám na to RZZP.