miro.lv
29.06.06,12:01
Dobrý deň všetkým,

Chcel by som Vás poprosiť či mi niekto vie poradiť s týmto problémom.
Sprostredkoval som pokrytie strechy jednému známemu z Rakúska. Prácu vykonali naši živnostníci pokrývači, pričom každý mal spísanú zmluvu o dielo s majiteľom a po ukončení práce mu každý jeden vystavil faktúru. Posledný deň prišla kontrola a o dva týždne dostal majiteľ pokutu 2500 euro za každého pokrývača, vraj za prácu na čierno?! O rok na to prišla pokrývačom výzva na zaplatenie sociálneho poistenia vo výške cca 250 euro. Prosím poraďte niekto či je to v súlade so zákonmi EÚ a ako by sa tomu dalo vyhnúť.

Vopred Vám ďakujem za ochotu,
miro.lv
Fany
29.06.06,10:11
Na podnikanie v zahraničí so slovenským ŽL musí mať podnikateľ potvrdenie z kraj.úradu - odboru živn.podnikania, umožňujúce uchádzať sa o vydanie živnostenskej koncesie v čl.krajinách EÚ. Poplatok je 200 Sk, vydajú ho do 30 dní. S týmto dokladom by sa potom mal hlásiť v konkrétnej krajine a žiadať o uznanie kvalifikácie, inak mu náš živnostenský list neplatí a podníká vlastne načierno.Viď "1000 riešení 4/2006 str.130-132 od Poradcu.
miro.lv
29.06.06,10:39
Ďakujem Fany,
tieto informácie mám, ale oni tam boli minulý rok iba raz a to od pondelka do piatku, nejedná sa o výnimočné podnikanie? Ako by to bolo pri takomto prípade? A pri tej výzve na zaplatenie toho sociálneho poistenia mi neviete poradiť? Majú právo také niečo žiadať ak si všetko riadne platia na Slovensku?

ešte raz ďakujem,
miro