alohamercy
21.10.16,14:08
Ako účtovať ak konateľ kupuje PHM a na jednom bločku je účtovaný aj nákup napr. nápojov, novín a pod. pričom určite to nepôjde do daňových nákladov? Spoločnosť je platcom DPH.
Stretla som sa s takým názorom, že tvz. osobnú spotrebu nebrať do úvahy a účtovať iba spotrebu PHM..... Je to správné?
Soňa K
21.10.16,12:16
Môžeš účtovať nákup PHM ako prijaté zd. plnenie a do rozpisu DPH do riadku V sumu spolu za nedaňové výdavky. Potom zaúčtovať na 513 alebo ned. 548, ak to platí v hotovosti, tak sa dá zaúčtovať aj doklad na sumu len za PHM, v prípade platby kartou nie.
karakul
21.10.16,12:49
... malá poznámka: osobná spotreba - zamestnanca, konateľa ani spoločníka nie je nedaňový náklad spoločnosti.
Consultix
21.10.16,13:41
Napoj, ktory si kupi konatel pri tankovani urcite nie je naklad na reprezentaciu. Taktiez to nie je nedanovym vydavkom spolocnosti, nakolko v tomto pripade vznika nepenazny prijem konatela a ten by sa mal dodanit. Jednoznacne sa jedna o osobnu spotrebu konatela, takze firme vznika voci nemu pohladavka evidovana na 355.
Consultix
21.10.16,13:43
Nemyslim si, ze je spravne uctovat hotovostny vydaj v inej sume, ako je na doklade. Urcite nie v pripade, ak uctujem doklad priamo do pokladne. Ak by konatel predlozil vyuctovanie nakupov v hotosoti, ktore sa mu nasledne preplatia, tak je mozne, aby sa do vyuctovania zahrnula len cast, ktora bola predmetom nakupu v mene firmy.
alohamercy
21.10.16,14:23
tak ako sa to potom zaúčtuje? uplatňuje si 80% paušál na PHM.... účtuje v Omege .... 80% paušál je prednastavený ale ako dať do jedného účtovného prípadu aj ten nákup navyše a účtovať to na 548 alebo na 355?
Consultix
21.10.16,14:43
A v Omege sa nedaju nahodit na jeden doklad polozky? Jeden doklad nakup PHM s rozuctovanim na danovu a nedanovu cast, na dalsej polozke vznik pohladavky na 355.
PS: Minus som nedaval ja, aby nedoslo k nedorozumeniu...
Soňa K
21.10.16,16:30
V jednoosobovej sročke by som chcela vidieť, ako účtuješ na 355 a konateľ peniaze vracia do kasy alebo na bú. Roky to takto odpisujem na nedan. výdavky a nikdy som s tým nemala problém.
karakul
21.10.16,16:41
... nooo, na Tvojom mieste by som rozhodne kľudne nespával
Consultix
22.10.16,07:42
Nemam s tym problem nikde. Ja som ich uctvonik, nie ich sluha. V uctovnictve plati to, co poviem ja, preto ma predsa plati, lebo ja sa v tom vyznam a on nie. Ak to klient neakceptuje, tak nech sa paci, moze si vybrat ineho dodavatela uctovnich sluzieb.
Nevidim vobec problem v nauctovani takychto platieb na 355. To, ci to splati aj realne na ucet je jeho zodpovednost, ale s nezodpovednymi klientmi je ajtak lepsie sa rozlucit :)
Soňa K
22.10.16,08:16
to by som nemala z čoho žiť a bolo by mi zlééééééééé
Consultix
22.10.16,08:44
Tak ostava este moznost vychovat si tych klientov :)