miki158
21.10.16,18:59
Moja 14 rocna dcera chce ist byvat ku mne. Mladsia chce ostat u matky. Obe deti ma zverene moja byvala manzelka. Chcem podat ziadost o zverenie starsej dcery. Bude brat sud do uvahy, ze to chce aj ona. Budem musiet platit vyzivne na druhu dceru? V akom zakone to najdem, v zakone o rodine som nic take nenasiel. Dakujem.
misoft
21.10.16,17:04
Pokiaľ požiadaš o zverenie do starostlivosti a bude ti vyhovené, ty potom požiadaš o zrušenie výživného na dcéru, ktorá bude v tvojej starostlivosti a na druhej strane bude tebe na ňu posielať matka výživné.
Avšak výživné bude naďalej platiť na dcéru, ktorá bude u matky.
Mária27
21.10.16,17:41
Každé dieťa má iné potreby priznáva sa mu výživné zvlášť - aj iná výška výživného.

zákon o rodine:
§ 76
(1) Výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu.
(2) Proti pohľadávkam na výživné je započítanie vzájomných pohľadávok prípustné len dohodou. Ak ide o výživné pre maloleté deti, započítanie nie je možné.
miki158
01.11.16,09:49
Ďakujem a chcem sa ešte opýtať, mám to dať do jedného návrhu na súd alebo sa to musí riešiť samostatne?
misoft
01.11.16,15:09
Spolu s návrhom aj určenie výšky výživného. A pokiaľ by si ty platil výživné na to druhé - môže sa dohodnúť na vyrovnaní pohľadávok - t.z. koľko má dať ona a koľko ty a potom by sa platil rozdiel. Ale to určí súd. Ty však nepodávaš návrh na zverenie, ale návrh na zmenu rozhodnutia o zverení ..... pretože o zverení už bolo rozhodnuté, ale ty potrebuješ ten návrh zmeniť.
miki158
08.11.16,15:22
Dakujem.