mackoivan
22.10.16,09:34
Známemu ovisli hliníkové drôty vzdušnej elektrickej prípojky do rodinného domu až tak, že sa nulový vodič už dotýka oplechovania. Kúpil si kábel s tým, že si vzdušné vedenie vymení za káblové. (aj s nosným lankom)
Môže si dať pripojiť tento kábel elektrikárovi od poistkovej skrini na uličnom stĺpe až pred elektromer v skrini v stene domu? Elektromer pred pár rokmi už vymenili - je to nový typ.
Treba do toho zapojiť dodávateľa elektriny? tí sú veľmi drahí.
Consultix
22.10.16,08:49
Dodavatel s tym nema nic spolocne. Je to vecou distribucnej spolocnosti.
pri zmene pripojenia moze hrozit, ze velmi iniciativny technik Vam urci novy bod pripojenia a povinnost umiestnit meranie na mieste dostupnom z volneho priestranstva.
V minulosti budovala distribucia vedenie az po meranie, dnes si zo stlpu/rozvodne buduje pripojku odberatel. Takze stara pripojka by mala byt vo vlastnictve distribucie, urcite by som ich pri vymene neobisiel. Ak si to vymenis na vlastne naklady, namali by nic uctovat, dodavatela si mozes zvolit sam.
mackoivan
22.10.16,08:56
vlastne teraz mi došlo, že som sa dovolal najprv dodávateľovi potom aj distribútorovi- ten ma odporučil na tých, ktorí riešia poruchy - takže to skúsim doriešiť s nimi , ale či to povolia vo vlastnej réžii neviem. Asi to budú chcieť robiť sami.
expeeert
22.10.16,09:27
Po elektromer je to vo vlastníctve distribúcie a je to aj ich porucha. Takže ja by určite nič neriešil vo vlastnej réžii, ale oslovil distribúciu - poruchovú službu.
mackoivan
22.10.16,10:11
a čo keď k ovisnutiu drôtov došlo z viny nestabilného nastrešníka, alebo opravou strechy, ktorá vyrovnala prehnutie pod drôtmi a z toho dôvodu sa strecha priblížila k drôtom?
misoft
22.10.16,17:58
Pochybujem. AL káble majú snahu sa "naťahovať". Takže ak sú to fakt AL vodiče, nech to nahlási na poruchy distribučnej spoločnosti - je to stále ešte ich vedenie a sú povinní odstrániť havarijné stavy - a tento nebol spôsobený pripojením spotrebiteľom.
mackoivan
23.10.16,10:25
dík
deniel90101ma
16.11.16,18:26
Takze urcite to nerieste tak. Najdite si elektrikára. Alebo ak niekoho máte dohodnite si ho na urcitý dátum cca 2 dni pred príchodom elektrikára zavolajte na poruchovú službu že chcete odblombovat elektromer z dovodu výmeny / že sa pokazil . Oni vám dajú termín napr.že ok do týždna to dojdú zablombovat.