Tatiana Ha
22.10.16,11:51
Dobry den, chcem poziadat o radu ako postupovat pri zapreti otcovstva. Zila som v dlhodobom vztahu, pocas ktoreho som sa ale zoznamila s niekym inym a po case sa rozhodla opustit predosly vztah a zacat vztah s tymto novym partnerom. Po kratkom case na to som zistila, ze som tehotna. Narodilo sa mi dietatko a ja som automaticky ako otca dala zapisat svojho noveho druha. Avsak dieta je ocividne od predosleho partnera, ktory je ochotny sa k nemu priznat. Novy partner je vsak koli tomu urazeny, zdrziava sa v zahranici a nechce s tym nic mat. Da sa zapretie otcovstva urobit aj bez jeho ucasti na konani? Dakujem.
kopretinka
22.10.16,11:27
nový partner s tým nechce mať nič....s čím?
draik
22.10.16,11:42
Návrh na zapretie otcovstva môžte v zákonnej lehote podať aj Vy.
Tatiana Ha
22.10.16,13:12
Ak by som podala navrh na zapretie otcovstva, novy partner nechce ist na pojednavanie. Ale mozno ani nebude musiet?
Tatiana Ha
22.10.16,13:14
Lenze ja som sa chcela vyhnut tomu, aby dieta slo na DNA test, a predpokladam, ze to by bolo mozne len vtedy, ked by novy partner bol ochotny sa dobrovolne otcovstva vzdat...??
rosk
24.10.16,08:15
Podstatné je určiť, akým spôsobom prišlo k určeniu otcovstva tvojho partnera. Nepíšeš, že by ste boli manželia - v takom prípade by otcovstvo dieťaťa bolo určené tzv. prvou domnienkou otcovstva, teda že otcom dieťaťa je manžel matky dieťaťa (§85 zákona o rodine); v takom prípade môžeš ako matka zaprieť otcovstvo dieťaťa do 3 rokov od narodenia dieťaťa (88 ods. 2 ZoR). Ak ste manželmi neboli a otcovstvo otca dieťaťa je určené druhou domnienkou, t.j. súhlasným vyhlásením rodičov (§90 ZoR), potom môžeš otcovstvo zaprieť do 3 rokov odo dňa, kedy prišlo k jeho určeniu (§93 ods. 2 ZoR), t.j. de facto odo dňa jeho zápisu na matrike. Rozdiel je dôležitý z dôvodu počítania lehoty na zapretie otcovstva. Ak lehota uplynula, potom môže podať návrh na zapretie otcovstva dieťa samo, samozrejme zastúpené kolíznym opatrovníkom, pričom takéto zapretie musí byť v záujme dieťaťa (§96 ZoR). To že súčasný otec nespolupracuje a nesúhlasí je irelevantné - súd sa s tým vysporiada.