Iveta Maťašovská
29.06.06,12:55
Prosím o radu ako zaúčtovať DPH v JU nakup ojazdene mot, vozidlo FORD Transit t.j. užitkové vozidlo z nemecka
na fakture nie je DPH uvedené § 6a v spojení s § 4 č. 1b
čítala som tému nakup ojazdeneho mot, voz., ale to bolo osobne auto . Auto je zakupene pre potreby firmy.
Použijem samozdananie ?
ALBO
29.06.06,19:22
Pri nakupe noveho dop.pr. sa uplatnuje §11 nasho zakona, ide o nadobudnutie tovaru, pri ktorom tovar dodavatel oslobodi a odberatel samozdani. Ak ste platitel a auto nie je osobne tak odvediete dan na vystupe a uplatnite na vstupe.Definiciu noveho DP najdete v § 11.
Ak sa nejedna o novy DP tak ak ste obaja platitelia ide tiez o dodanie tovaru podla § 11. A teda samozdanenie na vasej strane.
Ak je dodavatel neplatitel a vy ste platitel nic sa nesamozdanuje.
Predpokladam, ze ste platitel tak ine moznosti nerozoberam.
ekonom1
30.06.06,04:20
Malo by sa o tom aj účtovať. Ale v JU neviem. V priznaní DPH to uvedieš v R01(základ dane) a R02 (DPH vstup) potom R04(základ dane), R16(DPH výstup) a samozrejme v sumároch.
Ja by som to zaúčtovala aj v peňažnom denníku a to v jednom riadku aj vstup aj výstup.:p
Iveta Maťašovská
06.07.06,16:18
Pri nakupe noveho dop.pr. sa uplatnuje §11 nasho zakona, ide o nadobudnutie tovaru, pri ktorom tovar dodavatel oslobodi a odberatel samozdani. Ak ste platitel a auto nie je osobne tak odvediete dan na vystupe a uplatnite na vstupe.Definiciu noveho DP najdete v § 11.
Ak sa nejedna o novy DP tak ak ste obaja platitelia ide tiez o dodanie tovaru podla § 11. A teda samozdanenie na vasej strane.
Ak je dodavatel neplatitel a vy ste platitel nic sa nesamozdanuje.
Predpokladam, ze ste platitel tak ine moznosti nerozoberam.
Ďakujem za odpoveď
M3G
06.07.06,18:15
Pri nakupe noveho dop.pr. sa uplatnuje §11 nasho zakona, ide o nadobudnutie tovaru, pri ktorom tovar dodavatel oslobodi a odberatel samozdani. Ak ste platitel a auto nie je osobne tak odvediete dan na vystupe a uplatnite na vstupe.Definiciu noveho DP najdete v § 11.
Ak sa nejedna o novy DP tak ak ste obaja platitelia ide tiez o dodanie tovaru podla § 11. A teda samozdanenie na vasej strane.
Ak je dodavatel neplatitel a vy ste platitel nic sa nesamozdanuje.
Predpokladam, ze ste platitel tak ine moznosti nerozoberam.

Ešte ma napadla jedna možnosť, myslím, že to je jediná možnosť, pri ktorej sa nesamozdaňuje auto:
Ak je dodávateľ platiteľ, vy ste platiteľ, nič nesamozdaňujete, ak dodávateľ predáva osobné auto, ktoré nespĺňa podmienky nového DP(t.j. ojazdené vozidlo).
Iveta Maťašovská
07.07.06,09:18
Mohla by som poprosiť aby si mi to vysvetlil bližšie a kde to nájdem v zákone M3G . Dík
M3G
08.07.06,11:16
Mohla by som poprosiť aby si mi to vysvetlil bližšie a kde to nájdem v zákone M3G . Dík

Zákon o DPH, §44a v nadväznosti na §42, v nadväznosti na §49 ods. 7a.

Inak dodanie podľa §43 by to bolo iba vtedy, ak by to bol nový dopravný prostriedok(čo sa stále spomína v zákone) alebo by to bolo úžitkové auto-čo je tvoj prípad, t.j. použiješ samozdanenie.