VieraB
29.06.06,13:10
Prajem Vám pekný deň. Dúfam, že dobre zadám tému, ktorá tu ešte nebola. Ak spravím chybu prosím prepáčte som tu nová. Môj problém som skúšala hľadať ale márne. Mzdy neovládam a preto Vás prosím o radu.
Od 12/04 som bola zamestnaná na dobu určitú na 1/2 roka a vždy sa mi predlžovala. Od 05/06 som PN. Som tehotá a na MD nastupujem 10/06. Zamestnávateľ mi dal výpoveď skončenie doby určitej 06/06. Chcem Vás poprosiť o radu. Ako som v niektorých príspevkoch čítala som v ochrannej dobe. Je pre mňa výhodné byť PN (do začiatku materskej, alebo radšej ísť na úrad práce? Ešte dodám moja mzda bola minimálna. Neviem či som správne pochopila ak by som išla na úrad práce a dobrovoľne si platila nemocenskú, dostala by som podporu viac ako PN? Môžete mi pomôcť sa v tom zorientovať? Ďakujem Vám všetkým za rady. Viera
VieraB
29.06.06,17:01
Prosím, viete mi niekto poradiť čo je pre mňa výhodnejšie, či PN alebo úrad práce?:mee: :mee: :mee: Ďakujem za každú radu.
Viera
VieraB
30.06.06,05:15
Môj problém je asi zložitý, ale aj tak Vám všetkým ďakujem za pozornosť.
Fany
30.06.06,05:47
Neviem, či ti budem vedieť veľmi pomôcť, ale nikto sa ti neozýva, tak aspoň načnem túto diskusiu.
V prvom rade si myslím, ak máš prac.zmluvu na dobu určitú do 6/06, potom sa na teba v tomto nevzťahuje ochranná doba. Pracovný pomer by ti mal končiť 6/06, ak sa ďalej neobnoví. Ak budeš PN, prvých 10 dní ti platí zamestnávateľ, ostatné dni, resp. dni, kedy už nebudeš zamestnaná u toho zamestnávateľa budeš mať PN zo SP. Keďže si mala minimálnu mzdu, potom ani PN nebude bohvieaké, ale ani nezamestnanecké. Ale tiež si osobne myslím, že to nezamestnanecké by bolo o niečo viac. Ak ale skončí tvoj pracovný pomer, prestane sa za teba odvádzať nemocenské. Ak teda budeš chcieť dostávať materskú, mala by si si to asi ozaj platiť dobrovoľne, ale to by som sa radšej išla osobne spýtať do SP, ako to v takom prípade je a koľko by ti to vyšlo. V tomto žiaľ viac neviem. Snáď sa ti ešte niekto k tomuto ozve a doplní, resp.opraví.
uko
30.06.06,06:46
najvýhodnejšie by ti bolo rýchlo sa zamestnanať u niekoho kto by ti dal hrubu mzdu vo vyske maximalneho zakladu na nemocenske poistenie. je to nieco cez 20000 teraz neviem presne. stacilo by len na par dni aby ho to nevyslo draho. potom by si isla na PN a z PN rovno na MD. mala by si vysoku PN aj MD. to plati teraz, zatial neviem ako to bude ked sa zmeni zakon o Soc. poisteni
jankasm
30.06.06,07:08
Od 1.7.2006 je maximálny VZ 25911,-Sk.
To čo bolo v predchádzajúcom príspevku platí aj po 1.8.2006. Musíš splniť podmienku nemocenského poistenia zo zamestnania 270 dní v posledných dvoch rokoch, a ak by sa ti podarilo uzatvoriť ten nový pracovný pomer pred nástupom na MD, tak sa ti bude počítať z nového VZ.
AJED
30.06.06,07:20
keď si bola zamestnaná od 12/04 nemáš nárok na nezamestnanecké, lebo nemáš platené 3 roky z posledných 4 rokov / neplatí keď si bola zamestnaná aj predtým/ a myslím si, že keď by si sa dobrovoľne poistila, určíš si sama vym. základ z ktorého budeš platiť 4,4% mesačne a z tohoto vym.základu budeš dostávať PN vo výške 25% prvé tri dni a potom 55%, ale podľa mňa by si mala ísť na SP ešte dnes, aby si bola prihlásená od 1.7.2006, lebo dobrovoľne sa nedá spätne prihlásiť a aby ti tieto dva víkendové dni nechýbali, lebo keď si dobrovoľne prihlásená musíš byť nemocensky poistená 270 dní, čo by asi bolo v tvojom prípade, lebo si bola zamestnaná, len neviem či sa do toho počíta aj PN/ asi hej/, na ktorej si od mája. A asi by si ju musela aj prerušiť,lebo keď si PN neviem či sa dá prihlásiť dobrovoľne. Máš to veľmi komplikované a soc.poisťovňa, že má pekne dlhé rady a teba podľa mňa súri čas. A tiež si myslím, že zaplatiť si odvody zo vym.základu 4,4% sú lacnejšie ako platiť odvody z 20000 hr.mzdy / 48,6% + daň zo mzdy/
VieraB
30.06.06,07:43
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady. Ešte prosím. to znamená, že ochranná doba už nie je a predlžovanie PN nemá význam. Ale mohla by som sa dobrovoľne poistiť povedzme na 2 týždne a potom ísť na PN. Dobre tomu rozumiem a dá sa to vôbec? A na úrad práce sa nemusím hlásiť. Neviem či niekoho nájde kto by ma zamestnal. Ďakujem.
uko
30.06.06,12:03
dobrovoľné poistenie ti podľa mňa pomôže len na PN. na materskú nie, lebo tam musí byť splnená tá podmienka 270 dní. ako písala AJED. to s tým zamestnaním je pre teba úplne najlepšie riešenie. ak by si našla niekoho, kto tomu rozumie, verí ti a je prístupný pomôcť ti, mohla by si sa s ním dohodnúť napríklad aj tak, že mu dáš peniaze na odvody, ktoré za teba ako zamestnanca za tých pár dní zaplatí. oplatí sa ti to, lebo máš šancu dostávať materskú šesť mesiacov po vyše desať tisíc.... si to vynásob:p
ajobs
30.06.06,13:18
dobrovoľné poistenie ti podľa mňa pomôže len na PN. na materskú nie, lebo tam musí byť splnená tá podmienka 270 dní. ako písala AJED. to s tým zamestnaním je pre teba úplne najlepšie riešenie. ak by si našla niekoho, kto tomu rozumie, verí ti a je prístupný pomôcť ti, mohla by si sa s ním dohodnúť napríklad aj tak, že mu dáš peniaze na odvody, ktoré za teba ako zamestnanca za tých pár dní zaplatí. oplatí sa ti to, lebo máš šancu dostávať materskú šesť mesiacov po vyše desať tisíc.... si to vynásob:p

To VieraB : súhlasím s týmto príspevkom. Mala by si sa zamestnať napr. od 6.7.2006 a po niekoľkých dňoch zamestnania z max. VZ 25.911 Sk (ako písala jankasm) ísť na PN - budeš dostávať nemocenské vo výške 55% horeuvedenej sumy. Potom aj materské v októbri 2006 sa ti bude počítať z tohto VZ. Musíš však splniť podmienku nemocenského poistenia zamestnanca 270 dní v posledných 2 rokoch pred dátumom pôrodu.