Iko-RV
23.10.16,16:11
Mám 30 rokov a od narodenia som slepý na jedno oko. Dlho som si nepripúšťal, že by som bol odkázaný na poberanie ID, preto som si ho začal vybavovať až teraz. Zbežne som prebehol niektoré zákony a fóra na danú tému a bol som v tom domnení, že na vznik nároku nepotrebujem mať žiadne odpracované roky. Na pobočke SP som pracovníčke od začiatku hovoril, že moja invalidita vznikla pri narodení a viem to aj dokázať nálezmi od lekára. Napriek tomu odo mňa začala požadovať rôzne potvrdenia atď. a začala mi rátať roky a dni dôchodkového poistenia. Podvolil som sa, s tým, že asi som niečo zle pochopil. Nakoniec vyrátali, že som mal odpracované niečo cez 1,5 roka a musel som doplatiť 4 mesiace dôchodkového poistenia, aby som mal požadované 2 roky. Aj keď s nevôľou, ale vyhovel som, aby som už konečne niečo dostal. Teraz je to v štádiu, že mi vyrátali výšku ID (smiešnych 98€) a vybavujú s UPSVaR vrátenie dávok v hmotnej núdzi za tie 3 roky, na ktoré som ID žiadal spätne.

Po podrobnom prečítaní zákona 461/2003 som v §73 ods 4 našiel, že v mojom prípade pri invalidite z detstva mali automaticky počítať OMB 0,67. OMB mi vyrátali 0,4948. Nechcem teraz vyzerať ako nenažranec, ale v mojej situácii nie je jedno, či mi priklepnú 98€ alebo 133€.

Plynie mi lehota na odvolanie, takže by som sa chcel odvolať na ten zmienený paragraf. Chcem aby mi to prerátali už s prihliadnutím na to, že som invalid od narodenia a aby mi rátali OMB 0,67. Jediné čo neviem je, či ten paragraf pre mňa stále platí aj napriek tomu, že som si ten ID z mladosti nenárokoval hneď ako som skončil školu (r.2006), ale až teraz ako 30 ročný. Takže otázka je či ten §73 ods. 4 stále platí aj pre mňa.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#cast1

Ďakujem.
Mária27
23.10.16,14:45
Žiadaj prehodnotenie invalidného dôchodku v zmysle § 70 ods. 2 zákona 461/2003, nakoľko si presvedčený, že spĺnaš všetky podmienky na priznanie invalidného dôchodku z mladosti. Priznať ho žiadaj od 18. roku života s výplatou 3 roky od podania žiadosti. Pozri § 112. Prípadné potrebné doklady doložíš.
Zároveň žiadaj vrátenie doplatenia poistenia ako platby bez právneho dôvodu. Pozri § 145.
Nemáš ani inú možnosť, treba to skúsiť. Ak by ti nevyhoveli ani na odvolacom orgáne, môžeš ísť na súd - nemusíš platiť ani mať advokáta.
Daj si tu hore vyhľadať aj iné témy o invalidnom dôchodku z mladosti.
Iko-RV
23.10.16,15:54
Ďakujem za veľmi rýchlu odpoveď, veľa ste mi pomohli. Chcem sa ešte uistiť ako ste mysleli tú žiadosť o prehodnotenie. Má to byť súčasť toho odvolania, alebo nemám dávať odvolanie vôbec, ale len čisto túto žiadosť o prehodnotenie? Momentálne soc. poist. rieši to vyrovnanie s UPSVaR, ale pri ich rýchlosti to potrvá ďalšie 2 mesiace (už teraz to vybavujem od zač. januára). V tomto poslednom liste od nich kde mi toto oznamujú bola zmienka o 30 dňoch na odvolanie (to končí okolo 12. novembra). Asi sa pýtam blbosti, ale veľmi sa v týchto úradníckych postupoch nevyznám.
Mária27
23.10.16,16:20
Normálne odvolanie v lehote ako píšu v poučení - donedávna to bol opravný prostriedok. Konanie je v § 172 - 225 zákona o soc. poistení.
Teraz sa menili zákony o súdoch - je nový Správny súdny poriadok = zákon 162/2015. Správna žaloba v sociálnych veciach je od § 199. Je to veľa zmien v zákonoch - ešte sa to každý len učí. Ale to by aj tak ešte trvalo nejaký čas, kým by si podával žalobu.