Adorable
24.10.16,14:32
Dobrý deň,
prosím o radu, keďže som v zákone o evidencii obyvateľstva som nenašla inštrukcie: Chceme prihlásiť naše dieťa na trvalý pobyt na adresu našej nehnuteľnosti avšak na tejto "novej" adrese nie sme prihlásení ani ja ani manžel ani iná dospelá osoba. Je to možné? Môže mať maloleté dieťa trvalý pobyt na adrese, kde nie je prihlásený k trvalému pobytu matka alebo otec alebo iný zákonný zástupca? resp. Musí mať dieťa mladšie ako 15 rokov trvalý pobyt na rovnakom mieste ako zákonný zástupca? Ktorý zákon to rieši prosím? Ďakujem! Dôvod: škola
ivka70
24.10.16,12:40
Podla vsetkeho zakon takuto situaciu neriesi (riesi len novorodencov, ktori maju primarne TP ako matka, ak sa rodicia nedohodnu inak), takze so suhlasom oboch rodicov by mohlo mat dieta ini TP ako oni obaja.
misoft
24.10.16,13:03
Zákon predpokladá totiž to, že maloleté dieťa má trvalý pobyt totožný s trvalým pobytom rodičov (pripadne rodiča, ktorému je zverené do starostlivosti). Maloleté dieťa teda nemôže mať iný trvalý pobyt ako zákonní zástupcovia/ zákonný zástupca.
ivka70
24.10.16,13:20
Nie je to nikde striktne vylucene a zakon nemoze prepokladat. Ten bud nieco zakazuje - a teda to nejde alebo nieco prikazuje - a musi sa to. Ak nieco neriesi, neznamena to automaticky predpoklad, ktory pises. Dokonca som nasla jednu pravnu radu, kde pravnik tvrdi, ze je mozne dietu (5 rocnemu) so suhlasom oboch rodicov zmenit TP z znamenu. Ze je to sice nestandardne ,ale nie nemozne.
To ,co pises, plati len u novorodenca, tam to zakon riesi.
misoft
24.10.16,13:24
My však nevieme vek dieťaťa (neupresnila).... takže....????
ivka70
24.10.16,13:28
Je tam dovod - skola, cize to bude asi predskolak a potrebuju ,aby patril do spadovej skoly, kde sa inak nedostane, ked nebude mat v obci TP. Co plati aj o skolakovi ZS, ak ma skola plnu kapacitu obsadenu.
misoft
24.10.16,13:34
Jááááj - iskola :D. Trochu netradičné riešenie (ako u všetkého, čo sa v našej krajine musí podstúpiť.....)
Mária27
24.10.16,18:04
aj so súhlasom jedného zákonného zástupcu s rodným listom dieťaťa a listom vlastníctva
vicktor
25.10.16,09:20
Ja som toto riesil pre vysokoskolaka a suhlasit sme museli obaja rodicia = obaja 1/1 spoluvlastnici bytu.
Mária27
25.10.16,09:32
To je tá svojvôľa/neznalosť úradníkov, Udelenie súhlasu trvalého pobytu vlastnému dieťaťu vo vlastnej nehnuteľnosti je bežná záležitosť. Ja som to dieťaťu vybavila so splnomocnením jedného rodiča.