MySpace
25.10.16,17:13
Je pravda, že keď mi napadá do základov hlina z okolia, všetka sa musí pravidelne pracne odzametávať pred ďalšou vrstvou betónu, lebo neviaže na betón? Vie mi niekto poradiť? Spôsobuje to problémy?
sosak
25.10.16,15:37
Nie som stavbár, ale pokiaľ sa nemýlim, tak sa základy betónujú naraz a vtedy tam hlina nemá ako napadať, však je tam debnenie - šalung. Samozrejme hlina má iné zloženie ako betón a to môže spôsobovať problémy a betón sa nenaviaže na podklad. Hlinu treba v každom prípade odstrániť
MySpace
25.10.16,15:40
Naši to doma žiaľ robia postupne a realizácia základov sa ťahá, zároveň mám psíka, ktorý tam tu hlinu raz dva zosype. Tiež si myslím, že robiť naraz by bolo lepšie, ale u nás vždy nejako rýchlo uletí deň, plus počasie. Ďakujem za odpoveď. Uvidím, čo ešte na to iní napíšu.
afrikánka
25.10.16,15:50
To akože je do zeme vykopaný základ a vaši ho postupne betónujú po vrstvách? To sa predsa vždy robí naraz...
MySpace
25.10.16,16:04
Nevyznám sa v stavbe, ale oni to riešili najprv tak, že po vykopaní jamy a jej vyrovnaní sa dal podkladový betón. Ten nechali odstáť niekoľko dní, vraj aby poriadne stvrdol. Potom, ale stále padala na neho hlina a nečistoty, tak sa to dokola zametalo, aby sa lepšie dali na ňom plánovať ďalšie fázy. Potom sa položili základový pás z betónových tvárnic, ktorý sa vyrovnával s pomocou drevených klinov a ostatných pomôcok na to určených. Zas sa z nich musela hlina zametať, keďže prešiel nejaký čas medzi ich rozložením a ich samotným zaliatim betónom. Lenže po prvej vrstve betónu, ktorá sa opäť nechala stvrdnúť, zase do tvárnic napadala hlina a už aj lístie. Zase sme to dnes pracne vyzametali a vyberali. Ja neviem, príde mi to veľmi pracne. Naozaj sa to takto robí? Otec hovorí, že áno, aj sto krát, aby to bolo kvalitné. Ja neviem, nezdá sa mi to. Rada by som zistila, ako to je a či sa tá práca nedá ušetriť.
afrikánka
25.10.16,16:12
Pokiaľ kladú tvárnice...asi to tak má byť. A tebe sa nechce odstraňovať hlinu? Skús použiť starší vysavač, alebo zakúpte vysavač na lístie.
buchač
25.10.16,16:18
MySpace (Dnes 19:04) Nevyznám sa v stavbe, ale oni to riešili najprv tak, že po vykopaní jamy a jej vyrovnaní sa dal podkladový betón. Ten nechali odstáť niekoľko dní, vraj aby poriadne stvrdol. Potom, ale stále padala na neho hlina a nečistoty, tak sa to dokola zametalo, aby sa lepšie dali na ňom plánovať ďalšie fázy. Potom sa položili základový pás z betónových tvárnic,
Miešaš dve rozdielne veci a tým pádom aj postupy.
Foter má veru pravdu...;)

Základy samotné, ten pás sa robí jedným vrzom.
Tie tvárnice sa MUSIA dávať postupne.
Ale tá hlina proste musí ísť preč....veď aj keby sa dal iný pomer (viac) štrku ku cementu, tak ten betón by sa drolil.
----------------------
Na potvrdenie mojich slov http://www.abw.sk/poradna/vseobecny-technologicky-postup-ulozenia-plotovych-tvarnic.html?page_id=1553
MySpace
25.10.16,16:19
Ani nie, tak ma to prekvapilo, že sa tam vynakladá námaha, keď viem, že mnohí (aj keď nie všetci) firemní stavbári sú flákači a nedôslední (viackrát sme zažili), tak ma to prekvapuje, že sa to v stavebníctve rieši takto. Nestretla som sa s tým, tak reku, že sa poradím. Ale ďakujem. Vysávač na lístie je dobrý nápad.
afrikánka
25.10.16,16:26
Keď som "JA" robila základy, tak to išlo všetko naraz. Miešačka, táčky....až sa výkop na základy naplnil.
MySpace
25.10.16,16:31
Tak si potom bola šikovná, obdivujem. :)
afrikánka
25.10.16,16:34
Nooo, mala som na to ľudí....ja som ich iba kŕmila a opíjala.
MySpace
25.10.16,16:44
Najlepšie. : ) Potom nie je čo riešiť...
Inak, mám ešte otázku, náhodou nevieš, že ako je to so záhradným vysávačom, keď mi máme aj na záhrade veľa malých kamienkov? Nepoškodia ho?
buchač
25.10.16,16:51
Nechápem síce, že na kieho frasa vysávač...ale dobre.
Ono by kľudne stačilo dané tvárnice naplnené betónom zakryť nejakou silnejšou fóliou. Tá zabráni padaniu bordelu a aj prípadnému dažďu. Lebo voda naviac betónu veru nepomôže.
Ale rob, ako myslíš...no ja si myslím, že finančný rozdiel medzi vysávačom a fóliou je vcelku zaujímavý.
Nevravím už ani o tej zbytočnej práci. Fóliu položím za pár minút...vysávanie bude určite trvať pár desiatok minút.

Ale rob, ako myslíš...
afrikánka
25.10.16,16:53
To ti teda nezodpoviem, neviem o akú veľkosť ide, ale malé kamienky sa môžu. Väčšie pre istotu vyzbieraj, pocvičíš, na čerstvom vzduchu nezaškodí.......Buchač, všade ťa stretávam, na kieho frasa sa tu montuješ, keď šikovné kočky niečo riešia? Vysavač na lístie je dlhopoužiteľný, fóliu môžeš akurát tak vyhodiť.
vicktor
26.10.16,07:05
Vysavac je pouzitelny na suchy piesok, ale nie na dazdom zmacanu pripadne uz uschnutu prilepenu hlinu.
Treba ju dat prec.
chandler
26.10.16,13:28
ked uz si foter vymyslel taky divny sposob robenia zakladov, tak mu povedz nech to aspon betonuje po nejakych usekoch a nie po vrstvach - to je uplne najhorsi mozny sposob. tie vrstvy sa mu nespoja a bez ohladu na to ci tam listie je alebo nie je. ak tam bude nejaky obycajny jednoduchy dom tak sa nic nestane, ale uplne zbytocne si to robi tazsie a s horsim vysledkom.