kampova
26.10.16,15:34
Dobrý deň, mám otázku, surnu ešte dnes potrebujem na ňu odpoveď prosím, zajtra máme pojednávanie ohľadom zrušenia BSM.

Sme manželia, nejdeme sa rozvádzať, vychádzame spolu super. No manžel podniká vyzerá že úspešne, zatiaľ nemá žiadne dlžoby a prišiel s tým, že bezpečnejšie bude, keď si dáme zrušiť BSM - že nám napr. nezoberú dom(máme naň úver) ked nevyjdú kšefty ( to je jeho argument) ja neviem či do toho ísť alebo nie skôr som za nie. Keď si rozdelíme BSM čo negatívne a čo pozitívne mi to prinesie. Na čo už nebudem mať nárok čo sa týka majetku a manželových príjmov. Poraďte mi či je to pre mńa nevýhoda keď si to rozdelíme alebo nie. Ďakujem a prosím odpovedzte mi čím skôr Ďakujem :) Janka
draik
26.10.16,14:06
Stručne povedané, príjmy každého z Vás už nebudú spoločné.
Mária27
26.10.16,18:39
Po zrušení BSM ti môže vyplácať nejakú časť príjmov podľa § 148a ods. 3 občianskeho zákonníka aj vtedy, keď mu poskytneš len súčinnosť (pomoc).
Môžete uzatvoriť písomnú zmluvu o rozdelení príjmov a bude ti vyplácaná napr. 1/2 z jeho príjmov ako pri BSM, len majetok bude firemný.

§ 148a
(1)
Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje.
(2)
Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
(3)
Ak podnikateľskú činnosť po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov vykonáva podnikateľ spoločne alebo s pomocou manžela, ktorý nie je podnikateľom, rozdelia sa medzi nich príjmy z podnikania v pomere určenom písomnou zmluvou; ak taká zmluva nebola uzavretá, rozdelia sa príjmy rovným dielom.