markoh111
26.10.16,20:13
Pekný deň,
bola mi predložená dohoda o zmene pracovnej zmluvy, kde na rozdiel od súčasne platnej je uvedené "zamestnanec sa zaväzuje, že nebude po skončení pracovného pomeru počas doby 2 rokov pracovať u iného zamestnávateľa v oblasti, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa."
Mám otázky:
- je to v súlade so zákonom?
- ak by som to odsúhlasil, nemali by mi byť prizanné nejaké benefity? Z pohľadu pracovnej náplne a mzdového ohodnotenia sa nič nemení a teda takéto obmedzenie by ma značne limitovalo pri zmene zamestnania ak by som musel z nejakého dôvodu zmeniť prácu. Nie je na to nejaký paragraf/predpis, že keď sa takéto čosi požaduje tak sa musí dať niečo navyše :-) ?

Ďakujem
majkii
26.10.16,18:41
1) je to v súlade so zákonom §83a ods. (1) a (2) , nie som si istý či to nie je na maximálne 1 rok, označuje sa to ako antikonkurenčná doložka. Ale ide o dohodu to znamená, že ak nesúhlasíš nemusíš podpísať resp. dohodni si výhodnejšie podmienky než zákon ukladá :

2) Zákonník práce §83a ods. (4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu najmenej v sume 50 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca za každý mesiac plnenia záväzku podľa odseku 1. Peňažná náhrada je splatná vo výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, a to za predchádzajúce mesačné obdobie, ak sa nedohodlo inak.
markoh111
26.10.16,19:58
Pekný večer. Ďakujem moc za rýchlu a vecnú odpoveď. V podstate je to pre mňa výhodné v prípade, že by som zmenil zamestnanie a išiel do iného fachu :-) To by mi musel súčasný zamestnávateľ ešte ten rok platiť mesačne nejaké % z platu. No ešte je otázne koľko je to "primeraná peňažná náhrada najmenej v sume 50%..." toto by sa malo asi dohodnúť v zmluve alebo platí, že ak nie je dohodnuté bere sa automaticky 50%? Tak či onak budem trvať na zmene z dvoch rokov na jeden ako je v odseku (1).
majkii
26.10.16,20:47
Minimálna náhrada vyplýva zo zákona, ale trvaj na tom aby to bolo explicitne uvedené v dohode, v prípade sporu sa to bude ľahšie dokazovať
markoh111
27.10.16,04:58
Budem teda trvať na tom, aby aj doba aj vyska % boli v zmluve.Ďakujem moc za pomoc.