matka35
27.10.16,09:15
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako to je keď chce ísť na materskú otec. Je riadne zamestnaný na PP na neurčito a v budúcom roku by chcel čerpať materskú (dieťa má 1,5roka), čítala som však, že môže počas materskej pracovať na dohodu. Čo je pre mňa nepochopiteľné. lebo aj z dohody je predsa nemocenský poistený.
Je to môžné? Veď potom môže pracovať a nemusí riešiť dohodu.
Ďakujem za objasnenie tejto témy
ivka70
27.10.16,07:28
Moze mat ine nemocenske poistenie, nemoze pracovat na to, z ktoreho cerpa matersku. Tu dohodu moze mat aj u toho isteho zamestnavatela, na iny druh prace.
matka35
27.10.16,07:38
Ivka, ďakujem, ale aj tak to nechápem, veď on pôjde na md, pracuje ako vedúci a chce potom dohodu u nás a tiež bude chodiť do práce od 6,00 do 14,00 čiže tiež ide o aktívnu prácu. Akurát, že z tohto nemocenského poistenia nebude čerpať "tú" materskú. Čiže aj keby uzavrel nový pracovný pomer aj tak by mohol čerpať materskú?
ivka70
27.10.16,07:42
Ano, mohlo by aj keby uzavrel iny TP. Materska dovolenka nevylucuje inu aktivnu pracu, ak sa ma kto postarat o dieta.Pri praci na dohodu si treba davat pozor na podmienky dohody (obmedzenie na pocet hodin v tyzdni ci na pocet hodin v roku - podla typu dohody)
matka35
27.10.16,07:57
Ivka ešte raz ďakujem. Potom mi ešte vyvstáva otázka, načo je materská?? Príde mi to ako biznis, prečo nebrať zo štátu materskú a zároveň si aj ďalej zarábať a dieťa "strčiť" napr. starým rodičom..... Aj keď mi to stále odporuje keďže p. Mihál v publikácii Danové a odvodové typy V. píše, že zamestnanec poberajúci materské nesmie mať v zamestnaní príjem za aktívnu prácu. Práca na dohodu, alebo novú zmluvu nie je aktívna práca?
ivka70
27.10.16,09:00
Cerpat matersku je pravo, na narok treba mat zaplatene dostatocne dlho nemocenske poistenie, cize len tak to niekto nezbiznisuje :)