alicacka
27.10.16,11:25
Dobrý deň, viem, že už niekoľko tém je na porade ohľadom účtovania parkovného cez sms, ale ani v jednej téme sa nedopracovalo ku konečnému účtovaniu. Ja by som preto opätovne poprosila skúsenejších, aby sa podelili, ako takýto doklad účtujú v podvojnom účtovníctve. Ja som si vymyslela nasledovne:
Faktúra od Orange 518,343/321 -vo výške hlasových a nehlas.služieb 518,343/355 - parkovné / platil konateľ/ /doklad z internetu o parkovnom/
355/221 - úhrada za parkovné z BÚ
321/221 -úhrada za hlas.a nehlas.služby Orange.
Takto sa mi faktúra od Orange dostane do KV do odd. B2 a doklad za parkovanie do B3. Myslíte si, že je to takto správne? Vopred ďakujem každému za príspevok.
Consultix
27.10.16,11:11
Poprve: Nemozes uctovat vzniknuty naklad voci aktivnemu uctu 355 na strane D. Ved 355 vznika ma strane MD a zanika na strane D. Mas to opacne. Takze, ked uz cez 355 a bola to teda sukromna platba konatela, tak na zaklade FA Orange 355/321, a uhrada celej faktury 321/221. Samozrejne nezabudnut na to, ze konatel musi uhradit pohladavku voci firme, takze 221/355.
Podruhe: Nie je mozne uctovat o parkovnom na zaklade FA od mobilneho operatora. Operator je len sprostredkovatelom platby, nie poskytovatelom sluzby. O parkovnom, cestovnom listku, alebo inej sluzbe platenej mobilom je mozne uctovat akoo naklade na zaklade dokladu vystaveneho dodavatelom sluzby, takze treba ist na stranky parkovacej spllocnost a podla ECV si vytlacit doklady a tak dalej...
kačenka
27.10.16,11:55
ak nie je možné vytlačiť si doklady od parkovacej spoločnosti, môžem to parkovné zaúčtovať na 518 ako nedaňový náklad ??
Consultix
27.10.16,17:19
Mozne je vsetko. Ale dodanit to parkovne uzivatelovi mobilu ako nepenazny prijem, kedze firma zaplatila za neho parkovne...
alicacka
28.10.16,06:13
Ďakujem za odpoveď, ale ja som to myslela tak, že ak mi príde výpis, tak na základe výpisu zaúčtujem pohľadávku voči konateľovi, ktorý platil parkovné v mene spoločnosti za služobné auto. A potom, keď mi odovzdá doklad /za parkovné/, tak mi vznikne náklad a zníži sa pohľadávka voči konateľovi. Hm?
Teda ako píšeš, o parkovnom môžeme účtovať len na základe dokladu vystaveného dodádvateľom služby - tento doklad si pripojím k faktúre od Orange, pričom časť FA za hlasové služby bude na základe faktúry a ide do B2 a časť faktúry bude na základe dokladu od prevádzkovateľa parkoviska, ktoré mi dá konateľ, a ide do B3. Hm?
kuravesele
29.10.16,05:57
Ak nie je mozne vytlacit si doklad o parkovani, uctovala by som cast FA za parkovne ako pohladavku 335/321 a nasledne PPD 211/335 vratenie do pokladni.
jana
30.11.16,07:24